Nākamgad mājsaimniecībām sola mazākus elektrības rēķinus

© Gints Ivuškāns/ F64 Photo Agency

Lai nodrošinātu pārskatāmu un prognozējamu darbības vidi elektroenerģijas lietotājiem, AS "Sadales tīkls" no 2020.gada 1. janvāra samazina sadales sistēmas pakalpojumu tarifus nākamajiem 5 gadiem - līdz 2024.gadam ieskaitot. Tas iespējams vērienīgās darbības efektivitātes paaugstināšanas programmas dēļ, kas tiek īstenota uzņēmumā. Elektroenerģijas sadales sistēmas pakalpojumu tarifi, ko 27. novembrī apstiprinājusi Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija (SPRK), paredz samazinātu diferencēto tarifu mainīgo komponenti - maksu par elektroenerģijas sadalīšanu - par vidēji 8%.

Atbilstoši SPRK apstiprinātiem grozījumiem Elektroenerģijas sadales sistēmas pakalpojumu tarifu aprēķināšanas metodikā, AS "Sadales tīkls" jau oktobrī sagatavoja tarifu projektu, samazinot tarifu mainīgo komponenti par vidēji 8 %. Komponente par pieslēguma maksas nodrošināšanu (fiksētā maksa) paliek nemainīga. Sadales pakalpojumu tarifi tādejādi samazinās vidēji par 5,5%.

Iespēju samazināt sadales sistēmas pakalpojumu tarifus nodrošina 2017. gadā uzsāktās darbības efektivitātes paaugstināšanas programmas ieguvumi, jau šobrīd nodrošinot būtisku uzņēmuma resursu samazinājumu par 26 miljoniem eiro. Darbības efektivitātes paaugstināšanas programma turpināsies līdz 2022. gadam, taču jau šobrīd tarifu samazināšanā ir izmantots viss tās darbības laikā sasniedzamais izmaksu optimizācijas efekts.

Piemēram, mājsaimniecībai ar 1 fāzes elektrotīkla pieslēgumu un elektroenerģijas patēriņu 100 kWh (kilovatstundas) mēnesī, elektrības rēķinā maksa par elektroenerģijas sadalīšanu samazināsies par 6,0%. Savukārt, ja mājsaimniecībai, kura apkurē izmanto siltumsūkni, ir 3 fāžu un 25A elektrības pieslēgums un elektroenerģijas patēriņš mēnesī ir 1000 kWh, rēķins samazināsies par 7%. Savukārt, metālapstrādes uzņēmumam, kuram elektrotīkla pieslēgums ir vidējā sprieguma elektrotīklā ar jaudu 750kW un mēnesī tiek patērētas 90 MWh (megavatstundas), rēķins mēnesī samazināsies par 6,9%.

AS "Sadales tīkls" valdes priekšsēdētājs Sandis Jansons: "Šis risinājums ir elektrifikāciju stimulējošs solis, jo atbilstoši SPRK pieņemtajam lēmumam, visiem klientiem tiek samazināta mainīgā komponente, kas veicinās elektroenerģijas patēriņu, lai pozitīvi ietekmētu gan valsts ekonomikas izaugsmi, gan infrastruktūras noslogošanu. Vienlaicīgi, mēs saprotam, ka tarifam jābūt konkurētspējīgam starp Baltijas valstīm. Sevišķi tas attiecas uz lielajiem ražotājiem, kuriem jautājums par to, kur izvietot savas rūpnīcas, ir lielā mērā atkarīgs arī no elektroenerģijas izmaksām. Tarifi, ko mēs piedāvājam lieliem, energoietilpīgiem uzņēmumiem, ir pievilcīgāki nekā citās Baltijas valstīs. Ceram, ka šis solis vēl vairāk stimulēs Latvijas ekonomikas attīstību."

Lielākie ieguvēji no tarifu mainīgās komponentes samazinājuma būs tie elektroenerģijas lietotāji, kuri elektrotīkla pieslēguma jaudu izmanto efektīvi, tas ir, patērē atbilstoši uzstādītajai jaudai, to maksimāli noslogojot, kā arī klienti, kuriem elektroenerģijas patēriņš ir nakts laikā un ir izvēlēts S3 tarifa plāns.

Lietojot elektroenerģiju nakts laikā, piemēram, attiecīgi noregulējot apsildes iekārtas un siltumsūkņus, lietojot veļas žāvētājus vai uzlādējot elektroautomobiļus, tiek atslogots elektrotīkls dienas laikā, kas nozīmē, ka AS "Sadales tīkls" ir iespēja nodrošināt jauniem klientiem elektrotīkla pieslēgumu ātrāk un lētāk, neizbūvējot papildu jaudas.

Klientu rēķinos sadales sistēmas pakalpojums veido aptuveni vienu trešo daļu izmaksu, ko sastāda gan sadales sistēmas operatora izmaksas, gan aptuveni 25% apmērā - arī neatkarīgā pārvades operatora AS "Augstsprieguma tīkls" pakalpojuma izmaksas, kas nav mainījušās. Klienti tarifu izmaiņas redzēs janvāra elektroenerģijas rēķinā, ko saņems februārī.

Ekonomika

Daugavpils lokomotīvju remonta rūpnīca (DLRR) pagājušajā gadā reģistrēja kārtējo meitasuzņēmumu – šoreiz Ungārijā. Tagad uzņēmums strauji paplašina savu klientu loku Baltijas valstīs, Ukrainā, Polijā, Ungārijā, Vācijā, Rumānijā, Bulgārijā, Azerbaidžānā, Gruzijā un pat Āfrikā.

Svarīgākais