"Moneyval" ziņojums par Latvijas paveikto varētu būt gaidāms šonedēļ

 
©Oksana Džadana/F64 Photo Agency

Eiropas Padomes noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas pasākumu novērtēšanas ekspertu komitejas "Moneyval" ziņojums par Latvijas paveikto varētu būt gaidāms šonedēļ, trešdien intervijā Latvijas Televīzijas raidījumam "Rīta Panorāma" sacīja Finanšu izlūkošanas dienesta vadītāja ir Ilze Znotiņa.

"Diemžēl no "Moneyval" vēl joprojām nav saņemts oficiāls apstiprinājums tam, ka mēs varam publiskot kā mums ir gājis. Līdz ar to vēl ir jāpaciešas," sacīja Znotiņa, piebilstot, ka atbilstoši attiecīgās organizācijas sekretariāta vēstītajam paziņojums gaidāms šīs nedēļas laikā.

Tāpat Znotiņa norādīja - lai arī kāds būs vērtējums, Latvija nepilna pusotra gada laikā ir paveikusi ļoti būtisku darbu. "Lai gan vēl nav iemesls milzīgi lielām prieka fanfarām, (...) izdarītais darbs ir ievērojams," viņa sacīja.

Tajā pašā laikā dienesta vadītāja uzsvēra, ka tikai februārī pasaules centrālās naudas atmazgāšanas apkarošanas organizācijas FATF sanāksmē kļūs zināms, vai ir izdevies pārliecināt ekspertus par Latvijas paveikto un valsts netiks iekļauta tā sauktajā "pelēkajā sarakstā".

Znotiņa arī atzīmēja, ka līdz šim panāktais progress ir tikai sākums. "Visas pārmaiņas, kuras mēs esam sākuši, lai kā mēs tās arī sauktu, ir tikai un vienīgi labs starts un iespēja līdz galam pārveidot iestāvējušos sistēmu, kurā mēs apdraudējām ne tikai sevi, bet arī starptautiskos tirgus un starptautisko sabiedrību. (..) Vēl ir daudz darāmā gan prokuratūras, gan tiesas līmenī, gan arī uzraugu un politiķu līmenī, lai saprastu, kurā brīdī, kas ir jādara, lai mēs nedarītu to tikai tad, kad ārēja spiediena rezultātā mums saka, ka nav labi," viņa sacīja.

Jau ziņots, ka 2019.gada decembrī "Moneyval" plenārsēdē Strasbūrā skatīja Latvijas iesniegto progresa ziņojumu par piektās kārtas novērtēšanā iekļauto rekomendāciju izpildi.

Savukārt februārī Parīzē notiks pasaules centrālās naudas atmazgāšanas apkarošanas organizācijas FATF, kuras asociētais biedrs ir "Moneyval", plenārsesija, kurā varētu pieņemt lēmumu par Latvijas iekļaušanu valstu sarakstā, kurās ir konstatēti stratēģiski trūkumi naudas atmazgāšanas un terorisma finansēšanas novēršanā jeb tā saucamajā "pelēkajā sarakstā". Pašlaik FATF "pelēkajā sarakstā" ir iekļautas 12 pasaules valstis, tostarp no Eiropas - Islande.

Latvijai šobrīd ir "Moneyval" pastiprinātas uzraudzības režīms.