Cenu pieaugums aprīlī straujāks nekā tas raksturīgs šim mēnesim

© Dmitrijs Suļžics/F64 Photo Agency

Pēc Centrālās statistikas pārvaldes datiem 2019.gada aprīlī, salīdzinot ar martu, patēriņa cenu līmenis pieauga par 0,9%. Precēm tas pieauga par 1,1%, bet pakalpojumiem – par 0,3 %.

Šogad cenu pieaugums aprīlī bija straujāks nekā iepriekšējos gados, ko galvenokārt ietekmēja cenu kāpums degvielai (iepriekšējos divos gados tās samazinājās) un straujāks cenu pieaugums apģērbiem un apaviem, kas pārsniedza sezonālo izmaiņu līmeni. Pēdējos gados aprīlī patēriņa cenu līmenis palielinājās vidēji par 0,4 %.

Aprīlī, tāpat kā martā, patēriņa cenu dinamiku galvenokārt nosaka sezonai raksturīgais cenu pieaugums apģērbiem un apaviem, kas šogad bija otrs straujākais šajā mēnesī kopš 1998.gada (straujākais bija iepriekšējā gada aprīlī). Cenas apģērbiem un apaviem mēneša laikā palielinājās par 7,4%, kas kopējo patēriņa cenu līmeni palielināja par 0,4 procentpunktiem.

Paaugstinoša ietekme aprīlī bija cenu kāpumam ar transportu saistītām precēm un pakalpojumiem par 1,2%, kas kopējo patēriņa cenu līmeni palielināja par 0,2 procentpunktiem. Cenas šajā grupā pieauga degvielai un pasažieru aviopārvadājumiem. Degvielai cenas Latvijā mēneša laikā pieauga par 2,2%. Pasaules naftas cenām aprīlī bija vērojams būtisks kāpums - mēneša laikā tās vidēji pieauga par 8%. Mēneša otrajā pusē “brent” markas jēlnaftas cena sasniedza 75 USD par barelu, kas bija augstākais līmenis šī gada laikā. To galvenokārt noteica ASV paziņojums par sankcijām pret vairākām valstīm, ja tās turpinās importēt Irānas naftu.

Cenas aprīlī pieauga arī pārtikai - par 0,5%, kas kopējo patēriņa cenu līmeni palielināja par 0,1 procentpunktu. Pārtikai aprīlī tradicionāli ir sezonai raksturīgs cenu palielinājums. Lielākā ietekme sezonālu faktoru ietekmē bija cenu kāpumam dārzeņiem. Pasaules pārtikas cenas aprīlī, salīdzinot ar martu, palielinājās par 1,5%, ko ietekmēja cenu kāpums visās galvenajās pārtikas produktu grupās, izņemot graudaugus. Ceturto mēnesi pēc kārtas cenas pieauga piena produktiem, kam bija visstraujākais kāpums aprīlī un ko turpināja noteikt spēcīgs pasaules pieprasījums, paredzot turpmāku eksporta kritumu no lielākajām ražotājvalstīm sezonāla piena ražošanas apjoma samazinājuma dēļ.

Būtiska paaugstinoša ietekme aprīlī bija arī personīgās aprūpes precēm un skaistumkopšanas līdzekļiem par 4%, kas kopējo patēriņa cenu līmeni palielināja par 0,1 procentpunktu.

Lielākā pazeminošā ietekme aprīlī bija cenu kritumam atpūtas un kultūras pakalpojumiem par 0,8%, kas kopējo cenu līmeni samazināja par 0,1 procentpunktu.

2019.gada aprīlī, salīdzinot ar iepriekšējā gada aprīli, patēriņa cenas pieauga par 3,4%. Gada vidējā inflācija bija 2,9 %.

Šogad vidējā gada inflācija varētu būt augstāka par 2018. gadā vēroto. To ietekmēs dažādi piedāvājuma puses faktori saistībā ar nodokļu un tarifu palielināšanu, kā arī pieprasījuma puse, ko veicina ekonomisko aktivitāšu pieaugums un atalgojuma kāpums. Vienlaikus inflācija joprojām lielā mērā būs atkarīga no pasaules naftas un pārtikas cenu svārstībām.

Ekonomika

Saistībā ar e-adreses problēmām ir apzinātas amatpersonas, kuras nav atbildīgi pildījušas savus darba pienākumus, un tām līdz pirmdienai, 16.decembrim, ir jāiesniedz rakstiski paskaidrojumi, žurnālistus piektdien informēja Valsts digitālās attīstības aģentūras (VDAA) direktors Jorens Liops.

Svarīgākais