Elektrības cena pagājušajā nedēļā Latvijā pieauga par 24%

© Pixabay

Elektroenerģijas cena biržā "Nord Pool" pagājušajā nedēļā Baltijā pieauga par 24% un visā reģionā bija 28,06 eiro par megavatstundu (MWh), informēja AS "Latvenergo" pārstāvji.

Iepriekšējā nedēļā visos "Nord Pool" tirdzniecības apgabalos, salīdzinājumā ar iepriekšējo nedēļu, elektroenerģijas cenas pieauga, un vidējais pieaugums bija 19%, savukārt sistēmas cena bija par 23% augstāka nekā pirms nedēļas.

Pieaugumu radīja Ziemeļvalstu cenu kāpums un par 46 gigavatstundām (GWh) zemāka izstrāde Igaunijā un Lietuvā. Būtiski elektroenerģijas cenas ietekmēja par 54% zemāka vēja staciju izstrāde, kas bija zemākā no gada sākuma - samazinājums par 836 GWh.

Kopējā izstrāde Igaunijā samazinājās par 42%, Lietuvā par 19%, tajā pašā laikā Latvijā tā saglabājās iepriekšējās nedēļas līmenī. Kopumā Ziemeļvalstīs un Baltijā novērotais izstrādes samazinājums bija 8%.

Salīdzinot ar iepriekšējo nedēļu, "Nord Pool" reģionā patēriņš samazinājās līdz 7240 GWh, un izstrādes apjomi samazinājās līdz 7382 GWh.

Pagājušā nedēļā Baltijas valstīs kopējais elektroenerģijas patēriņš samazinājās vidēji par 1% līdz 475 GWh. Latvijā patēriņš bija 127 GWh jeb par 1% zemāks nekā nedēļu iepriekš, Igaunijā patēriņš samazinājās par 5% līdz 145 GWh, bet Lietuvā elektroenerģijas patēriņš pieauga par 1% līdz 203 GWh.

Baltijas valstīs kopējais saražotās elektroenerģijas apjoms aizvadītajā nedēļā samazinājās par 20% līdz 195 GWh, salīdzinot ar izstrādi nedēļu iepriekš. Latvijā saražotās elektroenerģijas apjoms samazinājās par 2% līdz 84 GWh. Igaunijā ražošanas apjomi samazinājās par 42% līdz 42 GWh. Savukārt Lietuvā novērotā izstrāde bija 69 GWh jeb par 19% zemāka nekā nedēļu iepriekš.

Izstrādes apjoms pret patēriņu Latvijā bija 66%, Igaunijā 29%, bet Lietuvā 34%, bet Baltijas valstīs pagājušajā nedēļā tika saražots 41% no reģionā patērētā elektroenerģijas apjoma.

Ekonomika

Latvijā šogad trešajā ceturksnī bezdarba līmenis bija 6,7% no ekonomiski aktīvajiem iedzīvotājiem, kas ir par 0,2 procentpunktiem vairāk nekā 2023.gada attiecīgajā periodā, bet par 0,2 procentpunktiem mazāk nekā iepriekšējā ceturksnī, liecina Centrālās statistikas pārvaldes publiskotie Darbaspēka apsekojuma rezultāti.

Svarīgākais