Kalniņš par 2020.gada budžetu: Tas nedaudz ļaus attīstīt nepieciešamās bruņoto spēku spējas

 
©Dmitrijs Suļžics/ F64 Photo Agency

Armijas 2020.gada budžets ir minimums, kas "ļaus kaut kādā līmenī" uzturēt un nedaudz attīstīt nepieciešamās bruņoto spēku spējas, šodien Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijā izteicās Nacionālo bruņoto spēku (NBS) komandieris Leonīds Kalniņš.

Aizsardzības ministrijas (AM) nākamā gada budžets paredzēts 663,6 miljonu eiro apmērā. 2019.gada budžeta izdevumi bija 636,7 miljoni eiro. Aptuveni 523 miljoni eiro paredzēti NBS spēju attīstībai un nodrošināšanai.

Kalniņš skaidroja, ka armija orientējas uz trīs principiem - rekrutēt un saglabāt personālu, ekipējuma uzlabošana un apmācīšana.

Viņš skaidroja, ka faktiski ir sasniegts minimālais individuālā ekipējuma līmenis, neizpildīta esot palikusi tikai viena pozīcija, kas saistīta ar ziemas cepuru un pončo iegādi.

Armijai pēdējos trīs gados esot izdevies nodrošināt atbilstošu rekrūšu daudzumu. Aizsardzības ministrs Artis Pabriks (AP) komisijā skaidroja, ka nākamgad karavīru skaitu plānots palielināt par 256 cilvēkiem, bet zemessargu - par 142 cilvēkiem. Līdz 2022.gadam zemessargu skaitu plānots palielināt līdz 9500 personām.

NBS komandieris izteicās, ka Latvijā turpinās emigrācija un arī privātās struktūras cīnās ar personāla piesaistīšanu. NBS komandieris cer, ka izdosies nodrošināt atbilstošu zemessargu daudzumu. "Mēs šajā ziņā esam nelabojami optimisti," piebilda Kalniņš.

"Šis budžets ir tāds minimums, kas ļaus mums vismaz kaut kādā līmenī uzturēt un mazliet attīstīt tās spējas, kas nepieciešamas. Es domāju, ka arī nākamie gadi ļaus attīstīt spējas, kuras ieplānotas NBS attīstības plānā," norādīja Kalniņš.

Konkrētākas detaļas par NBS attīstību armijas komandieris un aizsardzības ministrs neminēja, jo tas skar plašākai sabiedrībai neparedzētu informāciju. Plānots, ka komisijas deputāti drīzumā rīkos slēgtu sēdi, lai jau konkrētāk uzklausītu amatpersonu sniegto informāciju.

Jau ziņots, ka AM galvenie pasākumi 2020.gadā būs izveidot visaptverošās valsts aizsardzības sistēmu. Tāpat iecerēts nodrošināt uz attīstību vērstu aizsardzības budžeta izlietojumu, atbilstoši NATO vadlīnijām ne mazāk kā 20% no aizsardzības budžeta novirzot galvenā ekipējuma iegādēm un ne vairāk kā 50% paredzot ar personālu saistītiem izdevumiem.

AM nākamgad turpinās sniegt uzņemošās valsts atbalstu NATO kaujas grupai, un līdz ar NATO Ziemeļatlantijas padomes lēmumu par štāba iekļaušanu NATO spēku struktūrā, kas plānota 2020.gada sākumā, nodrošināt daudznacionālās divīzijas štāba "Ziemeļi" izveidi.

Arī AM turpinās nodrošināt ilgtspējīgu Nacionālo bruņoto spēku (NBS) spēju attīstību saskaņā ar aktuālo NBS attīstības plānu. Aizsardzības resorā arī iecerēts sākt brigādes līmeņa nodrošinājuma attīstību, turpināt pretgaisa aizsardzības, komandvadības un sauszemes spēku mehanizētās brigādes attīstību, veikt nepieciešamā personāla apmācību un infrastruktūras izbūvi helikopteru ieviešanai bruņojumā.

Nākamgad arī iecerēts nodrošināt Zemessardzes kaujas un reaģēšanas spēju attīstību, veicināt zemessargu rekrutēšanu, turpināt zemessargu nodrošināšanu ar nepieciešamo individuālo un kolektīvo ekipējumu, atbilstošo infrastruktūras izbūvi, kā arī nodrošināt apmācību, tostarp attīstot reģionālā līmeņa poligonus.

Nākamgad AM turpinās Latvijas karavīru dalību starptautiskajās misijās un operācijās, NATO ātrās reaģēšanas spēkos, ES kaujas grupās un Apvienotajos reaģēšanas spēkos.

2020.gadā turpināsies NBS nodrošinājuma jomas reforma, veicot noliktavu sistēmas pilnveide un nododot atbildību Valsts aizsardzības militāro objektu un iepirkumu centram par karavīru, zemessargu un jaunsargu nodrošinājumu ar ekipējumu un formas tērpiem.