Latvijā gada vidējā inflācija pagājušajā gadā bija 2,8%, informēja Centrālajā statistikas pārvaldē.
Vienlaikus 2019.gada decembrī Latvijā patēriņa cenas, salīdzinot ar novembri, samazinājās, veidojot deflāciju 0,2% apmērā, bet gada laikā - 2019.gada decembrī salīdzinājumā ar 2018.gada decembri - patēriņa cenas pieauga par 2,3%.
Tostarp pērn decembrī, salīdzinot ar novembri, precēm cenas samazinājās par 0,5%, bet pakalpojumiem pieauga par 0,3%, savukārt 2019.gada decembrī salīdzinājumā ar 2018.gada decembri precēm cenas palielinājās par 2,1%, bet pakalpojumiem - par 2,6%.
2019.gada decembrī, salīdzinot ar 2018.gada decembri, lielākā ietekme uz vidējā patēriņa cenu līmeņa izmaiņām bija cenu kāpumam pārtikai un bezalkoholiskajiem dzērieniem, ar mājokli saistītām precēm un pakalpojumiem, alkoholiskajiem dzērieniem un tabakas izstrādājumiem, ar atpūtu un kultūru saistītām precēm un pakalpojumiem, veselības aprūpei, restorānu un viesnīcu pakalpojumiem.
Pārtikas un bezalkoholisko dzērienu grupā cenas gada laikā palielinājās par 2,4%. Būtiskākais cenu kāpums bija gaļai un gaļas izstrādājumiem (+7,2%), tostarp cenas pieauga žāvētai, sālītai vai kūpinātai gaļai (+6,9%), cūkgaļai (+14,3%), gaļas izstrādājumiem (+9,3%) un mājputnu gaļai (+1,6%). Statistikas pārvaldē norādīja, ka gaļai un gaļas izstrādājumiem nozīmīga ietekme uz cenu izmaiņām grupā saglabājās visa 2019.gada laikā.
Salīdzinot ar 2018.gada decembri, cenas pieauga arī svaigiem augļiem (+14,6%), konditorejas izstrādājumiem (+4,4%), maizei (+2,8%), cukuram (+6,9%), kā arī miltiem un citiem graudaugiem (+4,1%).
Samazinoties cenām pasaules tirgos, lētāka bija kafija (-6,4%). Cenu kritums bija arī pienam (-5,1%) un dažādiem no piena gatavotiem produktiem - sieram un biezpienam (-4,3%), sviestam (-4,8%), skābajam krējumam (-2,3%). Cenas samazinājās svaigiem dārzeņiem (-1,8%).
Alkoholisko dzērienu un tabakas izstrādājumu vidējais cenu līmenis gada laikā palielinājās par 4,3%. Alkoholisko dzērienu cenas palielinājās par 3,9%, sadārdzinoties alum un stiprajiem alkoholiskajiem dzērieniem. Tabakas izstrādājumu cenas pieauga vidēji par 4,9%. Cenu pieaugumu gada laikā ietekmēja akcīzes nodokļa pieaugums cigaretēm no 2019.gada 1.jūlija.
Ar mājokli saistītām precēm un pakalpojumiem cenas gada laikā pieauga par 3,3%, ko noteica vairāku komunālo pakalpojumu sadārdzināšanās. Gada laikā dārgāka kļuva elektroenerģija, siltumenerģija, atkritumu savākšana, materiāli mājokļa uzturēšanai un remontam, mājokļa uzturēšanas un remonta pakalpojumi, kā arī mājokļa apsaimniekošanas pakalpojumi, savukārt vidējais cenu līmenis samazinājās dabasgāzei un cietajam kurināmajam.
Veselības aprūpes grupā vidējais cenu līmenis gada laikā pieauga par 2,4%, ko galvenokārt veidoja cenu kāpums zobārstniecības un ārstu speciālistu pakalpojumiem. Dārgāki kļuva arī farmaceitiskie produkti.
Ar atpūtu un kultūru saistītās preces un pakalpojumi kļuva dārgāki par 3,4%. Gada laikā sadārdzinājās kompleksie atpūtas pakalpojumi, televīzijas abonēšanas maksa, barība lolojumdzīvniekiem, atpūtas un sporta pakalpojumi, rotaļlietas.
