Izmantojot naftas atradnes, "PNB Bankas" jaunie akcionāri vēlējušies stiprināt bankas kapitālu,

© Publicitātes foto/pnbbanka.eu

Darbību apturējušās "PNB Bankas" jaunie akcionāri vēlējušies nepietiekamo bankas kapitālu stiprināt, tajā ieguldot jaunizveidotas naftas atradņu kompānijas akcijas 146 miljonu eiro apjomā, pēc tam iegūt skaidru naudu, šīs akcijas pārdodot kapitāla tirgū, vēsta LNT Ziņas.

"PNB bankas" vadībai un tās īpašniekiem pēdējos mēnešos notikusi aktīva sarakste ar Eiropas Centrālo banku (ECB) par to, kā banka gatavojas stiprināt tās nepietiekamo kapitālu. Sarakste turpinājās laikā, kad tobrīd lielākais bankas akcionārs Grigorijs Guseļņikovs jūnija izskaņā pārdeva lielāko daļu akciju nenosauktiem investoriem no Eiropas un ASV. Saskaņā ar "Lursoft" datiem, par bankas patiesā labuma guvējiem jūlija pirmajā pusē reģistrēti Francijā un Šveicē dzīvojošie Francijas pilsoņi un Apvienotajos Arābu Emirātos dzīvojošais libāniešu izcelsmes miljonārs Rodžers Edvards Tarmazs. Viņiem līdz 1.augustam bija jāiesniedz plāns kapitāla stiprināšanai. Tāds ticis iesniegts, tomēr 6.augustā ECB lūgusi apliecinājumu, ka akcionāri gatavi ieguldīt naudu. "Mēs iesniedzām - atsevišķi banka un akcionāri - divas vēstules 13. augustā ar visiem pasākumiem, termiņiem un apliecinājumu no akcionāru puses, ka [viņi] grib ieguldīt kapitālā," tā LNT Ziņām skaidroja "PNB Bankas valdes locekle Anna Verbicka.

Plāns paredz bankas kapitālā ieguldīt jaunizveidotas naftas atradņu kompānijas akcijas 146 miljonu eiro apjomā, pēc tam iegūt skaidru naudu, šīs akcijas pārdodot kapitāla tirgū. Tomēr finanšu tirgus uzraugus šāds piedāvājums nav pārliecinājis, neesot iesniegti pierādījumi par naudas esamību.

FKTK priekšsēdētāja Kristīne Černaja-Mežmale LNT Ziņām pauda uzskatu, ka ECB bija devusi pietiekami daudz laika rīkoties. Tomēr "PNB Bankas" vadību nepatīkami pārsteidzis FKTK 15.augusta komisijas lēmums apturēt "PNB Bankas" darbību, ECB to atzīstot par banku, kura nonākusi vai nonāks finanšu grūtībās. Baņķieri ar to nav gatavi samierināties un sola tiesāties. "Mēs gribam strādāt tālāk un akcionāri no savas puses [ir gatavi ] veikt visas darbības, visus pasākumus, lai stiprinātu kapitālu. Mēs nepiekrītam FKTK lēmumam un noteikti to pārsūdzēsim," tā bankas valdes locekle A.Verbicka.

Jāpiebilst, ka akcionāri, kļūstot par bankas īpašniekiem, norēķinājās ar G.Guseļņikovu par bankas akcijām, taču joprojām nav iesnieguši dokumentus FKTK ar lūgumu iegūt bankā būtisku līdzdalību, tātad samaksājuši par akcijām, nesagaidot, vai komisija vispār viņiem to ļaus. "PNB Bankas" valdes locekle LNT ziņām gan skaidroja, ka pagaidām attiecīgie dokumenti vēl nav iesniegti, jo bankas akcionāri, kur katram pieder 9,99% akciju, vēlas izveidot vienotu akcionāru grupu.

Tikmēr FKTK šonedēļ plāno vērsties tiesā un lūgt atzīt "PNB Banku" par maksātnespējīgu. Vai bankai atrodoties maksātnespējas procesā, tās darbību vēl būtu iespējams atjaunot, kā to vēlas jaunie īpašnieki, tas būšot tiesas un Eiropas Centrālās bankas kompetencē, norāda FKTK.

Ekonomika

Saistībā ar e-adreses problēmām ir apzinātas amatpersonas, kuras nav atbildīgi pildījušas savus darba pienākumus, un tām līdz pirmdienai, 16.decembrim, ir jāiesniedz rakstiski paskaidrojumi, žurnālistus piektdien informēja Valsts digitālās attīstības aģentūras (VDAA) direktors Jorens Liops.

Svarīgākais