Lai gan Vienotības pārstāvji valdībā turpina apgalvot, ka Latvijas lielo uzņēmumu privatizācija starptautiskajiem aizdevējiem neesot apsolīta, izrādās, ka Ekonomikas ministrijas paspārnē jau darbojas darba grupa, kura vērtē uzņēmumu privatizācijas iespējas.
Par šādas darba grupas izveidi tikai vakar (!) uzzinājis satiksmes ministrs Kaspars Gerhards (TB/LNNK), kurš, cita starpā, tieši šobrīd pilda Ministru prezidenta pienākumus. Neko par šādas darba grupas darbošanos pat vakar vēl nezināja Zemkopības ministrijas valsts sekretāre Dace Lucaua.
Turpretī ekonomikas ministrs Artis Kampars (Vienotība) par šo darba grupu runāja kā par elementāru, vispārzināmu faktu. Vēl vairāk – par meliem A. Kampars nosauca Eiropas Komisijas (EK) ekonomikas un monetāro lietu komisāra Olli Ilmari Rēna paziņojumu, ka Latvijas vadītāji ir apsolījuši līdz septembra beigām (tātad līdz Saeimas vēlēšanu priekšvakaram) sastādīt sarakstu, kurus uzņēmumus varētu pārveidot par valsts aģentūrām, bet kuri jāprivatizē.
Slēpj pat no ministriem
Saskaņā ar augsto amatpersonu teikto par valsts uzņēmumu privatizācijas plāniem nav bijusi informēta pat Satiksmes ministrija, kura ir valsts kapitāla daļu turētāja ne tikai četros šobrīd vēl neprivatizējamos uzņēmumos, bet arī deviņās lielās un peļņu nesošās valsts akciju sabiedrībās (piemēram, VAS Latvijas valsts ceļi, VAS LVRTC).
"Ņemot vērā sacelto ažiotāžu, es painteresējos, un izrādās, ka Ekonomikas ministrijā ir darba grupa, kas gan, pēc manā rīcībā esošās informācijas, ne reizi nav sanākusi kopā. Es personiski uzskatu, ka šobrīd nav ne mazākā iemesla privatizēt Latvijai tautsaimnieciski nozīmīgos uzņēmumus. Sevišķi tādus kā Latvenergo, Latvijas dzelzceļš, Lidosta "Rīga", Latvijas pasts. Šie uzņēmumi pietiekami veiksmīgi strādā šajā ekonomiskajā situācijā, kas visā pasaulē ir pietiekami graujoša. Nav arī ne mazāko pozitīvo tendenču, kas liecinātu, ka Latvija vidējā vai ilgākā termiņā būtu ieguvēja no šādu uzņēmumu privatizācijas," teica K. Gerhards.
Uz Neatkarīgās jautājumu, vai ar to ir jāsaprot, ka satiksmes ministrs iepriekš nebija informēts par plāniem privatizēt lielos uzņēmumus, K. Gerhards vakar atbildēja: "Burtiski šorīt man noziņoja valsts sekretārs, ka izveidota šāda darba grupa Ekonomikas ministrijā."
Atbilstīgi ZM valsts sekretāres D. Lucauas teiktajam par uzņēmumu privatizācijas plāniem joprojām nav informēta pat ZM, kura ir kapitāla daļu turētāja ne tikai miljardus vērtajā VAS Latvijas valsts meži, bet vēl daudzos uzņēmumos.
Viss jaunlaicēnu rokās
Ņemot vērā, ka Latvijas valsts pozīciju starptautisko aizdevēju priekšā aizstāv premjers Valdis Dombrovskis un finanšu ministrs Einars Repše, var secināt, ka šobrīd pilna informācija par to, kas starptautiskajiem aizdevējiem ir apsolīts un kas nav, ir tikai šo divu amatpersonu rīcībā. Jāatgādina, ka V. Dombrovskis informāciju par valsts lielo uzņēmumu iespējamu privatizāciju nosaucis par "baumām" un "spekulācijām", bet EK oficiālajā mājaslapā ievietoto dokumentu ar nosaukumu Par atbalstu "Latvijas valsts mežu" privatizācijā – par falsifikāciju.
Kā zināms, šobrīd gan premjers, gan finanšu ministrs ir partiju apvienības Vienotība pārstāvji. Zīmīgi, ka arī ekonomikas ministrs Artis Kampars, kura uzraudzībā, kā izrādās, darbojas uzņēmumu privatizācijas darba grupa, ir Vienotības pārstāvis.
Eiropas meļi un falsifikatori
Uz Neatkarīgās jautājumu, kā sokas ar Eiropas Komisijai solīto – kā teica eirokomisārs O. I. Rēns – stādīt sarakstus ar privatizējamiem uzņēmumiem, A. Kampars teica: "Tas ir viņa viedoklis. Valdība šobrīd darbojas. Es nezinu, ko viņš ar to ir domājis, es neesmu ar viņu kontaktējies. Mums ir darba grupa. Mēs strādājam atbilstoši normatīvajiem aktiem. Mēs ierēdņu līmenī valdībai izvērtējam informāciju, kas mums ir (domāti uzņēmumi, kurus var privatizēt) un kas nav. Politisku lēmumu šobrīd nav."
Vaicāts, vai tas nozīmē, ka valdība tomēr ir apsolījusi privatizēt uzņēmumus, A. Kampars atbildēja: "Nē! Nav apsolīts. Šobrīd normālā veidā ierēdņu līmenī priekš valdības tiek analizēta dokumentācija, ko kurš dara, kāda ir atsevišķu valsts institūciju iespēja strādāt zem valsts pārvaldības un kuru no tām var pārveidot citā veidā. Viss!"
Jautāts, vai tādējādi var apgalvot, ka eirokomisārs melo, A. Kampars atbildēja: "Jā.