Restorānu biedrība: Turpināsim cīnīties par pazeminātā PVN ieviešanu

© Pixabay

Vakar, 23.jūlijā, notika Latvijas Restorānu biedrības (LRB) kopsapulce, kurā biedri uzklausīja Ekonomikas ministrijas, LIAA, VID, LDDK un finanšu institūcijas ALTUM informāciju par viesmīlības nozarei pieejamo atbalstu, kā arī vienojās turpināt sarunas par pazeminātā PVN ieviešanu. Kopsapulcē tika apstiprināts biedrības gada pārskats, kā arī ievēlēti divi jauni valdes locekļi.

"Teju visas Eiropas Savienības valstis ir sniegušas būtisku atbalstu COVID-19 pandēmijas smagi skartajai tūrisma un viesmīlības nozarei. Viens no efektīvākajiem atbalsta instrumentiem ir bijis pazeminātā PVN ieviešana, ko šogad izdarījušas gan Beļģija, gan Vācija, gan Bulgārija. Tas nozīmē, ka pašlaik jau 20 ES valstīs nozarei tiek piemērots pazeminātais PVN un Latvijas viesmīlības uzņēmumiem ir pamats prasīt tādu pašu atbalstu no mūsu valdības," diskusijā sacīja LDDK Ģenerāldirektores vietniece Ilona Kiukucāne.

Kopsapulces dalībniekus uzrunāja ekonomikas ministra padomnieks ekonomikas jautājumos Jurģis Miezainis, kas vēlreiz apliecināja Ekonomikas ministrijas atbalstu nozarei un apņemšanos arī turpmāk sadarbībā ar LRB strādāt pie jauniem atbalsta pasākumiem, kā arī domāt par nākotnē efektīvākajiem tūrisma nozares attīstības scenārijiem.

Diskusijā par aktuālo situāciju viesmīlības nozarē piedalījās Ekonomikas ministrijas Nozaru politikas departamenta direktore Evita Feldberga, Valsts attīstības finanšu institūcijas ALTUM valdes loceklis Jēkabs Krieviņš, kā arī LIAA direktors Kaspars Rožkalns, kuri LRB biedriem pastāstīja par jau pieejamajiem un plānotajiem atbalsta instrumentiem, īpaši akcentējot tos, kuri būs pieejami un izmantojami tikai līdz šā gada beigām. Savukārt VID Nodokļu nomaksas veicināšanas pārvaldes direktore Santa Garanča īpaši atzīmēja, ka arī VID mainās un sadarbojas ar grūtībās nonākušiem godīgiem uzņēmējiem, aicinot savlaicīgi pieteikt nodokļu samaksas atlikšanu un veidot grafikus.

LRB kopsapulcē tika ievēlēti divi jauni valdes locekļi - restorānu "Pica Lulū" pārstāvis Sandis Levčenkovs un bāru/kafejnīcu "Ezītis miglā" pārstāvis Ernando Gamarra. Darbu biedrības valdē turpina Jānis Jenzis un Lauris Aleksejevs, kas ieņem LRB prezidenta un viceprezidenta amatus, kā arī Kaspars Čīma, Agnese Freimane, Ēriks Dreibants, Agita Kausa un Sandis Solims.

Saskaņā VID datiem Latvijā darbojas vairāk nekā 2500 ēdināšanas pakalpojumu sniedzēju, kas nodarbina aptuveni 30 tūkst. cilvēku, 5,6% no privātajā sektorā strādājošiem un 3,4% no visiem darbiniekiem Latvijā. Viesmīlības uzņēmumi ir nozīmīga tūrisma nozares, kas veido 5% no Latvijas IKP, sastāvdaļa. Latvijas viesmīlības nozare 2019.gadā Latvijas valstij nodokļos samaksājusi 147 miljonus eiro, kas ir par 16,5% vairāk nekā gadu iepriekš, liecina VID dati. LRB analīze liecina, ka nozares uzņēmumi nodokļos valstij nomaksājuši 20% no apgrozījuma, kas ir pusotru reizi vairāk nekā citu nozaru uzņēmumi. Saskaņā ar Rīgas Tūrisma attīstības biroja un Latvijas Universitātes veikto pētījumu, gastronomijas tūrisms ir viens no galvenajiem iemesliem, kāpēc ārvalstu viesi izvēlas apmeklēt Latviju. Vairāk par biedrību www.lrb.lv

Ekonomika

Ekonomikas ministrs Viktors Valainis riskē ar darbinieku neapmierinātību, sākot izmantot “Draugiem Group” uzņēmuma “DeskTime” izstrādāto biroju darbinieku darba laika uzskaites programmu viņa ministrijas un tās pakļautībā esošo iestāžu darbinieku pārraudzīšanai.

Svarīgākais