Ekonomikas ministrija: Tūrisma nozarei jau sniegts atbalsts 20 miljonu apmērā

© Pixabay

Ekonomikas ministrija ir neizpratnē par tūrisma nozaru organizāciju nosūtīto vēstuli Eiropas Komisijai, sniedzot tai maldinošu informāciju par atbalsta trūkumu tūrisma nozares uzņēmumiem.

"Ekonomikas ministrijas kolēģi un es personīgi esam vairākkārt tikušies ar tūrisma nozares komersantiem jau kopš Covid-19 krīzes sākuma. Izprotot situāciju, ka līdz ar Covid-19 ierobežojošo pasākumu ieviešanu nozares darbība faktiski tika apturēta, pirmās sarunas par atbalsta instrumentiem sākās tieši ar šīs nozares komersantiem. Komersantiem ir pieejamas visas līdz šim izstrādātās atbalsta programmas, kuru ietvaros tie jau šobrīd saņēmuši atbalstu 20 miljonu eiro vērtībā. Paralēli izstrādāti vēl vairāki atbalsta mehānismi īpaši šīs nozares komersantiem. Un vēl šobrīd gatavojam jaunas atbalsta programmas uzņēmējdarbības sekmēšanai 2. pusgadā vēl vismaz 24,5 miljonu apjomā. Vai tiešām šo var nosaukt par nebūtisku valdības atbalstu?" neizpratni pauž ekonomikas ministrs Jānis Vitenbergs.

Tūrisma nozares uzņēmumiem ir pieejami visi jau līdz šim valdības apstiprinātie atbalsta instrumenti:

• atlīdzības izmaksa dīkstāvē esošo uzņēmumu darbiniekiem, pašnodarbinātām personām un mikrouzņēmuma nodokļa maksātājiem vai individuālajiem komersantiem (VID sniegts atbalsts). Līdz š.g. 5.jūnijam dīkstāves pabalstus šajā nozarē saņēmuši 1438 uzņēmumu 15 173 darbinieki (35 496 pabalstus) par kopējo summu vairāk kā 14 milj. eiro apmērā, kas ir 35% no kopējās dīkstāves pabalstos izmaksātās summas;

• Altum finanšu instrumenti - apgrozāmo līdzekļu aizdevums, kredīta brīvdienu garantija un atbalsts uzņēmumu nomas maksai (Altum sniegts atbalsts). Līdz šim brīdim atbalsts tūrisma nozares komersantiem sniegts 5 miljonu eiro apmērā;

• atbalsts nodokļu jomā - nodokļu samaksas termiņa pagarināšana, IIN atliktais maksājums; ātrāka PVN pārmaksas atmaksa (VID sniegts atbalsts).

Vēl šonedēļ, 16.jūnijā, valdība apstiprināja īpašā atbalsta mehānisma repatriācijas izmaksu segšanas kārtību tūrisma operatoriem, paredzot, ka Latvijā reģistrēti un licencēti tūrisma operatori varēs iesniegt pieteikumus Patērētāju tiesību aizsardzības centrā granta saņemšanai, lai kompensētu Covid-19 izplatības rezultātā radušās tūristu repatriācijas izmaksas 800 000 eiro apmērā.

Papildu šiem atbalsta instrumentiem Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra (LIAA) īsteno atbalsta pasākumus vietējā tūrisma un darījumu tūrisma veicināšanai, lai šīs sezonas ietvaros īpašu atbalstu saņemtu vietējā tūrisma uzņēmumi un stimulētu vietējo pieprasījumu, t.sk. īstenojot informatīvu kampaņu vietējā tūrisma attīstībai, kā arī jaunu ārvalstu tūristu piesaistei pēc Covid-19 krīzes, sniedzot atbalstu īpaši darījumu tūrisma attīstībai. Tāpat LIAA sniegusi konsultācijas uzņēmumiem par eksporta veicināšanas aktivitātēm. LIAA atbalsta pasākumiem paredzētā summa ir 5,3 miljoni eiro. Tāpat izstrādātas drošas ceļošanas vadlīnijas tūrisma nozarei un ceļotājiem.

Nule Saeima pieņēmusi īpašu regulējumu vaučeru sistēmas ieviešanai Latvijā, š.g. 5.jūnija sēdē apstiprinot Covid-19 infekcijas izplatības pārvaldības likumu, kas cita starpā nosaka arī īpašu regulējumu kompleksajiem tūrisma pakalpojumiem pēc krīzes periodā. Saskaņā ar likumu tūrisma operatori naudas atmaksas vietā par nenotikušu ceļojumu ceļotājiem var izsniegt apliecinājumu jeb vaučeri (turpmāk - apliecinājums) par neizmantotā ceļojuma vērtību. Ceļotājs apliecinājumu var izmantot cita ceļojuma iegādei pie konkrētā tūrisma operatora par to summu, kuru ceļotājs ir samaksājis tūrisma operatoram vai aģentam, ar kura starpniecību iegādāts kompleksais tūrisma pakalpojums. Vienlaikus spēkā paliek arī iespēja ceļotājam saņemt pilnu samaksātās naudas atmaksu par nenotikušu ceļojumu.

Šobrīd aktīvi strādājam un ceram, ka tuvākajās valdības sēdēs tiks pieņemta atbalsta programma krīzes skartajiem eksportējošiem un tūrisma nozares uzņēmumiem, piedāvājot atbalstu, kas paredzēts uzņēmējdarbības pilnvērtīgai atsākšanai un darbinieku noturēšanai. Atbalstam tūrisma nozares komersantiem plānots novirzīt 19 miljonus eiro, atbalsts būs pieejams no jūlija un līdz 2020.gada beigām.

Vēl izstrādes procesā ir atbalsta instruments nodarbināto apmācībām, kas komersantiem caur Latvijas viesnīcu un restorānu asociāciju būs pieejams rudens/ziemas periodā. Šeit plānotā atbalsta kopējā summa ir vairāk kā 370 000 eiro.

Ekonomika

Saistībā ar e-adreses problēmām ir apzinātas amatpersonas, kuras nav atbildīgi pildījušas savus darba pienākumus, un tām līdz pirmdienai, 16.decembrim, ir jāiesniedz rakstiski paskaidrojumi, žurnālistus piektdien informēja Valsts digitālās attīstības aģentūras (VDAA) direktors Jorens Liops.

Svarīgākais