"Brexit" sekas: Lielbritānijā strādājošie tautieši teorētiski var nesaņemt tur nopelnītās pensijas

© AFP/ SCANPIX

Tā notiktu tikai krīzes situācijā, Neatkarīgajai saka Labklājības ministrijas Sociālās apdrošināšanas departamenta vecākā eksperte Daiga Kudiņa. Uz to, ka tā notiks tikai ārkārtas situācijā, jācer ikvienam Lielbritānijā strādājošajiem Latvijas tautietim. Bet teorētiski ir iespējams, ka Lielbritānija, izstājoties no Eiropas Savienības (ES) bez izstāšanās līguma, var pārtraukt maksāt britu valsts pensiju tiem Latvijas iedzīvotājiem, kuri strādājuši Lielbritānijā un šo pensiju nopelnījuši. Tādā gadījumā Latvijas puse nodrošinās tikai minimālās sociālās garantijas. Piemēram, tādu pabalstu, lai cilvēka ienākumi mēnesī būtu valsts sociālā nodrošinājuma pabalsta līmenī. Bail pat minēt, cik tas ir liels…

Latvijas valdība gan otrdien, gan trešdien ārkārtas sēdē sprieda par vairākiem likumiem un grozījumiem saistībā ar brexit. Veselības nozarē pietiek ar likuma grozījumiem, savukārt sociālajā jomā izstrādāts atsevišķs - Sociālā nodrošinājuma likums Lielbritānijas un Ziemeļīrijas Apvienotās karalistes izstāšanās no Eiropas Savienības bez Izstāšanās līguma gadījumā. Jāatgādina, ka pašlaik joprojām norit sarunas par izstāšanās procesu un tā nosacījumiem. Ja vien Lielbritānija nelūgs termiņa pagarinājumu un 27 ES dalībvalstis to vienbalsīgi Eiropadomē neatbalstīs, tad no 2019. gada 30. marta tā kļūs par trešo valsti jeb valsti ārpus ES.

Sociālajā jomā Latvijas un Lielbritānijas attiecības regulē ES sociālās drošības shēmu koordinēšanas regulas, taču tas, kas notiks, ja Lielbritānijas izstāšanās notiek bez vienošanās un uz britiem vairs neattiecas nekādas ES regulas? Labklājības ministrija ir izstrādājusi likumu (valdība otrdien to bez diskusijām pieņēma) par sociālo pakalpojumu nodrošināšanu, kā arī par sociālo iemaksu turpmāko veikšanu tām personām, kuras dzīvojušas vai bijušas sociāli apdrošinātas Lielbritānijā vai Latvijā līdz 2019. gada 29. martam un arī pēc šī datuma dzīvo Latvijā vai Lielbritānijā. Likums ietver detalizētu regulējumu par pensiju, atlīdzību un pabalstu nodrošināšanu.

Viens no punktiem paredz, ka, nosakot tiesības uz pensiju, ja apdrošināšanas stāžs Latvijā ir nepietiekams pensijas piešķiršanai (pašlaik darba stāžam jābūt vismaz 15 gadiem), ņems vērā līdz 2019. gada 29. martam uzkrātos apdrošināšanas periodus Lielbritānijā. Tāda kārtība ir arī tagad. Pensiju aprēķinās tikai par apdrošināšanas stāžu Latvijā, ja tiesības uz pensiju rodas, summējot apdrošināšanas periodus abās valstīs. Labklājības ministrijas eksperte Daiga Kudiņa apliecina, ka pašlaik katra valsts aprēķina pensiju par to darba stāža laiku, ko cilvēks strādājis vienā vai otrā valstī, un tagad, ja cilvēks atgriežas Latvijā un vēlas saņemt pensiju, viņš Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrai lūdz to piešķirt par Latvijā nostrādātiem gadiem, bet par Lielbritānijā nostrādātajiem - atbilstošajā britu iestādē. Tomēr ir iespējams prasīt pensiju tikai Latvijā, un tad aģentūra pati pieprasīs datus no Lielbritānijas. Faktiski pēc Lielbritānijas izstāšanās no ES bez līguma varētu saglabāties šāda pati kārtība, taču pagaidām nav zināms, vai Lielbritānijai būs šī atbildīgā iestāde. Pašlaik arī Lielbritānija izmaksā pensijas daļu par tur legāli nostrādātiem gadiem, bet Latvija - par šeit strādāto. Arī šī kārtība - tā tiek prognozēts - saglabāsies.

Taču pastāv iespēja, ka Lielbritānija pēc izstāšanās var pārtraukt izmaksāt savu vecuma pensiju cilvēkiem, kuri pārceļas vecumdienās atpakaļ uz Latviju. «Tā būtu ārkārtas situācija,» spriež D. Kudiņa. Taču bažas ir, ja pat likumā ir ierakstīts «ja tiks pārtraukta». Latvija tādā situācijā nodrošinās pašu minimumu - no valsts pamatbudžeta nosakot piemaksu līdz valsts sociālā nodrošinājuma pabalsta apmēram. Ko tas nozīmē? Cilvēkam ar trīs gadu stāžu Latvijā un 12 gadu stāžu Lielbritānijā ir tiesības saņemt pensiju, sasniedzot noteiktu vecumu. Ja par trim Latvijas gadiem pensija būs aprēķināta 30 eiro un briti nemaksās savu daļu (kas, visticamāk, būtu daudz lielāka), tad Latvijas valsts piemaksās starpību līdz sociālā nodrošinājuma pabalstam, kas pašlaik ir 64 eiro. Tomēr, kā uzsver D. Kudiņa, pašlaik ir ziņas, ka pensijas tiks izmaksātas arī pēc britu izstāšanās no ES bez līguma. Uz cilvēkiem, kuri paliek dzīvot Lielbritānijā, šīs izmaiņas neattiecoties.

Svarīgākais