Luminor izveidota 2017. gada 1. oktobrī, apvienojot Nordea un DNB banku ar tās attiecīgi 350 000 un 930 000 klientu Baltijā. Šobrīd tiek veikta klientu datu apvienošana jeb migrācija uz vienotu platformu, kas daļai klientu nozīmē laika un naudas tēriņus maksājumu karšu, kodu kalkulatoru un bankas konta nomaiņā.
Luminor Bank šobrīd ir otra lielākā banka Latvijā. Marta beigās tās aktīvi bija 4,368 miljardi eiro, kas ir par 9,6 procentiem jeb 464,515 miljoniem eiro mazāk nekā 2018. gada beigās, liecina Finanšu nozares asociācijas dati. Luminor Bank filiāles Latvijā peļņa 2019. gada pirmajā ceturksnī bija 3,987 miljoni eiro, kas ir par 35,3 procentiem mazāk nekā gadu iepriekš.
Kodu kalkulatora maiņa - 18 eiro
Neatkarīgās lasītāja Velta, kura no kādreizējās Nordea bankas klientes kļuvusi par Luminor klienti, sašutusi, ka viņai tāpat kā daļai citu klientu no banku apvienošanās nākas ciest. Bijušajiem Nordea klientiem ir jāmaina konts, kas ir izdarāms tikai klātienē, tāpat viņai ir jāpērk jauns kodu kalkulators, jo iepriekšējais, Noreda bez maksas izsniegtais, vairs nebūšot derīgs. Jaunais kodu kalkulators maksā 18 eiro, kas pensionāram un invalīdam ir liela summa. Alternatīvu - bezmaksas Smart-ID - Veltas kundze nevar izmantot, jo viņai ir tikai podziņtelefons.
Veltas kundze vēl nav izlēmusi, kā rīkosies - pirks kodu kalkulatoru vai jaunu telefonu. «Sāpīgi, ka dārgo kodu kalkulatoru būs spiesti pirkt tie, kuri nevar atļauties iegādāties viedtelefonus. Tātad cietīs trūcīgākie klienti,» secina Veltas kundze.
Klientus laikus brīdina
Luminor privātpersonu un mazo, vidējo uzņēmumu segmentu vadītājs Normunds Rudzītis Neatkarīgajai skaidroja, ka bankas apvienošanās procesā šobrīd tiek veikta klientu datu apvienošana jeb migrācija uz vienotu platformu. «Klientu datu pārcelšana skar vienīgi bijušās Nordea bankas klientus, kuru konta numurā ir burti NDEA. Tas nozīmē, ka viņiem mainīsies gan konta numuri, gan maksājumu kartes. Visi šie klienti jaunās Luminor bankas kartes saņem bez maksas, un tās tiek nosūtītas katram klientam uz viņa norādīto kontaktadresi,» skaidroja N. Rudzītis.
Visa informācija par datu pārcelšanu un pāreju uz jauniem kontiem, kā arī par jaunas kartes saņemšanu tiek laikus nosūtīta katram individuāli uz klienta internetbanku, kur arī izskaidrots pārejas process - kādas izmaiņas pakalpojumu lietošanā stāsies spēkā pēc datu pārcelšanas.
«Līdz šim brīdim klienta rīcībā esošo maksājumu karšu, kas piesaistītas kontam, derīguma termiņš beidzas datu pārcelšanas brīdī. Ja karte pēdējā pusgada laikā ir izmantota darījumiem, tad katras šādas maksājumu kartes vietā klients bez maksas saņems jaunu Luminor maksājumu karti - tāds ir arī ikdienas karšu atjaunošanas process. Savukārt klienti, kuri nav izmantojuši maksājumu karti pēdējo sešu mēnešu laikā un tādēļ nav saņēmuši jauno maksājumu karti, varēs to pasūtīt jebkurā laikā, par to maksājot komisijas maksu saskaņā ar aktuālo cenrādi,» uzsvēra N. Rudzītis.
Luminor cenrādis liecina, ka Visa Debit kartes izgatavošana maksā četrus eiro, papildu maksa par kartes steidzamu izgatavošanu vai aizvietošanu - 25 eiro. Savukārt kodu kalkulatora Digipass 270 cena, saskaņā ar cenrādi, ir 18 eiro.
N. Rudzītis atklāj, ka Luminor finanšu pakalpojumiem un servisam uzticas aptuveni 240 tūkstoši klientu Latvijā, no kuriem aptuveni 35 procenti ir bijušās Nordea bankas klienti, kurus skar klientu datu pārnešana uz vienoto platformu.
Mazāk darbinieku
Šā gada laikā Luminor apņēmies īstenot klientu apkalpošanas centru tīkla transformāciju, kas paredz veikt arī atsevišķu klientu apkalpošanas centru apvienošanu. Šā gada beigās Luminor būs 36 klientu apkalpošanas centri Baltijā, tostarp Latvijā - desmit. Šā gada laikā Luminor plāno arī pārskatīt pašapkalpošanās bankomātu tīklu, izveidojot vienotu bankomātu tīklu visās trīs Baltijas valstīs, kā arī pakāpeniski palielinot attālinātās konsultācijas un pakalpojumus, lai mazinātu klientu nepieciešamību saņemt bankas pakalpojumus klientu apkalpošanas centros. Vienlaikus banka nodrošinās, ka ikviens klients varēs saņemt visu nepieciešamo atbalstu līdz brīdim, kad tas patstāvīgi sāks izmantot ikdienas finanšu pakalpojumus digitālajā vidē.
2019. gada laikā Luminor plāno samazināt darbinieku skaitu visos līmeņos. No aptuveni 3000 darbiniekiem Igaunijā darba vietu skaits samazināsies par 130, Latvijā - par 250 un Lietuvā par 420 darbiniekiem. Banka skaidro, ka amatu likvidēšana notiek saistībā ar to, ka tiek veikta bankas darbības un procesu vienkāršošana, samazināts darbinieku skaits vadības līmeņos, pārveidotas amatu funkcijas un novērsta to dubultošanās, kā arī tiek reorganizētas tās jomas, kurās tiek ieviesti jauni tehnoloģiskie un organizatoriskie risinājumi. Darbinieku skaita samazināšana tiek veikta saskaņā ar vietējās likumdošanas prasībām, kas paredz papildu atbalstu un kompensācijas.