Pirmdiena, 27.maijs

redeem Dzidra, Dzidris, Gunita, Loreta

arrow_right_alt Ekonomika \ Latvijā

Nodokļu parāds pensionāriem izveidojies kļūdas dēļ

© Pixabay

Cilvēkiem ar invaliditāti un pensionāriem arī izveidojušies nodokļu parādi, lai gan pensiju vai pabalstu izmaksā un administrē vienīgi valsts iestādes. Ja elektroniskās deklarēšanās sistēmā (EDS) uzrādīto pāris eiro centu parādu pensijai vēl varētu uzskatīt kā matemātisku kļūdu, tad, kā izskaidrot to, ka sirms vīrs ar pirmās grupas invaliditāti, kurš pēc insulta atrodas pansionātā, ir palicis parādā valstij gandrīz 300 eiro?

Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrā Neatkarīgajai skaidro, ka iestāde kļūdainas datu apstrādes rezultātā Valsts ieņēmumu dienestam (VID) ir nosūtījusi nepareizus datus par vairāk nekā sešiem tūkstošiem pensiju saņēmējiem ieturēto iedzīvotāju ienākuma nodokli.

Ar nepatīkamu stāstu par izveidojušos parādu, kas nošokējis ne tikai pensionāra ģimeni, bet arī Latvijas iedzīvotājus, sociālajos tīklos dalījusies Natālija. Viņa raksta, ka pirmās grupas invalīds, kuram atņemta spēja kustēties, palicis valstij parādā par 2018. gadu 293 eiro un 18 centus. Sieviete vēršas pie Valsts ieņēmumu dienesta un nodokļu reformas autores Danas Reiznieces-Ozolas un jautā, kā tāda situācija varēja izveidoties. Natālija par tēva parādu valstij uzzinājusi, ieejot EDS sistēmā, lai aizpildītu deklarāciju par pagājušo gadu un iesniegtu dokumentus par ārstēšanos, lai atgūtu pārmaksātos nodokļus.

«Tēvs ir pensionārs, nestrādā, jo 2017. gadā nonāca slimnīcā ar insultu, no 2018. gada janvāra viņš atradās slimnīcā, bet aprīlī viņam piešķīra pirmo invaliditātes grupu, piešķīra arī atbilstošos pabalstus kopšanai un transporta pabalstu, ko izmaksā reizi pusgadā. Viņš saņem arī pensiju, bet nekādu citu ienākumu - oficiālu vai neoficiālu - viņam nebija un nav,» pastāstīja Natālija. Viņa seko līdzi tēva bankas izdrukām un tur nekādu citu ienākumu pērn nav bijis. Turklāt tādu arī nevar būt. Ņemot vērā, ka saistībā ar slimību, bijuši arī izdevumi par ārstēšanos, viņa nolēmusi iesniegt šos čekus VID. Taču ieejot sistēmā, ieraudzījusi, ka tēvs ir parādā valstij 293 eiro. Pēc diskusijām noskaidrojās, ka Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra (VSAA) esot iesniegusi VID kļūdainu informāciju par daļu cilvēku, kuriem tiek maksātas pensijas un pabalsti, taču kļūda ir identificēta, un tā tiks izlabota apmēram nedēļas laikā.

Par to, ka dažāda lieluma nodokļu parādi ir arī citiem pensionāriem, Neatkarīgā jau rakstīja. Parādi svārstās no dažiem eiro centiem līdz pārdesmit eiro. Iedzīvotāju nodokļu parāds kopumā pašlaik ir 3,4 miljoni eiro, vēsta VID. Nodoklis līdz četriem eiro ir aptuveni 6000 iedzīvotājiem, kas iesnieguši deklarāciju, bet līdz 15 eiro - aptuveni 7000 nodokļu maksātājiem par kopumā 45 000 eiro. VID skaidro, ka personas, kurām, piemēram, ir nodoklis līdz četriem eiro, var neuztraukties un to nemaksāt, jo līdz 15 eiro nodokļa parāda piedziņa netiek uzsākta.

Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras speciāliste Iveta Daine Neatkarīgajai paskaidroja, ka VSAA kļūdainas datu apstrādes rezultātā VID ir nosūtījusi nepareizus datus par 6098 pensiju saņēmējiem ieturēto iedzīvotāju ienākuma nodokli. Kļūda radusies tiem pensiju saņēmējiem, kuriem 2018. gadā mainījās pensijas apmērs. Tas attiecas uz pensionāriem, kuri individuāli pārrēķinājuši pensijas, piemēram, pievienojot papildu uzkrāto stāžu. «Mēs pašlaik strādājam pie problēmas risināšanas, lai iespējami ātri veiktu labojumus un nosūtītu VID precīzu informāciju,» sacīja I. Daine. VSAA atvainojas klientiem par radušos situāciju un kļūdu pēc iespējas ātrāk risinās. Pašiem iedzīvotājiem uz VSAA nav jānāk. Tiesa, pirmdien vēl VSAA nevarēja pateikt, cik ilgu laiku aizņems labotās informācijas sagatavošana, lai pēc tam nosūtītu atkārtoti VID. Par tālāko procesu jau lems VID.