Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrība (LIZDA) ir nosūtījusi vēstuli valsts augstākajām amatpersonām, visām Saeimā pārstāvēto politisko spēku frakcijām un pie frakcijām nepiederošiem Saeimas deputātiem, aicinot daļu no valsts budžetā ieskaitītiem konfiscētajiem noziedzīgi iegūtajiem līdzekļiem novirzīt pedagogu darba samaksas paaugstināšanai.
Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrība, atsaucoties uz izskanējušo informāciju, ka Valsts budžetā tiks ieskaitīti konfiscētie noziedzīgi iegūtie naudas līdzekļi 29 miljonu eiro apmērā, pieprasa daļu no šī finansējuma novirzīt pedagogu darba samaksas paaugstināšanas grafika nodrošināšanai no 2020. gada 1. septembra un augstskolu mācībspēku darba samaksas paaugstināšanai no 2020.gada 1.janvāra, kā to nosaka spēkā esošie normatīvie akti. “Šī ir iespēja nozares ministrei un valdības pārstāvjiem pierādīt, ka iestājas par normatīvo aktu izpildi, kas nosaka tālāku pedagogu darba samaksas paaugstināšanu. Gan ministru prezidents, gan nozares ministre publiski ir pauduši viedokli, ka ir apņemšanās turpināt darba samaksas paaugstināšanu, taču līdz šim juridiski tas nav fiksēts. Uz mutiski izteiktiem solījumiem LIZDA paļauties nevar, jo regulāri jāatgādina politiķiem par spēkā esošu normatīvo aktu izpildi,” uzsver LIZDA priekšsēdētāja Inga Vanaga.,” uzsver LIZDA priekšsēdētāja Inga Vanaga.
Atgādinām, ka izglītības un zinātnes ministre Ilga Šuplinska LIZDA padomes ārkārtas sēdē (2019. gada 9. oktobrī) norādīja, ka likumā noteiktais atalgojuma palielinājums pedagogiem būtu iespējams, ja ieņēmumi no noziedzīgi iegūtu līdzekļu konfiskācijas pildīs budžetu. Valdībā apstiprinātajā un Saeimā iesniegtajā 2020. gada valsts budžeta projektā nav paredzēts finansējums pedagogu minimālās mēneša darba algas likmes paaugstināšanai no 2020. gada septembra. Budžeta projektā nav paredzēts arī atalgojuma pieaugums augstskolu mācībspēkiem no 2020. gada janvāra.
LIZDA atgādina, ka spēkā esošie likumi paredz, ka no 2020. gada 1. septembra pedagogu zemākajai mēneša darba algas likmei ir jāpieaug no 750 līdz 790 eiro, kā arī jābūt algu pieaugumam augstskolu pedagogiem. Savukārt - Ministru kabinetam, iesniedzot Saeimai gadskārtējo valsts budžeta projektu, tajā jāparedz ikgadēju finansējuma pieaugumu ne mazāku par 0,25 procentiem no IKP augstākajai izglītībai un ne mazāku par 0,15 procentiem no iekšzemes kopprodukta zinātniskajai darbībai.