Londonas biržā "Brent" markas naftas cena pirmo reizi piecu mēnešu laikā pārsniegusi 85 dolārus (43 lati) par barelu, savukārt Ņujorkas biržā WTI markas naftas cena pārsniegusi 83 ASV dolārus (42 lati) par barelu un, ja augšupejošā tendence nemainīsies, gaidāms arī degvielas cenu pieaugums Latvijā, biznesa portālam "Nozare.lv" atzina Latvijas Degvielas tirgotāju asociācijas (LDTA) valdes priekšsēdētājs Uldis Sakne.
Pasaules biržās neparasti augstā naftas cena turas jau divas dienas, lai gan iepriekš lielākā daļa ekspertu bija secinājuši, ka adekvāta naftas cena būtu no 75 ASV dolāriem (38 lati) līdz 80 ASV dolāriem (40 latiem) par barelu.
Sakne skaidro, ka LDTA atturas veidot ciešo sasaisti starp naftas cenām un to, kas notiek Latvijas degvielas tirgū. "Jāskatās, kādas būs naftas produktu cenas, lai gan jāatzīst, ka šī cenu dinamika ir līdzīga," skaidro Sakne. Tomēr naftas produkti, kas patlaban tiekot tirgoti biržās, pie patērētāja nonākšot pēc mēneša vai diviem. "Grafiks nav mainījies, ja naftas cenas turpinās kāpt, tad ietekme uz Latvijas degvielas tirgu būs pēc kāda laikā, ja nē - tad ir cita situācija," skaidro Sakne, piebilstot, ka viļņveidība cenās jau saglabāsies un nebūšot tikai virziens uz augšu.
"Pa vidu vēl ir finanšu plūsmas, spekulācijas biržās, kas notiek ar resursiem, jo tirgus dalībnieki skatās, kurā biržās sadaļā - vai tā ir nafta vai zelts - var naudu iepludināt, kur būs izdevīgāk," degvielas cenu veidošanos skaidro eksperts.
Viņš arī norāda, ka naftas cenu prognožu izteikšana ir nepateicīga lieta un neviens nevarot precīzi to noteikt, tā esot tikai minēšana. "Šie procesi ir sarežģīti, jo cenas tiek sasaistītas ar ekonomisko izaugsmi, biržas darbībām, kataklizmām, orkāniem, naftas ieguvi, un, ja to lielo putru samaisa, tad ir grūti prognozēt," lēš Sakne.
"Ja augstās naftas cenas tomēr saglabāsies, tad neizbēgami pēc kāda laika kāps arī degvielas cenas Latvijā", atzīst Sakne. Tagad jau benzīna cena biržās ir tuvu pie 800 ASV dolāriem (440 lati), ziemeļu puslodē tuvojas ziema, un tas nozīmējot, ka pieprasījums pēc naftas produktiem pieaugs, jo tie tiek izmantoti siltuma ieguvei.