"Latvenergo" iekļauts VID baltā saraksta zelta līmenī

© Rūta KALMUKA, F64 Photo Agency

Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Padziļinātās sadarbības programma jeb tā sauktais uzņēmumu baltais saraksts darbojas kopš 2012. gada. Akciju sabiedrība Latvenergo šajā sarakstā tika iekļauta kā pirmā kopā ar vēl sešiem uzņēmumiem. Šogad, paplašinot programmu, VID 79 Latvijas uzņēmumus iekļāva augstākajā – zelta – līmenī, un to vidū ir arī AS Latvenergo.

Lai atbilstu zelta līmenim, nepietiek ar to, ka uzņēmumam nav nodokļu parādu vai pārkāpumu. Ir jāatbilst virknei nosacījumu, tostarp valstij samaksāto nodokļu apjomam, darbinieku vidējam atalgojumam, uzņēmuma neto gada apgrozījumam ir jābūt noteiktā līmenī. Zelta programmas pretendentu gada apgrozījuma latiņa ir noteikta visai augsta - 4 miljoni eiro. Pēc VID aplēsēm, Latvijā ir 1413 uzņēmumi, kuriem pēdējos trīs pārskata gados neto apgrozījums katrā pārskata gadā ir pārsniedzis 4 miljonus eiro. Baltā saraksta zelta līmenī no šiem uzņēmumiem šobrīd iekļuvuši tikai 5 procenti, un AS Latvenergo ir starp šiem uzņēmumiem. Neatkarīgā uz sarunu aicināja AS Latvenergo valdes locekli, finanšu direktoru Guntaru Baļčūnu.

- Uzņēmuma atrašanās baltajā sarakstā ir kā garantija sadarbības partneriem, ka uzņēmums ir absolūti uzticams, valsti nekrāpjošs godīgs nodokļu maksātājs. Kādēļ AS Latvenergo ir svarīgi būt šajā sarakstā, jo vai tad kādreiz kādam ir bijušas šaubas par uzņēmuma godīgumu saistībā ar nodokļiem?

- Nodokļu savlaicīga un precīza samaksa vienmēr ir bijusi svarīga AS Latvenergo. Un tāpēc mēs vienmēr atbildīgi esam izturējušies pret nodokļu jautājumiem. Savukārt, esamība VID baltā saraksta zelta līmenī nodrošina papildu priekšrocības. Viena no tādām ir, piemēram, iespēja konsultēties ar Valsts ieņēmumu dienesta speciālistiem par dažādiem nodokļu jautājumiem.

- Vai pirms pievienošanās baltajam sarakstam to nevarēja?

- Varēja, ceļš līdz attiecīgo jautājumu noskaidrošanai bija garāks, bet procedūra - sarežģītāka. Kopš esam VID baltajā sarakstā un, sākot ar šo gadu - zelta līmenī, mums, ja tā var teikt, ir tiešais kanāls ar Valsts ieņēmumu dienestu, respektīvi, ir klientu konsultants. Mums ir svarīgi saņemt konsultāciju ne tikai ātri, bet arī kvalitatīvi, lai pie viena un tā paša jautājuma nav jāatgriežas vairākkārt.

- Vai konsultācijas ar VID klientu konsultantu ir vairāk kā dialogs starp līdzvērtīgiem partneriem, nevis kā ar uzraugošo iestādi, kas tikai meklē iespējamās vainas, lai sodītu?

- Jā, tā ir tiesa. Man ir prieks, ka Valsts ieņēmumu dienests nodrošina individuālu konsultantu - kontaktpersonu. Šāda konsultanta esamība pati par sevi liecina, ka VID vēlas vairāk ieklausīties uzņēmumu vajadzībās, kļūt arvien atvērtāks.

Turklāt VID baltā saraksta nodrošinātais klientu konsultants nav vienīgā priekšrocība. Pozitīvi ir arī, ka Valsts ieņēmumu dienests piedāvā organizēt izbraukuma seminārus uzņēmumā. Arī šo iespēju mēs gatavojamies izmantot. Tā būs iespēja uz vietas, piedaloties attiecīgiem AS Latvenergo speciālistiem, noskaidrot un izdiskutēt ar VID speciālistiem specifiskus nodokļu jautājumus, lai pēc būtības izvairītos no nodokļu riskiem nākotnē.

