Šogad Latvijā viens no visvairāk meklētajiem vārdu savienojumiem Google ir bijis čeku loterija. Tiešām iedzīvotāju interese par Valsts ieņēmumu dienesta (VID) rīkoto čeku loteriju bija krietni lielāka, nekā gaidīts. Piecās notikušajās izlozēs, kurās kopumā varēja laimēt 526 dažādas balvas, kā arī iespēju piedalīties lielajā gada izlozē, ik mēnesi piedalījās no 75 tūkstošiem līdz 100 tūkstošiem dalībnieku, kopumā piecu mēnešu laikā iesniedzot 7,6 miljonus čeku.
Laimētājiem piedalīšanās čeku loterijā, protams, nesa prieku, un jo īpaši laimīga tā bija septiņiem dalībniekiem, kuri laimestus ieguva divas reizes - viens no tiem jūlija izlozē divas reizes laimēja pa 100 eiro, pārējiem sešiem laime smaidīja divos dažādos mēnešos. Valsts ieņēmumu dienesta Stratēģiskās vadības lietu un sabiedrisko attiecību pārvaldes galvenā sabiedrisko attiecību speciāliste Evita Teice-Mamaja Neatkarīgajai atklāj, ka daļa dalībnieku, vēloties paaugstināt iespējas laimēt, mēdz reģistrēt ļoti ievērojamu skaitu čeku.
Uz rezultātiem vēl jāgaida
Tomēr līdzās laimētāju priekiem čeku loterija nesa arī vilšanās sajūtu, sākot jau ar pirmajā izlozē notikušo ķibeli, ko pamanīja Neatkarīgā, proti, loterijas uzvarētāju saraksts atklātībā parādījās divas dienas pirms oficiālās izlozes rezultātu paziņošanas. Tāpat joprojām nav skaidrs, vai esam kaut nedaudz pietuvojušies čeku loterijas mērķim - veicināt godīgu konkurenci un nodokļu saistību labprātīgu izpildi, mazināt krāpšanu nodokļu iekasēšanas jomā un izvairīšanos no nodokļu nomaksas, kā arī mudināt patērētājus pieprasīt čekus par iegādātajām precēm un saņemtajiem pakalpojumiem. To, vai ir palielinājies izsniegto čeku skaits, nav iespējams konstatēt, jo Valsts ieņēmumu dienesta rīcībā nav datu par kopējo Latvijā izsniegto čeku daudzumu ne pirms čeku loterijas, ne arī pašlaik, kad čeku loterija norit pilnā sparā. Pagaidām nav arī taustāmu rezultātu ēnu apkarošanā. E. Teice-Mamaja uzsver, ka šobrīd par plašākiem kontroles pasākumiem un to rezultātiem runāt vēl pāragri. «Informāciju no loterijai reģistrētajiem darījumu apliecinošajiem dokumentiem Valsts ieņēmumu dienests izmantos savā datu analīzē, taču tas tiks darīts apkopotā veidā, analizējot kopsakarā ar VID rīcībā jau esošo informāciju par attiecīgo tirgotāju vai pakalpojumu sniedzēju. Aizdomu gadījumā tiks veikti atbilstošākie nodokļu administrēšanas un/vai kontroles pasākumi, ievērojot Konsultē vispirms principu. Tāpat jāņem vērā, ka apjomīgā iesniegto datu daudzuma analīze prasīs zināmu laiku. Plašāku informāciju par līdz šim veiktajiem kontroles pasākumiem un to rezultātiem apkopotā veidā plānojam sniegt nākamā gada sākumā, tāpēc pagaidām no to publiskošanas atturēsimies. Vienlaikus joprojām ir gadījumi, kad iedzīvotāji dažādos veidos ir iesnieguši Valsts ieņēmumu dienestam tādus darījumu apliecinošus dokumentus, kurus nav varējuši reģistrēt loterijai, jo tajos trūcis kāda no nepieciešamajiem rekvizītiem, kas, iespējams, norāda uz kādām nelikumībām šo čeku izsniedzēju darbībā. Par šo informāciju esam iedzīvotājiem pateicīgi, un arī tā tiek izmantota, veicot riska analīzi un plānojot uzraudzības un kontroles pasākumus,» atklāj E. Teice-Mamaja. Diemžēl čeki, kurus nevar reģistrēt loterijai, jo tajos trūcis kāda no nepieciešamajiem rekvizītiem, loterijā nepiedalās.
Daļu balvu neizņem
E. Teice-Mamaja atklāj, ka visa līdzšinējā loterijas perioda laikā naudas balvām kopumā termiņā nav pieteikušies seši laimētāji, papildu balvām termiņā nav pieteikušies 73 dalībnieki, bet gala izlozei termiņā nav pieteikušies divi laimētāji. VID vēlreiz atgādina, ka tiem čeku loterijas dalībniekiem, kuru reģistrētais čeks ir laimējis kādu no mēneša naudas balvām vai Padziļinātās sadarbības programmas dalībnieku balvām, ir jāpiesakās VID 30 dienu laikā no izlozes rezultātu publicēšanas dienas, savukārt tiem, kuru reģistrētais čeks tiek virzīts gada izlozei, jāpiesakās VID 14 dienu laikā. Tas nozīmē, ka tie loterijas dalībnieki, kuru reģistrētie čeki ir laimējuši naudas balvas vai uzņēmumu sarūpētās balvas novembra izlozē, Valsts ieņēmumu dienestā var pieteikties vēl līdz 7. janvārim. Iepriekšējo izložu laimētāji, ja to nav izdarījuši, savas balvas diemžēl ir zaudējuši. Pieteikties balvām var gan elektroniski, izmantojot VID Elektroniskās deklarēšanas sistēmu (EDS), gan, ierodoties klātienē, jebkurā no VID klientu apkalpošanas centriem visā Latvijā.
Entuziasms noplok
Čeku loterija Latvijā tiek organizēta pirmo reizi un arī iedzīvotāju interese par to bija milzīga. Pirmajai izlozei, kurā piedalījās jūlijā iegādāto preču vai pakalpojumu čeki, kopumā tika reģistrēti vairāk nekā 1,7 miljoni attaisnoto dokumentu (tas ir čeku, kvīšu, biļešu), ko bija iesnieguši vairāk nekā 100 tūkstoši dalībnieku. Savukārt, novembra čeku izlozē piedalījās aptuveni 75 tūkstoši dalībnieku, kopumā iesniedzot 1,5 miljonus čeku. Tas nozīmē, ka iedzīvotāju vēlme piedalīties čeku loterijā samazinājusies par aptuveni ceturtdaļu, bet entuziasms reģistrēt čekus krities par 16 procentiem.
Arī Padziļinātās sadarbības programmas dalībnieku sarūpēto balvu skaits ar katru izlozi samazinās. Pirmajā - jūlija - čeku izlozē varēja laimēt 72 balvas, bet augusta - 54 balvas, septembra - 50, oktobra - 43 un novembra vairs tikai 37 uzņēmumu sarūpētās balvas. Iespējams, interese par čeku loteriju atkal palielināsies pēc gada izlozes, kas notiks nākamā gada februāra trešās nedēļas svētdienā, vai arī ieviešot jaunu mobilo lietotni un pēc apjomīgām reklāmas kampaņām, kam paredzēts tērēt teju 100 tūkstošus eiro. Kopumā nākamgad čeku loterija, ieskaitot naudas balvas, valstij izmaksās 650 tūkstošus eiro.