Pēc Latvijas pašvaldību savienības (LPS) aprēķiniem, apkures cena nākamajā sezonā varētu pieaugt par 47 procentiem.
Jūnijā apkures tarifs, salīdzinot ar martu, Rīgā jau ir pieaudzis par 37% un 1. jūlijā dabasgāzes cenai nācsa klāt akcīzes nodoklis, kas siltuma tarifu varētu paaugstināt par aptuveni 7 procentiem.
Nākamajiem siltuma rēķiniem būs jāpievieno pagājušās ziemas atstātie parādi. Rīgā tie veido 6 miljonus latu, citās pašvaldībās kopā – vairāk nekā 30 miljoni latu. Rīgā parādi ir 12,13% no apkures sezonas kopējām izmaksām, citur vidēji 20–30% jeb divu līdz trīs, atsevišķās pašvaldībās pat 4,5 mēnešu rēķinu apmērā. "Šāda situācija Latvijā nav bijusi pat 1993. gadā, kad siltumapgādes uzņēmumi nonāca visdziļākajā krīzē. Nav ticams, ka iedzīvotāji parādus varēs nomaksāt vasarā, jo parādsaistības par apkuri jūnijā sarukušas tikai par 8%," norāda LPS, pieļaujot, ka situācija varētu pasliktināties, jo par apkuri nākamajā sezonā, iespējams, nāksies maksāt pat par 47% vairāk nekā aizvadītajā sezonā, jo gāzes cena kāpusi par 19 līdz 30 procentiem, ieviests akcīzes nodoklis gāzei – 15,6 Ls/1000 m3, kas skars arī siltumapgādes uzņēmumus (no šā nodokļa ir atbrīvoti dabasgāzes tīklu operatori, elektroenerģijas ražotāji un koģenerācijas iekārtas (piemēram, TEC-2), cementa ražotāji, siltumnīcu kurinātāji. Papildus tam vēl pēc vienošanās ar starptautiskajiem aizdevējiem tiekot izvērtēts priekšlikums, ka siltuma tarifam jāpalielina PVN no līdzšinējiem 10% līdz 21%.
Rīgas siltuma (RS) informācijas daļas vadītāja Linda Rence Neatkarīgajai uzsvēra, ka pagaidām nevar konkrēti pateikt, cik nākamziem maksās siltums, bet ir skaidrs, ka tas būs dārgāks nekā aizvadītajā apkures sezonā.
RS paļaujas uz Latvijas gāzes prognozi, ka gāzes cena tuvākajā nākotnē nemainīšoties, bet arī atgādina, ka gāzes cenas pieaugums jau ir paaugstinājis tarifu par 37%. Siltuma patērētājiem, protams, ir jārēķinās ar jau ieviesto akcīzes nodokli gāzei un iespējamību, ka tiks atceltas samazinātās PVN likmes siltumapgādei, kas gan pagaidām ir diskusiju līmenī.