IKT uzņēmumi stādā ar 10% rentabilitāti

 
©Pixabay

Informācijas un komunikācijas tehnoloģijas (IKT) pakalpojumu nozare Latvijā 2017. gadā bijusi rentabilitātes rādītāju topa augšgalā, liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) jaunākie apkopotie dati par dažādu nozaru uzņēmumu ekonomisko rentabilitāti 2017. gadā. Ekonomiskā rentabilitāte ļauj noteikt, cik daudz peļņas gūts attiecībā pret uzņēmuma aktīvu vērtību. Vidējā aktīvu rentabilitāte 2017. gadā Latvijā bijusi 4,5 procenti, savukārt IKT pakalpojumu nozarei šis rādītājs sasniedzis 10 procentus.

«IKT nozare ir viena no visstraujāk augošajām tautsaimniecības nozarēm Latvijā. Pieaug gan uzņēmumu skaits, gan nodarbināto skaits, tāpat rentabilitāte IKT nozarē ir viena no augstākajām Latvijā nozaru griezumā. Regulāri paaugstinās arī nozares eksporta rādītāji - 2018. gada ceturtajā ceturksnī IKT pakalpojumu eksports pārsniedza 226 miljonus eiro, kas ir par 23,5% vairāk nekā tajā pašā periodā pirms gada. Savukārt kopējais IKT nozares eksports gadā sasniedz 1 miljardu eiro - tas nozīmē, ka mūsu uzņēmumi un speciālisti ir konkurētspējīgi pasaules tirgū. Turklāt IKT industrija ir horizontāla nozare, tāpēc tās attīstība pozitīvi ietekmē arī tādas tradicionālās nozares kā medicīnu, kokapstrādi, pārtikas rūpniecību un citas. Tādējādi līdz ar tehnoloģiju ienākšanu citās jomās iespējams gan uzlabot esošos biznesa procesus, gan radīt jaunus un modernus pakalpojumus,» uzsver Latvijas Informācijas un komunikācijas tehnoloģijas asociācijas prezidente, profesore Signe Bāliņa.

IKT nozarē strādājošo komersantu neto apgrozījums 2017. gadā bija 2086,7 miljoni eiro, telekomunikācijas nozares komersantu neto apgrozījums - 818,8 miljoni eiro, komersantiem, kuru darbība saistīta ar datorprogrammēšanu un konsultēšanu - 726,7 miljoni eiro, liecina CSP dati.

Savukārt peļņas rādītāji pēc nodokļu nomaksas 2017. gadā attiecīgajās nozarēs bija 178 miljoni eiro informācijas un komunikācijas tehnoloģijas komersantiem, 111,9 miljoni eiro - telekomunikācijas komersantiem un 43,9 miljoni eiro - datorporgrammēšanas un konsultēšanas jomā strādājošajiem komersantiem.

Kopš 2008. gada strādājošo skaits visā IKT nozarē audzis par 46 procentiem, bet atalgojuma pieaugums bijis pat 72 procentu apmērā. 2018. gada nogalē IKT nozarē Latvijā strādāja 33,9 tūkstoši cilvēku, IKT nozares uzņēmumu kopējā peļņa bija 270 miljoni eiro, bet apgrozījums - 3,6 miljardi eiro, IKT nozare veido 4,1 procentu no Latvijas IKP.

Daļa IKT uzņēmumu - Latvijas tehnoloģiju līderu - par savu mājvietu ir izraudzījušies kādreizējās rūpnīcas VEF apkaimi. Šie uzņēmumi kopā nodarbina vairāk nekā 4000 IT speciālistu un saražo 43% no visa Latvijas IT eksporta apjoma, valsts budžetā nodokļos iemaksājot vairāk nekā 85 miljonus eiro. Tieši 100 gadus pēc VEF dibināšanas šie uzņēmumi apvienojušies inovāciju kustībā VEFRESH, lai VEF apkaimi un apkārtējās teritorijas attīstītu kā viedpilsētas risinājumu izmēģinājumu telpu. Ar viedajām tehnologijām, sociālajām inovācijām, kā arī dzīvīgu kultūras, inovāciju un izglītības pasākumu programmu plānots VEF apkaimi padarīt par Rīgas, Latvijas un pat reģiona inovāciju un tehnoloģiju centru.