Kamēr Ekonomikas ministrija (EM) turpina jūnijā ierosināto dienesta pārbaudi par SIA Aerodium un Latvijas Investīciju attīstības aģentūras (LIAA) savstarpējiem pārmetumiem kukuļa prasīšanā un valsts līdzekļu izkrāpšanā, tikmēr Kazahstānas uzņēmums informējis, ka tam domātais gaisa tunelis uzstādīts izstādē Expo 2010 Ķīnā un prezentē Latvijas valsti.
Kazahu īpašums Ķīnā?
"Mēs esam informēti par šo situāciju," saka LIAA sabiedrisko attiecību speciāliste Vineta Vilistere-Lāce. Aerodium izstādē novietojis Kazahstānas klientam Korona 2005 būvētu gaisa tuneli, laikrakstam Telegraf pastāstījis firmas pārstāvis Kerims Mankejevs. "Šis kungs arī mūs par to informēja telefoniski," piebilst V. Vilistere-Lāce. Kazahstānas uzņēmums 2009. gada janvārī saskaņā ar iepriekš noslēgto līgumu esot pārskaitījis Ivaram Beitānam, kurš ir arī SIA Aerodium īpašnieks, piederošajam uzņēmumam Wind Tunnel Technologies 1,2 miljonus eiro (843 360 latu) par vēja tuneļa atrakcijas uzstādīšanu Almati. To vajadzēja nodot ekspluatācijā jau 2009. gada novembrī, tas nav izdarīts, arī nauda Kazahstānas klientam nav atdota. I. Beitāns solījis vēja tuneli Almati uzstādīt pēc izstādes slēgšanas.
Vēja tuneli izsolīs
"Expo izstādē uzstādītais vēja tunelis ir Latvijas valsts īpašums. Pēc izstādes tiks rīkota starptautiska izsole atbilstoši likuma Par valsts un pašvaldību mantas atsavināšanu normām, tuneli pārdos un iegūtos līdzekļus sadalīs finansētājiem," informē V. Vilistere-Lāce, "protams, mēs pieļaujam, ka izsolē varētu piedalīties Aerodium, bet paredzam, ka būs arī citi interesenti. Šis objekts interesē arī ķīniešus. Lai nodrošinātu pēc iespējas lielāku interesentu skaitu, izsole tiks uzsākta vēl izstādes norises laikā, lai šis vēja tunelis tiktu pārdots iespējami agrāk pēc izstādes beigām, kas ir 2010. gada 31. oktobris." Teorētiski iespējams, ka Aerodium izpērk tuneli un atdod to Kazahstānas firmai, kā arī bija solījuši.
I. Beitāns pamato, ka kazahiem domāto tuneli un aprīkojumu izmantojis Latvijas paviljona iekārtošanai tāpēc, ka valsts pārāk vēlu noslēgusi līgumu par šo projektu. Arī ekonomikas ministrs Artis Kampars (JL) preses konferencē ziemā nenoliedza, ka būvniecības process uzsākts novēloti.
Turpinās dienesta pārbaude
Tikmēr joprojām turpinās 8. jūnijā sāktā dienesta parbaude. "Ekonomikas ministra rosinātā dienesta pārbaude, kurā administratīvā kārtībā tiek pārbaudīta informācija, kas tika publiskota LIAA direktora Andra Ozola un SIA Aerodium valdes priekšsēdētāja Ivara Beitāna publiskā strīda laikā jūnija sākumā, vēl turpinās," Neatkarīgajai atbild EM sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Evita Urpena. A. Ozols pārmeta iespējamās nelikumības Aerodium Jelgavā īstenotajā projektā, kas ticis paveikts par Eiropas Savienības struktūrfondu līdzekļiem. Savukārt I. Beitāns apgalvoja, ka A. Ozols ir prasījis kukuli, turklāt – vairākas reizes. Kad abi strīdnieki iekarsa līdz arvien neprognozējamākām atklāsmēm, viņiem tika palūgts publiskajā telpā vairs neizteikties.
Aerodium informāciju par kukuļa izspiešanu tikai jūnijā iesniedzis izvērtēšanai Korupcijas novērtēšanas un apkarošanas birojā. I. Beitāns pamato, kāpēc nav vērsies birojā uzreiz pēc notikušā: "Mūsu mērķis nebija iznīcināt Expo. Tad būtu zaudējuši lielu naudu, ja būtu runājuši vidus posmā. Jāpabeidz projekts, un tad varam kasīties. Otra izvēle bija bankrotēt, tāpēc spēlējām līdzi." Līgums starp valsti LIAA personā un Aerodium paredz, ka finansējums Latvijas paviljona uzcelšanai, iekārtošanai un nojaukšanai ir 2,55 miljoni latu.