"SEB banka" par konta apkalpošanu Latvijā prasa divas reizes vairāk nekā Igaunijā

© REUTERS/SCANPIX/LETA

Sākot ar šo gadu, SEB banka Latvijā no privātpersonām sāk prasīt maksu par norēķinu konta apkalpošanu 0,70 eiro apmērā un to piemēro par katru norēķinu kontu, kas ir privātpersonas rīcībā, izņemot atsevišķus gadījumus. Līdz ar to šīs bankas pakalpojumi daļai klientu kļūs dārgāki. Igaunijā SEB bankas klientiem privātpersonām par norēķinu konta apkalpošanu ir jāmaksā uz pusi mazāk – 0,30 eiro mēnesī.

Maksa par norēķinu konta apkalpošanu Latvijā netiek piemērota jauniešiem līdz 21 gada vecumam, kā arī SEB bankas klientu komplektu lietotājiem (ieskaitot komplektos iekļautos dalībniekus). Taču arī par komplektu lietošanu ir jāmaksā. SEB bankā komplektu cenas svārstās no 0,70 eiro (Jauniešu komplekts) līdz pieciem eiro mēnesī (Ģimenes komplekts).

Pēc aktīvu apmēra SEB banka ir trešā lielākā banka Latvijā, kas pērn deviņu mēnešu laikā pēc provizoriskiem aprēķiniem nopelnījusi 37,7 miljonus eiro (neauditēti dati) un kuras klientu skaits pērn gada vidū tuvojās pusmiljonam, tajā skaitā privātpersonu klientu skaits pārsniedza 414 tūkstošus.

Neatkarīgā jau novembra sākumā vēstīja par SEB bankas ieceri sākt iekasēt maksu par norēķinu kontu apkalpošanu. Tā kā bez šī konta nav iespējams noguldīt naudu ne termiņnoguldījumā, ne krājkontā, faktiski iznāk, ka par naudas glabāšanu SEB bankā klientiem tagad ir jāmaksā.

Vairāk SEB bankas klientiem tagad nākas maksāt arī par maksājumu kartes saņemšanu bankas filiālē. Maksājumu kartes izgatavošanas maksa, saņemot to bankas filiālē, tagad ir pieci eiro iepriekšējo 1,20 eiro vietā, savukārt maksājumu kartes izgatavošanas maksa, saņemot to pa pastu - 1,20 eiro. Jauniešiem līdz 18 gadu vecumam maksājumu kartes izgatavošanas maksa, saņemot gan filiālē, gan pa pastu, ir 1,20 eiro. Kartes sūtīšana uz ārzemēm maksā sešus eiro iepriekšējo 2,85 eiro vietā. Pieaugusi arī SEB fondu turēšanas komisijas maksa no kādreizējiem 0,005 procentiem līdz 0,015 procentiem, bet pirkšanas darījumiem komisija netiek piemērota. Lai gan valsts amatpersonas un bankas mudina iedzīvotājus vairāk izmantot bezskaidras naudas norēķinus, SEB banka samazinājusi skaidras naudas iemaksas limitu bankomātos. Iepriekš tie bija 15 000 eiro gadā, sākot ar šo gadu - vairs tikai 7000 eiro gadā. Tiesa, ne visas izmaiņas būs klientiem neizdevīgākas. Ar šo gadu ir samazināta maksa par kodu kalkulatora izsniegšanu un aizvietošanu - tā ir deviņi eiro iepriekšējo 20 eiro (izsniegšana) un 10 eiro (aizvietošana) vietā.

Ņemot vērā nelielo pieprasījumu, vairāki pakalpojumi, tostarp darījumi ar čeku grāmatiņām un individuālo seifu īre, vairs netiek nodrošināti. Tiks apkalpoti spēkā esošie līgumi, bet netiks slēgti jauni. Savukārt turpmāk darījumus ar skaidru naudu Rīgā būs iespējams veikt tikai Rīdzenes filiālē.

Vienlaikus, ņemot vērā digitālo dokumentu apriti un iespējām tos parakstīt attālināti, turpmāk atsevišķu līgumu, tostarp pamatlīguma un nodrošinājumu līgumu, kā arī kredīta līguma un nodrošinājumu līgumu sagatavošana drukātā formātā būs par paaugstinātu maksu.

Ekonomika

Kopš 2009. gada ir teju vai trīskāršojies (no 10 000 uz 28 000) tādu strādājošo skaits, kuriem ir 65-69 gadi. Latvijā ir arī gana daudz pensionāru (ap 15 000), kuri strādā arī vecumā no 70 līdz 74 gadiem, un netrūkst ļaužu, kas turpina strādāt arī viedā vecumā virs 75 gadiem - tādu Latvijā ir ap 7000-8000, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati.

Svarīgākais