Svētdiena, 21.aprīlis

redeem Anastasija, Marģers

arrow_right_alt Ekonomika \ Latvijā

Iedzīvotāji joprojām valstij parādā 1,3 miljonus eiro

© imago images / Future Image/SCANPIX/LETA

Pēc divām dienām – 1. martā – iedzīvotāji var sākt iesniegt gada ienākumu deklarācijas par 2019. gadu, lai atgūtu valstij pārmaksāto iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN) vai arī samaksātu parādu, ja tāds ir radies. Tā kā šogad šis datums netiek speciāli izcelts, tad, iespējams, ažiotāža pirmajā dienā nebūs tik liela kā pērn.

Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Elektroniskā deklarēšanas sistēma (EDS) pērn pirmajā deklarāciju iesniegšanas dienā neizturēja slodzi un strādāja ar pārtraukumiem, jo šai sistēmai centās pieslēgties vairāki desmiti tūkstošu lietotāju vienlaikus, kas ir krietni vairāk nekā ikdienā. Pirmajās 15 minūtēs pēc pusnakts vienlaikus bija pieslēgušies 26 500 lietotāju, bet līdz pulksten 15 VID jau bija iesniegtas 51 208 deklarācijas.

VID Stratēģiskās vadības lietu un sabiedrisko attiecību pārvaldes galvenā sabiedrisko attiecību speciāliste Evita Teice-Mamaja Neatkarīgajai uzsvēra, ka VID regulāri modernizē un pilnveido EDS. «Sistēmas darbība ir uzlabota, papildināta ar jaunām iespējām, taču nav lietderīgi tajā veikt apjomīgas finanšu investīcijas, lai palielinātu jaudu tikai uz dažām nedēļām gadā, jo visā pārējā laikā sistēmas jauda ir pietiekama un ar rezervi. VID arī šogad ir veicis visus nepieciešamos sagatavošanās darbus, lai deklarāciju iesniegšana noritētu bez būtiskiem traucējumiem, tomēr jāņem vērā, ka ikvienas IT sistēmas darbība tiktu apgrūtināta un traucēta, ja tai vienlaikus mēģina pieslēgties nesamērīgi liels lietotāju skaits,» sacīja E. Teice-Mamaja. Tāpēc VID aicina neradīt mākslīgu ažiotāžu un neiesniegt gada ienākumu deklarācijas tieši marta pirmajās dienās. Pat tie iedzīvotāji, kam gada ienākumu deklarācija par 2019. gadu ir jāiesniedz obligāti, to var darīt bez steigas trīs mēnešu garumā, līdz pat 1. jūnijam ieskaitot. Savukārt brīvprātīgi, lai atgūtu pārmaksāto iedzīvotāju ienākuma nodokli, 2019. gada deklarāciju var sniegt visu šo un vēl divus nākamos gadus. «Prakse liecina, ka tiem iedzīvotājiem, kas pērn gada ienākumu deklarāciju sniedza vēlāk, nevis marta sākumā, tas izdevās raiti un bez lieka satraukuma,» atklāja E. Teice-Mamaja.

Saskaņā ar VID pašreiz rīcībā esošo informāciju gada ienākumu deklarācija par pagājušo gadu obligāti būs jāiesniedz apmēram 150 000 nodokļu maksātāju, neskaitot tos, kuriem ir izveidojies pienākums segt valstij IIN starpību. Šo iedzīvotāju skaitu VID varēšot nosaukt tikai pēc 1. aprīļa. Pienākums piemaksāt par 2018. gadu pērn bija 152 984 iedzīvotājiem (kopējā piemaksas summa - 42,77 miljoni eiro). Taču sākotnējo parādnieku skaits noteikti bija lielāks, jo daļa iedzīvotāju parādu spēja dzēst, iesniedzot attaisnotos dokumentus. VID informē, ka 16 280 nodokļu maksātāji, kuriem parāds valstij par 2018. gada pārsniedza 15 eiro, joprojām deklarācijas nav iesnieguši. Šā parāda kopēja summa ir 1,35 miljoni eiro.

Savukārt nodokļa pārmaksa bija izveidojusies 620 981 gada ienākumu deklarāciju iesniedzējam, kas saņēma no valsts kopumā 130,94 miljonus eiro. Tiesa, vairākos gadījumos atmaksas summa pārsniedza valsts noteiktos griestus, un tādā gadījumā tā tika pārcelta uz nākamajiem gadiem. Taču, kā izrādās, uz limitētu termiņu. «Ja izdevumi par izglītību un ārstnieciskajiem pakalpojumiem taksācijas gada kopsummā personas vai viņa ģimenes loceklim pārsniedz ierobežojumu (50 procentus no personas ienākumiem, bet ne vairāk kā 600 eiro), tad pārsnieguma daļu attiecina uz nākamo trīs taksācijas gadu apliekamo ienākumu hronoloģiskā secībā. Pārsnieguma summu atskaita no apliekamā ienākuma katrā no nākamajiem trīs gadiem pēc attiecīgā gada attaisnoto izdevumu atskaitīšanas, ievērojot izdevumu ierobežojumu,» skaidroja E. Teice-Mamaja.

Gada ienākumu deklarācija ir jāiesniedz taksācijas gadam sekojošā gadā no 1. marta līdz 1. jūnijam, bet ja gada ienākumi pārsniedz 62 800 eiro, tad deklarācija jāiesniedz no 1. aprīļa līdz 1. jūlijam.