Tā kā graudu iepirkuma cena šogad ir par aptuveni 25 līdz 30 procentiem zemāka nekā pērn, arī jaunās ražas miltiem un no tiem ceptajai maizei ir jākļūst lētākai. Lai gan labība no laukiem jau ir novākta, graudu pārstrādes uzņēmumi joprojām aktīvi iepērk jaunās ražas graudus.
Latvijas lielākais miltu ražotājs Rīgas dzirnavnieks šobrīd pieņēmis 30 000 tonnas graudu, kas ir aptuveni trešā daļa no gada laikā ražošanai nepieciešamā daudzuma. Daļu graudu uzņēmums ir iegādājies, bet daļu pieņēmis glabāšanā. Taču ir arī darījumi, kad uzņēmums graudus ir iegādājies, bet tos uzglabā zemnieki. "Kamēr turpinās graudu iepirkums, nevaram pateikt, kāda būs miltu cena. Tomēr jau šobrīd ir skaidrs, ka tā būs zemāka nekā pērn, jo arī graudu
iepirkuma cenas ir zemākas," skaidroja Rīgas dzirnavnieka valdes priekšsēdētājs Sandis Jansons. Pēc viņa aplēsēm, maizes cenā graudu iepirkuma cenas kritums atspoguļosies vēl mazāk. Ja, piemēram, miltu cena samazinās par 10 procentiem, tad maizes cena – tikai par trim procentiem, ja, protams, nemainās citas izmaksas.
Par spīti nepastāvīgajiem laika apstākļiem, graudu raža šogad bijusi laba. "Varbūt ražība vietām ir bijusi zemāka, bet graudu kvalitāte to atsver. Šogad zemnieki Zemgalē ļoti labas kvalitātes pārtikas kviešus var nokult sešas līdz astoņas tonnas no hektāra. Graudu iepirkuma cena – 95 līdz 100 lati
tonnā – dod pozitīvu rezultātu. Savukārt citos reģionos zemniekiem varētu būt finansiālas problēmas. Vidzemē kulšana aizkavējās par dažām nedēļām, sākās lietavas, kā rezultātā pieauga kaltēšanas izmaksas un graudu kvalitāte pasliktinājās. Zemniekiem, kam izdevās nokult tikai četras tonnas no hektāra un nodot savus graudus kā lopbarību, par kuru maksā vien 70 latu tonnā, savilkt galus kopā nebūs viegli," atzina S. Jansons.
Uzņēmums visus pārstrādei nepieciešamos graudus iepērk Latvijā. "Protams, gadījumā, ja Latvijā ir neraža, esam spiesti trūkstošo daudzumu ievest no citām valstīm. Tomēr pēdējo gadu laikā šāda nepieciešamība nav bijusi," skaidroja valdes priekšsēdētājs. Iepērkot 100 000 tonnas graudu, uzņēmums plānojis saražot 80 000 tonnas miltu. Turklāt pieprasījums mazumtirdzniecībā pēc miltiem šogad ir pieaudzis par 10 līdz 15 procentiem.
Pēc četru mēnešu ilga darba, lai saņemtu vides kvalitātes sertifikātu, Rīgas dzirnavnieks ir uzsācis bioloģisko miltu ražošanu. Nākotnē uzņēmums plānojis ražot arī bioloģiskās klijas un auzu pārslas.