Ukrainas un Latvijas investoru grupas "Ovostar Union" uzņēmums SIA "Gallusman" pašlaik izskata divas iespējamās olu ražotnes atrašanās vietas, šodien notikušajā ietekmes uz vidi novērtējuma sākotnējās sabiedriskās apspriešanas videokonferencē informēja "Gallusman" līdzīpašnieks Arnis Veinbergs.
Videokonferencē apspriesta iecere olu ražotni izvietot Krustpils novada Krustpils pagastā, bijušajā Jēkabpils lidlaukā. Savukārt Veinbergs atklāja, ka pašlaik tiek izskatītas divas rūpnīcas atrašanās vietas - Krustpils novadā un Ogres novada Madlienas pagastā. Abās pašlaik tiek veikta ietekmes uz vidi novērtējuma procedūra.
Pēc "Gallusman" pārstāvja teiktā, abas vietējās pašvaldības ir paudušas savu atbalstu projektam.
Savukārt SIA "Geo Consultants" speciāliste Kristīna Mežapuķe videokonferences dalībniekiem klāstīja, ka vienu dienu veci cāļi uz ražotni tiks atgādāti no inkubatoriem Eiropā. Putnu barību plānots ražot uz vietas, izejvielas iepērkot no vietējiem zemniekiem.
Kūtsmēslus ražotnē nav plānots uzglabāt, tos pārstrādājot, un tāpēc plānotas ievērojamas investīcijas kūtsmēslu apsaimniekošanas pārstrādes iekārtā. No pārstrādē iegūtā galaprodukta iespējams ražot augsnes mēslojumu, un "Gallusman" šajā jomā plāno sadarboties ar citiem uzņēmumiem, stāstīja Mežapuķe.
Ietekmes uz vides novērtējuma procedūras laikā tiks izvērtētas ražotnes ietekmes uz gaisa kvalitāti, smakas, trokšņi un ūdens kvalitātes izmaiņas ražošanas rezultātā.
Sākotnējā sabiedriskā apspriešana par uzņēmuma ieceri notiek līdz rītdienai. Mežapuķe aģentūrai LETA pauda, ka līdz šim no Krustpils novada iedzīvotājiem nav saņemti jautājumi vai iebildumi par plānoto darbību.
Jau ziņots, ka uzņēmums Krustpils novada Krustpils pagastā iecerējis izveidot vistu novietņu kompleksu - olu un olu produktu ražotni. Iepriekš ražotnei tika izvērtēti īpašumi citos Latvijas novados, tostarp Ogres novada Madlienas pagastā.
Darbība paredzēta vairākos nekustamajos īpašumos bijušā Jēkabpils lidlauka teritorijā, kur paredzēts izveidot olu un olu produktu ražotni jeb mājputnu audzēšanas novietņu kompleksu, kas paredzēts līdz sešiem miljoniem dējējvistu un līdz 1,4 miljoniem jaunputnu vietām. Kompleksa darbības nodrošināšanai plānots radīt līdz 200 jaunu darba vietu.
Kompleksā plānots izvietot līdz 18 dējējvistu novietnēm un līdz 12 jaunputnu novietnēm, graudu pirmapstrādes un uzglabāšanas cehu, putnu barības ražošanas cehu, olu šķirošanas cehu un olu produktu ražošanas cehu ar gatavās produkcijas uzglabāšanas noliktavu, kūtsmēslu pārstrādes iekārtas to žāvēšanai un granulēšanai. Tiks izbūvētas arī citas saistošās inženierkomunikācijas - ūdensapgādes, kanalizācijas, notekūdeņu attīrīšanas, elektroapgādes, siltumapgādes un sakaru tīklu infrastruktūra, kā arī neliels, stacionārs degvielas uzpildes punkts iekšējā transporta pašpatēriņa vajadzībām.
Plānotā ražošanas jauda ir ap diviem miljardiem saražotu olu gadā, ko plānots realizēt gan kā čaumalu olas, gan dažādu šķidro un sauso olu produktu. Tāpat kompleksā plānots saražot ap 250 000 tonnu putnu barības gadā, mēslojumu, kā arī auksti spiestu nerafinētu rapšu eļļu. Līdz 90% no kompleksā saražotās produkcijas plānots realizēt eksporta tirgos.
Kūtsmēslu uzglabāšana kompleksa teritorijā netiek paredzēta, nodrošinot to tūlītēju pārstrādi.
Tāpat LETA jau vēstīja, ka "Ovostar Union" ir apstiprinājis plānus izveidot Latvijā jaunu olu produkcijas ražotni. Ražotnes atrašanās vietai izskatīti vairāki varianti - Valkas, Tukuma, Ogres novadi.
Taču vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Juris Pūce (AP) apturēja Ogres novada domes pieņemto lokālplānojumu zemesgabaliem Ogres novada Madlienas pagastā, kur tika apsvērtas iespējas veidot olu un olu produktu ražotni.
Ministrs skaidroja, ka attiecīgais lēmums pieņemts, jo lokālplānojuma pārsūdzēšanas termiņa laikā saņemti vairāki iesniegumi ar lūgumu apturēt Ogres domes pieņemtos saistošos noteikumus, tāpēc sākta pārbaude, kurā konstatēti vairāku likumu un citu normatīvu pārkāpumi.
Savukārt Tukuma novada dome līdz ar varas maiņu lauza nodomu vienošanos ar "Gallusman" par olu ražotnes izveidi.