Mēs kā sociāli atbildīgs uzņēmums, kas rūpējas par saviem darbiniekiem, tāpat novērtējam zelta līmeņa priekšrocību, kas ļauj uzņēmuma darbiniekiem, kuri ir EDS lietotāji un gada ienākumu deklarāciju iesniedz EDS, iedzīvotāju ienākuma nodokļa atmaksu saņemt mēneša laikā, nevis trīs mēnešu laikā kā līdz šim. Domāju, ka mūsu darbinieki būs iepriecināti par šādu papildu priekšrocību.

- Vai atrašanās Uzņēmumu baltajā sarakstā, jo īpaši zelta statusā, nozīmē, ka VID kontrolē mazāk?

- Nē, tas nenozīmē, ka VID par uzņēmumu vairs neliksies ne zinis. Atrašanās baltajā sarakstā un zelta līmenī uzliek uzņēmumam arī pienākumus. Respektīvi, Valsts ieņēmumu dienests tāpat uzrauga nodokļu nomaksu, taču kontrole ir pārgājusi jaunā līmenī. Lai kļūtu par baltā saraksta zelta līmeņa dalībnieku, uzņēmumā ir jāievieš nodokļu risku vadība. Tas ir dokumentāli izveidots lēmumu pieņemšanas principu kopums par to, kādā veidā tiek aprēķināts nodoklis, sagatavotas VID iesniedzamās nodokļu deklarācijas un identificēti nodokļu riski. Tā kā pie nodokļu deklarāciju sagatavošanas strādā vairāki speciālisti, tad esam izstrādājuši kārtību, kur esam definējuši, kā deklarācijas tiek sagatavotas, kas par ko ir atbildīgs. Tas ir nepieciešams, lai nodokļu pārskati tiktu sagatavoti bez kļūdām un iesniegti laikā. Līdzīga risku vadības sistēma mums uzņēmumā jau ir ieviesta arī citiem riskiem, taču VID prasības ir detalizētākas.

- Vai gala rezultātā nodokļu risku vadība atvieglo darbu uzņēmuma attiecīgiem speciālistiem, kas atbild par nodokļu samaksu?

- Tā kā prasības ir visai augstas, tad nevar teikt ka AS Latvenergo speciālistiem, kas nodarbojas ar nodokļu jautājumiem, līdz ar zelta statusa iegūšanu un nodokļu risku vadības sistēmas ieviešanu būtu mazāk darba. Taču vienlaikus tas dod pārliecību, ka nodokļu deklarācijas tiks iesniegtas laikā un kvalitatīvi un ka katrs deklarāciju un pārskatu sagatavošanā iesaistītais darbinieks precīzi pārzina savu atbildības jomu, pienākumus un ar to saistītos riskus. Tieši ar šādu mērķi nodokļu risku vadība ir ieviesta.

- Diemžēl Latvijā nodokļu izmaiņas ir visai biežas, par ko uzņēmumu vadība un grāmatveži sirdās ne pa jokam. Vai atrašanās baltajā sarakstā un zelta līmenī dod iespēju ātrāk pielāgoties izmaiņām?

- Tas arī ir viens no iemesliem, kāpēc esam baltajā sarakstā. Konsultācijas ar VID parasti ir vajadzīgas divos gadījumos. Viens gadījums ir tas, ko minējāt, proti, izmaiņas nodokļos, otrs - mēs paši paplašinām uzņēmuma darbības virzienus, piemēram, sākam piedāvāt dabasgāzes tirdzniecību mājsaimniecībām, kas arī prasa iepazīšanos ar dažādiem nodokļu aspektiem.

Nodokļu likumdošana ir komplicēta un ļoti sarežģīta. Uzņēmumiem, tai skaitā mazajiem komersantiem, pārzināt visas nianses, protams, ir neiespējami, tāpēc Valsts ieņēmumu dienesta iniciatīvu Uzņēmumu baltā saraksta izveidē un paplašināšanā vērtēju pozitīvi. Katrs uzņēmums, kurš Latvijā veido pievienoto vērtību, pats ir vērtība. Latvenergo viennozīmīgi ir gods būt šī baltā saraksta zelta līmenī.

  • 2017. gadā Latvenergo koncerna ieņēmumi - 925,6 milj. EUR
  • 2017. gadā Latvenergo koncerna nodokļos nomaksātā summa - 147,4 milj. EUR
  • Dalība VID Padziļinātās sadarbības programmā (baltajā sarakstā) kopš 2012. gada
  • Padziļinātās sadarbības programmas līmenis - zelts