Latvijas bankas pērn nopelnīja 289 miljonus eiro

© Pixabay

Latvijas bankas 2018.gadā nopelnīja 289 miljonus eiro, liecina Finanšu un kapitāla tirgus komisijas (FKTK) sagatavotais apskats par 2018.gadu.

2018.gadā banku sektors kopumā darbojās ar peļņu 289 miljonu eiro apmērā un kapitāla atdeves rādītājs decembra beigās sasniedza 9,8%.

Kopumā banku pelnītspēja uzlabojās un vairums banku darbojās ar peļņu, t.sk. deviņām bankām kapitāla atdeves rādītājs bija robežās no 8,1% līdz 18,7%, tādējādi pārsniedzot Eiropas Savienības (ES) vidējo līmeni, kas ir 7,2%, savukārt trīs uz ārvalstu klientiem orientētas bankas pārskata gadu beidza ar zaudējumiem.

FKTK piebilda, ka pozitīva ietekme uz banku sektora kopējo peļņas pieaugumu 2018.gadā bija gan Latvijā īstenotajai nodokļu reformai, gan arī "Luminor" bankas izveidošanai.

"Lai gan pelnītspējas tendenču attīstība banku sektorā kopumā bija pozitīva, tomēr atšķirības bija vērojamas starp bankām, kuras orientējās uz iekšzemes klientu apkalpošanu un pārējām bankām," atzina FKTK.

Uz iekšzemes klientu apkalpošanu orientēto banku pelnītspējas rādītāji pārskata gadā atspoguļoja labvēlīgo ekonomisko attīstību valstī - aktīvāku atsevišķu segmentu kreditēšanu un kredītu kvalitātes uzlabošanos, kas savukārt noteica attiecīgu procentu ienākumu kāpumu, kā arī arvien mazākus izdevumus nedrošajiem parādiem.

Savukārt īstenotie riska mazināšanas pasākumi un biznesa apjomu sarukums noteica uz ārvalstu klientu apkalpošanu orientēto banku pamatdarbības ienākumu pakāpenisku samazināšanos, iezīmējot ar biznesa modeli saistīto risku materializēšanos.

"Lai gan pārskata gadā pamatdarbības ienākumu sarukumu pilnībā kompensēja ievērojami mazāki izdevumi uzkrājumiem un administratīvo izmaksu optimizācija, nosakot šo banku kopējās peļņas pieaugumu un kapitāla atdeves rādītāju uzlabošanos, šo faktoru ietekme uz tālāku peļņas pieaugumu nav ilgtspējīga," piebilda banku uzraugs.

2018.gadā būtiski uzlabojās banku kapitāla rādītāji. Banku aktīvu apmēra sarukuma un struktūras izmaiņu ietekmē sektora kopējais riska svērto aktīvu apmērs samazinājās par 843 miljoniem eiro jeb 5,7%, tādējādi pozitīvi ietekmējot banku kapitāla rādītājus - kopējais kapitāla rādītājs pieauga no 21% līdz 21,7%, bet pirmā līmeņa pamata kapitāla rādītājs - no 19% līdz 19,7%.

Savukārt dividenžu izmaksa atsevišķās uz iekšzemes klientiem orientētajās bankās, kā arī aktīvu un attiecīgi riska svērto aktīvu pieaugums gada pēdējā ceturksnī noteica nelielu banku kapitāla rādītāju pazeminājumu. Kopumā Latvijas banku sektora kapitāla rādītāji joprojām bija augstāki nekā ES vidēji, nodrošinot pietiekošas rezerves iespējamo zaudējumu segšanai.

FKTK apkopotā informācija arī liecina, ka, lai segtu ārvalstu noguldījumu atlikumu sarukumu, bankas 2018.gadā samazināja likvīdos aktīvus - gan ieguldījumus vērtspapīros, kas saruka par 1,6 miljardiem eiro jeb jeb 23,5%, gan naudas līdzekļu atlikumus centrālajā bankā un citās kredītiestādēs, kas saruka par par 1,6 miljardiem eiro jeb 20,9%.

Līdz ar to banku sektora kopējais aktīvu apmērs gada laikā saruka par 2,1 miljardu eiro jeb 8,5%. Savukārt 2018.gada pēdējā ceturksnī, pieaugot klientu noguldījumu atlikumiem, auga arī kopējie aktīvi - par 4%, no klientiem piesaistītos līdzekļus galvenokārt izvietojot turēšanai centrālajā bankā - pieaugums par 19,3%, kā arī par 9,2% palielinot ieguldījumus vērtspapīros.