Šogad Latvijas ekonomika augusi negaidīti strauji, taču nākamajā gadā iekšzemes kopprodukta (IKP) pieauguma temps samazināsies līdz 3-3,5%, vairāk pietuvojoties ilgtermiņā uzturamai izaugsmei, piektdien intervijā LNT raidījumam "900 sekundes" sacīja Latvijas Bankas padomes loceklis Mārtiņš Kazāks.
Viņš norādīja, ka šogad pasaules ekonomika auga samērā labi, kas ļāva arī Latvijai strauji augt, taču šobrīd, piemēram, atsevišķās Eiropas Savienības valstīs izaugsme palēninās, ietekmējot arī Latvijas izaugsmi. "Ja mūsu eksporta tirgus aug lēnāk, tad arī Latvijai ir grūtāk augt," uzsvēra Kazāks.
Latvijas Bankas padomes loceklis atzīmēja, ka 2018.gadā Latvijā ekonomikas pieauguma temps bija starp 4% un 5%, kas ir negaidīti strauja izaugsme, bet nākamajā gadā IKP pieaugums gaidāms 3-3,5% līmenī. "Izaugsme no šā gada ļoti augstajiem tempiem, kas ir starp 4% un 5%, un ir milzīgi strauja izaugsme, negaidīti strauja izaugsme, nākamajā gadā būs tuvāk 3-3,5%, kas ir ilgtermiņā vairāk noturama," teica Kazāks.
Tāpat viņš atzina, ka pagaidām nav pamata būtiski satraukties par valdības neesamības ietekmi uz ekonomiku. "Pašlaik milzīgam satraukumam par to, ka valdības neesamība ietekmē pašreizējo situāciju ekonomikā, nav, bet vilkt garumā arī nevajadzētu," uzsvēra Kazāks, piebilstot, ka, piemēram, Eiropas Padomes noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas ekspertu komitejas "Moneyval" prasību izpildei dotais laiks samazinās.
Kazāks arī pauda cerību, ka tuvākajā laikā valdība Latvijā tiks izveidota. "Visticamāk, putas jau noskrējušas. Atraktīvākais valdības veidošanas periods ar savstarpējo apsaukāšanos, cerams, pamazām iet uz beigām un diezgan drīz mēs tiksim pie valdības, kas, cerams, būs efektīva, stabila, darboties spējīga," sacīja Kazāks.
Aģentūra LETA jau vēstīja, ka Latvijas IKP šogad deviņos mēnešos salīdzināmajās cenās, pēc sezonāli un kalendāri neizlīdzinātajiem datiem, pieauga par 4,7%, salīdzinot ar 2017.gada attiecīgo periodu. 2018.gada deviņos mēnešos Latvijas IKP faktiskajās cenās bija 21,515 miljardi eiro.