Dabasgāzes tirgū mājsaimniecībām beidzot parādās konkurence

© Kaspars Krafts/F64 Photo Agency

Kopš 2017. gadā tika atvērts dabasgāzes tirgus, tirgotāju konkurence tajā ir bijusi juridisko klientu segmentā, savukārt mājsaimniecībām pakalpojumu par regulēto cenu līdz šā gada februārim nodrošināja tikai viens, līdzšinējais piegādātājs. AS Latvenergo piedāvājums mājsaimniecībām izvēlēties kādu no Elektrum Dabasgāzes produktiem nozīmē, ka pasīvajā mājsaimniecību dabasgāzes tirgū Latvijā sāk veidoties konkurences vide.

Dabasgāzi lietojošām mājsaimniecībām šis gads iesākās ar pārmaiņām. Latvijas Gāze informēja, ka 2019. gada 1. janvārī stājušās spēkā izmaiņas mājsaimniecībām noteiktajos dabasgāzes tarifos. Līdz 2018. gada 31. decembrim mājsaimniecību ikmēneša kopējais maksājums bija atkarīgs tikai no patēriņa apjoma un spēkā esošajiem tarifiem par patērēto dabasgāzi (mainīgā daļa). Savukārt no 2019. gada 1. janvāra ir ieviesta sadales sistēmas operatora AS Gaso fiksētā maksa par pieslēgumu. Tādējādi kopējo maksājumu par dabasgāzi, sākot ar šo gadu, veidos divas daļas - mainīgā un fiksētā. Mainīgā daļa, tāpat kā līdz šim, būs atkarīga no dabasgāzes patēriņa. Savukārt fiksētā - atkarīga no pieslēguma atļautās maksimālās slodzes, kas ir redzama uz objektā esošā mēraparāta. (Izņēmuma gadījumos atļautā slodze var atšķirties un tikt piemērota atbilstoši tehniskajai dokumentācijai.)

Ekrānuzņēmums no Neatkarīgās

Pēc Latvijas gāzes aprēķiniem, mājsaimniecībām, kas dabasgāzi izmanto tikai ēdiena gatavošanai, kopējais rēķins par gāzi varētu pieaugt par 2,14 eiro. Tas ir maksimālais pieaugums, ko savos rēķinos redzēs klienti tikai ar nulles patēriņu. Klientiem, kas dabasgāzi izmanto mājokļa apkurei - 1400 kubikmetru gadā un vairāk, kopējais mēneša maksājums par dabasgāzi pat samazināsies.

Latvijas gāze norāda, ka vienkāršākais un ātrākais veids, kā uzzināt mēneša maksājumu par dabasgāzi, ir ielūkoties Latvijas gāzes mājaslapā, kur pieejams kalkulators. Mēneša maksājumu var arī aprēķināt, izlīdzināto mēneša patēriņu sareizinot ar attiecīgo tarifu par kubikmetru un pieskaitot fiksēto maksu. Dabasgāzes tarifs tiek mainīts divas reizes gadā - 1. janvārī un 1. jūlijā, saskaņā ar Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas normatīvajiem aktiem.

Ekrānuzņēmums no Neatkarīgās

Februāra vidū par piedāvājumu mājsaimniecībām, kas lieto dabasgāzi, paziņoja AS Latvenergo. Uzņēmums dabasgāzes klientiem piedāvā vairākus pieslēguma veidus, un to cena daļai pieslēgumu ir tāda pati kā publiskā tirgotāja AS Latvijas gāze regulētā cena, daļai - nedaudz zemāka. Latvenergo piedāvā dabasgāzes pakalpojumus arī uzņēmumiem.

Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija (SPRK) uzsver, ka šis gads dabasgāzes nozarē gaidāms kā spraigs un izaicinājumiem bagāts gads. SPRK turpinās strādāt pie nepieciešamā normatīvā regulējuma izstrādes, lai izveidotu vienoto Somijas - Baltijas dabasgāzes tirgu, kas paredz vienotu pārvades ieejas - izejas sistēmu. Tas nozīmēs dabasgāzes piegādi uz jebkuru no sistēmā ietilpstošajiem nacionālajiem tirgiem, rezervējot jaudu tikai vienotās ieejas - izejas sistēmas ārējos ieejas vai izejas punktos, pretēji esošajai situācijai, kad tirgotājs rezervē jaudas arī iekšējos starpsavienojuma punktos.

Neatkarīgā jau rakstīja, ka februāra vidū dabasgāzes pārvades sistēmu operatori Somijā, Latvijā un Igaunijā parakstījuši vienošanos par kompensācijas mehānismu starp pārvades sistēmu operatoriem, kas no 2020. gada sākuma nodrošinās vienotas gāzes pārvades tarifu zonas funkcionēšanu šajās trīs valstīs. Šī vienošanās paredz noteikt vienotus ieejas punktu tarifus reģiona ārējās robežās, likvidējot komerciālos starpsavienojumu punktus starp valstīm. Vienošanās tiks izmantota, lai caur Somiju, Igauniju un Latviju transportētu gāzi bez papildu nodevām. Gaidāms, ka vienošanās radīs augstāku tirgus likviditāti, atvieglojot iespēju transporta uzņēmumiem un tirgotājiem pārdot gāzi visā tirgus teritorijā.

Ekonomika

Latvijas degvielas mazumtirdzniecībā konkurence ir piesātināta - degvielas uzpildes staciju skaits pret automašīnu skaitu ir viens no augstākajiem Eiropā, intervijā aģentūrai LETA atzina degvielas tirgotāja AS "Virši-A" valdes priekšsēdētājs Jānis Vība. Viņš norāda, ka degvielas tirgotāju nozare ir kapitāla ieguldījuma ziņā ļoti intensīva, bet pēdējo gadu tendence ir tāda, ka ne visi mazie spēlētāji spēj turpināt kapitālieguldījumus un uzturēt kvalitāti, tāpēc mazo spēlētāju tirgus daļa samazinās. Pēc viņa teiktā, Latvijas degvielas tirgū šobrīd situācija ir stagnējoša un kopējās degvielas patēriņš Latvijā joprojām nav sasniedzis līmeni, kāds bija pirms pandēmijas.

Svarīgākais