Strīdu dēļ birža aptur tirdzniecību ar "Olainfarm" akcijām

© JĀNIS SALIŅŠ

Lielo akcionāru strīdu dēļ birža "Nasdaq Baltic" aptur tirdzniecību ar zāļu ražotāja AS "Olainfarm" akcijām, liecina biržas paziņojums.

Tajā teikts, ka "Nasdaq Riga" valde šodien nolēma atcelt 27.marta lēmumu apturēt tirdzniecību ar "Olainfarm" akcijām, balstoties uz uzņēmuma biržai iesniegto iesniegumu ar lūgumu tirdzniecību neapturēt.

Taču, ņemot vērā pretrunīgo informāciju masu medijos, kas var kavēt atklātu un godīgu "Olainfarm" akciju tirdzniecības norisi, vienlaicīgi valde pieņēma lēmumu apturēt tirdzniecību ar kompānijas akcijām biržas tirdzniecības sistēmā ar 1.aprīļa tirdzniecības sesijas sākumu.

Biržas noteikumi nosaka, ka tai ir tiesības apturēt tirdzniecību ar emitenta finanšu instrumentiem ārkārtas gadījumos, lai aizsargātu ieguldītāju intereses.

Paziņojumā teikts, ka lēmums par tirdzniecības atjaunošanu tiks paziņots nekavējoties pēc tā pieņemšanas.

Kā aģentūrai LETA pauda "Olainfarm" valdes locekle Inga Krūkle, biržas lēmums apturēt "Olainfarm" akciju tirdzniecību 1.aprīlī esošajā situācijā tiek vērtēts konstruktīvi un saprotoši, jo, spriežot pēc publiskajā telpā izskanējušās neviennozīmīgās informācijas, ir grūti prognozēt notikumus 1.aprīlī.

Krūkle norādīja, ka likumā noteikta kārtība, kādā tiek sasauktas akcionāru sapulces un dažu akcionāru darbības publiskajā telpā radījušas sajūtu, ka tā, diemžēl, netiek ievērota. "Šajā situācijā mēs uzskatām, ka birža ar savu lēmumu apturēt akciju tirdzniecību pirmdien aizsargās akcionāru intereses," sacīja Krūkle.

Aģentūra LETA jau vēstīja, ka "Olainfarm" valde paziņojusi, ka ir atcēlusi 1.aprīlī plānoto akcionāru ārkārtas sapulci, jo, pārbaudot akcionāru sarakstus, atklājies, ka pieprasījumam par tās sasaukšanu, ko izteica "Olainfarm" bijušā īpašnieka Valērija Maligina, kurš mira 2017.gada decembrī, vidējā meita Nika Saveļjeva un jaunākās meitas Annas Emīlijas Maliginas aizbildne Signe Baldere-Sildedze, nav juridiska pamata, proti, pieprasījumu parakstījušās personas nav "Olainfarm" akcionāri un neatrodas uzņēmuma akcionāru reģistrā.

Savukārt "Olainfarm" lielākais akcionārs SIA "Olmafarm", kuras īpašnieces vienādās daļās ir Maligina meitas Irina Maligina, Anna Emīlija Maligina un Saveļjeva, aicinājis akcionārus ierasties uz iepriekš izsludināto akcionāru ārkārtas sapulci 1.aprīli, norādot, ka "Olainfarm" valde ir pakļāvusies padomes nelikumīgam spiedienam un, klaji ignorējot normatīvus, publiskojusi paziņojumu par akcionāru sapulces atsaukšanu.

Tikmēr "Olainfarm" padomes loceklis Mārtiņš Krieķis aģentūrai LETA uzsvēra, ka kompānija aicina akcionārus "neļauties dezinformācijai un nepiedalīties reideru organizētā mēģinājumā ieviest haosu vienā no lielākajiem Latvijas uzņēmumiem".

Krieķis pauda uzskatu, ka, izplatot aicinājumu rīkot prettiesisku akcionāru sapulci, notiek darbība to personu interesēs, kuras faktiski jau iegādājušās divu "Olainfarm" mantinieču akcijas, ar mērķi aizmuguriski sagrābt varu uzņēmumā. "Šāda rīcība ir pretēja gan Valērija Maligina pēdējai izteiktajai gribai, gan arī klaji ignorē akciju sabiedrības valdes vienbalsīgi pieņemto lēmumu," viņš sacīja.

"Olainfarm" akcionāri ārkārtas sapulcē 1.aprīlī plānoja lemt par izmaiņām padomes sastāvā - akcionāru ārkārtas sapulces darba kārtībā iekļauti jautājumi par padomes vēlēšanām, par atlīdzības noteikšanu padomes locekļiem, kā arī par revīzijas komitejas atsaukšanu, jaunas revīzijas komitejas ievēlēšanu un atlīdzības noteikšanu revīzijas komitejas locekļiem.

Patlaban "Olainfarm" padomē strādā Pāvels Rebenoks, Mārtiņš Krieķis, Daina Sirlaka un Irina Maligina.

"Olainfarm" nodarbojas ar gatavo zāļu formu, farmaceitisko preparātu un uztura bagātinātāju, kā arī ar ķīmisko vielu un aktīvo farmaceitisko ingredientu ražošanu. Kompānijas akcijas kotē "Nasdaq Riga" oficiālajā sarakstā.

Ekonomika

Turpinot darbību dažādos biznesa virzienos un tehnoloģiju inovācijās, kā arī saglabājot daudznozaru uzņēmuma asi un apgūstot eksporta tirgu, Latvijas vadošais telekomunikāciju un tehnoloģiju uzņēmums LMT ar esošo klientu portfeli jau tuvākajos 6 - 7 gados varētu sasniegt 500 miljonu eiro lielu apgrozījumu. Tas būtu 60% pieaugums, salīdzinot ar 2023.gadu. Tiesa, šāda plāna īstenošana būs atkarīga no uzņēmuma nākotnes izaugsmes turpmākā scenārija, īpašnieku ambīcijām un iespējas eksportēt, informē LMT.

Svarīgākais