ZM aicina EK stingrāk uzraudzīt Ukrainas olu ražotājus

 
Attēlam ir ilustratīva nozīme ©Oksana Džadana/F64

Pamatojoties uz Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) konstatēto bīstamās infekcijas slimības izraisītāja Salmonella spp. klātbūtni olu produktos no Ukrainas, zemkopības ministrs Kaspars Gerhards ir nosūtījis vēstuli Eiropas Komisijas (EK) Veselības un pārtikas nekaitīguma komisāram, kurā aicina EK rīkoties un veikt visus nepieciešamos pasākumus, lai nepakļautu patērētājus bīstamās pārtikas infekcijas – salmonelozes – draudiem.

Saskaņā ar EK kompetencēm EK eksperti veic kontroles trešajās valstīs, lai pārbaudītu trešo valstu tiesību aktu un sistēmas atbilstību vai līdzvērtību Eiropas Savienības ES prasībām. Ņemot vērā ES normatīvajos dokumentos noteiktās prasības, EK atkarībā no situācijas nopietnības var īstenot vienu vai vairākus pasākumus, lai ierobežotu vai apturētu attiecīga produkta laišanu tirgū, vai arī veikt citus atbilstīgus pagaidu pasākumus ar mērķi novērst sabiedrības veselības apdraudējumu.

«Eiropas Savienībā ir vienots tirgus, tādēļ jābūt vienādiem nosacījumiem visiem olu ražotājiem - arī valstīs ārpus Eiropas Savienības, ar kurām noslēgts tirdzniecības līgums. Neatkarīgi no tā, kurā dalībvalstī ražošana notiek - produktam ir jāatbilst visām kvalitātes un, it sevišķi, drošības prasībām. Nedrīkst pieļaut to, ka Ukrainas olu ražotāji ar savu produkciju apdraud Latvijas, kā arī citu valstu iedzīvotāju veselību! Ņemot vērā, ka Latvijā veiktajās pārbaudēs esam konstatējuši nopietnus pārtikas drošības pārkāpumus, esam vērsušies Eiropas Komisijā ar aicinājumu veikt nepieciešamos pasākumus - lai nepieļautu bīstamas pārtikas ražošanu un nonākšanu Eiropas Savienības valstu tirgū, kā arī iedzīvotāju pārtikas grozos,» uzsvēra K. Gerhards.

Pamatojoties uz ES un Ukrainas 2014. gadā noslēgto Asociācijas nolīgumu, kas paredz visaptverošas brīvās tirdzniecības telpas izveidošanu, sākot ar 2017. gada oktobri, caur Latvijas robežkontroles punktiem strauji pieaudzis pārtikai paredzētu olu un olu produktu imports no Ukrainas. Ņemot vērā to, ka pastāv vienotais ES tirgus un Latvija ir ES ārējā robeža, PVD arī turpmāk īstenos stingrus uzraudzības un kontroles pasākumus uz Latvijas un ES ārējās robežas, nodrošinot augstu sabiedrības veselības aizsardzību ne tikai Latvijas, bet arī pārējo ES dalībvalstu iedzīvotājiem, skaidroja Zemkopības ministrijas Preses un sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Dagnija Muceniece.

Neatkarīgā jau rakstīja, ka PVD, veicot laboratoriskās pārbaudes no Ukrainas ievestajām olām un olu produktiem, šogad vairākkārt konstatējis salmonellas piesārņojumu. Par konstatēto produkcijas nekaitīguma risku visos gadījumos sniegts ziņojums ātrās brīdināšanas sistēmā (RASFF). Jūnija vidū Ministru kabinets no valsts budžeta programmas Līdzekļi neparedzētiem gadījumiem Zemkopības ministrijai nolēma piešķirt 58 756 eiro, no šīs naudas 48 728 eiro paredzot Pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskajam institūtam BIOR un 10 028 eiro - PVD.