Atgriezusies inflācija; gada deflācija jūlijā saruksi līdz 0,6%

Jau vairākos mēnešos novērojamā patēriņa cenu pieauguma tendence ir turpinājusies arī jūlijā, gada deflācijai samazinoties līdz 0,6%

Tā liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) publicētie dati.

Precēm cenas gada laikā ir pieaugušas par 1,1%, bet pakalpojumiem samazinājušās par 4,8%.

Savukārt vidējais patēriņa cenu līmenis šogad jūlijā, salīdzinot ar jūniju, palielinājās par 0,2%. Precēm cenas pieauga par 0,2%, bet pakalpojumiem - par 0,1%.

2009.gada jūlijā, salīdzinot ar 2009.gada jūniju, vidējais patēriņa cenu līmenis samazinājās par 0,6%.

Lielākā ietekme uz patēriņa cenu pārmaiņām jūlijā bija cenu kāpumam pārtikai un ar mājokļa uzturēšanu saistītām precēm un pakalpojumiem, kā arī cenu kritumam apģērbam un apaviem.

Pieaugot ražotāju izmaksām un noslēdzoties akcijām, par 4,1% cenas kāpa pienam un piena produktiem. Siers kļuva par 3,5% dārgāks. Sezonas ietekmē dārzeņiem cenas pieauga par 1,1%. Noslēdzoties akcijām, dārgāka kļuva maize, gaļas izstrādājumi, tēja un kafija. Cenas kritās konditorejas izstrādājumiem un saldumiem, svaigai gaļai, olām.

Mainoties tarifiem un spēkā stājoties akcīzes nodoklim, dabasgāze sadārdzinājās vidēji par 31,5%. Cenas pieauga arī sašķidrinātajai gāzei balonos, bet lētāks kļuva cietais kurināmais.

Noslēdzoties akcijām, cenas pieauga īslaicīgas lietošanas mājsaimniecības precēm, personīgās aprūpes precēm, mājdzīvnieku barībai, grāmatām. Dārgāki kļuva sanatoriju un viesnīcu pakalpojumi, atpūtas ceļojumi, transportlīdzekļu apkope un remonts. Degvielas cenas palielinājās vidēji par 0,3%.

Sezonas atlaižu ietekmē apģērbam cenas kritās par 4,9%, bet apaviem - par 4,8%. Lētāki kļuva telekomunikāciju, medicīnas, mājokļa uzturēšanas, atpūtas, kultūras un sporta pakalpojumi, kā arī automašīnas, mājturības piederumi, ziedi.

Pēdējo 12 mēnešu vidējais patēriņa cenu līmenis, salīdzinot ar iepriekšējiem 12 mēnešiem, ir samazinājies par 1,6%.

Jau vēstīts, ka biznesa portāla "Nozare.lv" aptaujātie banku analītiķi prognozēja, ka patēriņa cenas jūlijā nav piedzīvojušas ievērojamas izmaiņas un cenu līmenis varētu būt saglabājies jūnija līmenī, taču gada deflācija joprojām būs 0,7% līdz 1% robežās.

Kā ziņots, lai gan jūnijā gada deflācija bija 1,4%, tomēr vidējais patēriņa cenu līmenis šā gada jūnijā, salīdzinot ar maiju, palielinājās par 0,4%. Precēm cenas pieauga par 0,5%, bet pakalpojumiem - par 0,1%.

Lielākā ietekme uz patēriņa cenu pārmaiņām jūnijā pret maiju bija cenu kāpumam ar mājokļa uzturēšanu saistītām precēm un pakalpojumiem un pārtikai, kā arī cenu kritumam ar transportu saistītām precēm un pakalpojumiem, apģērbiem un apaviem.

Šā gada pirmajos sešos mēnešos cenas ir pieaugušas par 1,8%. Šā gada jūnijā, salīdzinot ar 2009.gada decembri, lielākā ietekme uz vidējo patēriņa cenu līmeni bija cenu kāpumam siltumenerģijai, kas pieauga par 27,8%, degvielai, kur kāpums bija par 9,8%, augļiem, dārzeņiem un kartupeļiem, kur cenas auga par 32,9%, kā arī cenu kritumam apģērbam par 4,4%, telekomunikāciju pakalpojumiem par 2,5% un gaļai un gaļas izstrādājumiem par 1,9%.

Ekonomika

Valdība otrdien atbalstīja Klimata un enerģētikas ministrijas (KEM) izstrādātos Energokopienu reģistrēšanas un darbības noteikumus, kas paredz noteikt kārtību, saskaņā ar kuru tiks izveidots vienots energokopienu reģistrs.

Svarīgākais