Restorānu un viesnīcu pakalpojumu vidējais cenu līmenis gada laikā pieauga par 2,7%. Cenu pieaugumu galvenokārt noteica ēdināšanas pakalpojumi, tostarp vidējais cenu līmenis palielinājās restorānu un kafejnīcu pakalpojumiem - par 3,1%, kā arī ēdnīcu pakalpojumiem - par 3,7%.
Pārējās patēriņa grupās nozīmīgākais sadārdzinājums bija benzīnam, personisko transportlīdzekļu apkopei un remontam, telekomunikāciju pakalpojumiem, frizētavu un skaistumkopšanas salonu pakalpojumiem, augstākajai izglītībai, personīgās higiēnas precēm un skaistumkopšanas līdzekļiem, apģērbiem. Cenu samazinājums bija dīzeļdegvielai un autotransportlīdzekļu apdrošināšanai.
Savukārt lielākā ietekme uz cenu izmaiņām 2019.gada decembrī salīdzinājumā ar novembri bija cenu kritumam apģērbiem un apaviem, dažādu preču un pakalpojumu grupā, mājokļa iekārtai, alkoholiskajiem dzērieniem un tabakas izstrādājumiem, ar mājokli saistītām precēm un pakalpojumiem, kā arī cenu kāpumam ar transportu saistītām precēm un pakalpojumiem, pārtikai un bezalkoholiskajiem dzērieniem.
Mēneša laikā pārtikas un bezalkoholisko dzērienu cenas palielinājās par 0,5%. Būtiskākā ietekme uz vidējā cenu līmeņa kāpumu grupā bija svaigiem augļiem (+6%). Cenas pieauga arī cūkgaļai (+3,1%), gaļas izstrādājumiem (+5,6%), kā arī žāvētai, sālītai vai kūpinātai gaļai (+1%). Dārgākas kļuva olas (+2,1%), svaigi dārzeņi (+0,8%), maize (+0,7%), kā arī žāvēti augļi un rieksti (+4,5%). Cenas samazinājās mājputnu gaļai
(-2%), sieram un biezpienam (-1,9%), šokolādei (-3,8%), kā arī kafijai (-1,8%).
Alkoholisko dzērienu un tabakas izstrādājumu vidējais cenu līmenis mēneša laikā samazinājās par 0,6%, ko galvenokārt ietekmēja cenu kritums vīnam un alum.
Akciju ietekmē apģērbiem cenas samazinājās par 3%, savukārt apaviem - par 7,2%.
Ar mājokli saistītām precēm un pakalpojumiem cenas mēneša laikā samazinājās par 0,3%. Lētāki bija materiāli mājokļa uzturēšanai un remontam, mājokļa īres maksa.
Mājokļa iekārtas grupā cenas mēneša laikā samazinājās par 1,4%. Akciju ietekmē lētāki kļuva mājokļa tīrīšanas un kopšanas līdzekļi, kā arī mājokļa mēbeles.
Ar transportu saistītām precēm un pakalpojumiem cenas mēneša laikā palielinājās par 1,5%, ko noteica cenu kāpums pasažieru aviopārvadājumiem par 16,9%. Degvielai vidējais cenu līmenis pieauga par 0,7%, tostarp benzīnam - par 0,8%, dīzeļdegvielai - par 0,5% un auto gāzei - par 1,9%. Dārgāka kļuva personisko transportlīdzekļu apkope un remonts, pasažieru pārvadājumi pa jūru.
Dažādu preču un pakalpojumu grupā cenas mēneša laikā samazinājās vidēji par 1,3%, ko noteica akcijas personīgās higiēnas precēm un skaistumkopšanas līdzekļiem.
Pārējās patēriņa grupās nozīmīgākais cenu samazinājums mēneša laikā bija kompleksajiem atpūtas pakalpojumiem, farmaceitiskajiem produktiem, mobilo tālruņu iekārtām.
2018.gadā Latvijā gada vidējā inflācija bija 2,5%, bet 2017.gadā - 2,9%.