Mobilo telefonu lietošana ārzemēs lētāka

Sākot ar šodienu, visā Eiropas Savienībā, tajā skaitā Latvijā, tiek samazināti viesabonēšanas tarifi ar mērķi tālakā nakotnē pilnībā izlīdzināt maksu ārzemēs un telefona pieslēguma valstī.

No šodienas maksimālā viesabonēšanas zvanu cena Eiropas Savienības valstīs tiek samazināta no 43 centiem līdz 39 centiem par minūti bez PVN, cena par zvana saņemšanu no 19 centiem līdz 15 centiem minūtē bez PVN. Īsziņu sūtīšanas cena saglabāsies tāda pati kā iepriekš – 11 centu par īsziņu.

"Maksa par zvanīšanu vai ienākošā zvana saņemšanu ārzemēs ES robežās būs par 73% zemāka nekā 2005. gadā, kad ES pirmo reizi vērsās pret pārmērīgi augsto viesabonēšanas maksu," lēsa Eiropas Komisijas pārstāvniecības Latvijā Preses nodaļas speciālists Jānis Krastiņš. Līdz 2015. gadam ir jāizlīdzinās tarifu atšķirībām starp mobilo tālruņu viesabonēšanu un to lietošanu pieslēguma valstī.

Lai gan viesabonēšanas tarifi Eiropas Savienības valstīs pakāpeniski ir samazinājušies kopš 2005. gada, EK secinājusi, ka mobilo sakatu operatori patērētājiem nepiedāvā tarifus, kas būtu ievērojami zemāki par ES noteikumos paredzētajiem. Tāpēc Eiropas Komisija ziņojumā secinājusi, ka ES viesabonēšanas tirgū konkurence nav pietiekami liela.

Arī Latvijā mobilo sakaru operatoru noteiktie jaunie viesabonēšanas tarifi, kas stājas spēkā šodien, ir ļoti tuvi ES noteiktajam maksimumam. Par izejošajiem zvaniem, atrodoties ārzemēs, jāmaksā 32 līdz 33 santīmi minūtē, par ienākošajiem – 11 līdz 12 santīmu minūtē. Izdevīgāks tarifs ir LMT klientiem Igaunijā un Lietuvā, kur zvanīt var par 30 santīmiem minūtē, bet par ienākošiem zvaniem nav jāmaksā vai arī var izmantot pakalpojumu Atzvans. Tele2 klientiem ienākošie zvani ir par brīvu Zviedrijā, Lietuvā un Krievijā. Savukārt Bite Latvija klientiem izejošie zvani, atrodoties ES/EEZ Vodafone vai tā partneru tīklā, maksā 32 santīmus minūtē, bet ienākošie zvani – 12 santīmu minūtē.

"LMT abonentiem ir samazināti viesabonēšanas tarifi ne tikai Eiropas Ekonomiskās zonas valstīs, bet internetam arī visās pārējās pasaules valstīs, rūpējoties par klientiem," Neatkarīgajai stāstīja LMT preses sekretāre Elīna Lidere.

Latvijas iedzīvotāji, atrodoties ārzemēs, arvien vairāk izmanto mobilo telefonu. Tele2 dati liecina, ka šā gada pirmajā pusē, salīdzinot ar pagājušā gada tādu pašu laika posmu, Tele2 klientu sarunu skaits viesabonēšanā ir pieaudzis vairāk nekā par 20%, bet sarunu ilgums gandrīz par 15%. Ienākošo zvanu skaits, atrodoties ārzemēs, Tele2 klientiem ir pieaudzis par 25%, bet to ilgums pat vairāk nekā par 60%. "Visvairāk viesabonēšanas pakalpojumu Tele2 klienti izmanto, atrodoties Lietuvā, Vācijā, Igaunijā, Lielbritānijā un Krievijā," Neatkarīgajai atzina Tele2 sabiedrisko attiecību vadītāja Vita Sirica.

Šodien stājas spēkā arī jauni maksimālie tarifi datu viesabonēšanai – no 1. jūlija augšup vai lejup ielādēšanu datu viesabonēšanas maksimālā vairumtirdzniecības cena ir samazināta no viena eiro līdz 80 centiem par vienu megabaitu (MB). Nākamgad šī cena tiks pazemināta līdz 50 centiem par MB. Saskaņā ar šo regulu operatoriem jāpaziņo saviem klientiem datu viesabonēšanas tarifs katru reizi, tiem ierodoties kādā citā ES dalībvalstī.

"LMT pirmie jau pagājušā gada decembrī ieviesa izmaksu kontroles iespējas internetam viesabonēšanā, ko Eiropas Savienībā noteica kā obligātu normu un pārējie operatori Latvijā izdarīja tikai pēc tam. Turklāt LMT to nodrošina ne tikai Eiropas Savienībā, bet arī citās pasaules valstīs, ko nepiedāvā citi Latvijas operatori," uzsvēra E. Lidere.

Arī Bite Latvija pirms izmaiņu stāšanās spēkā jau ir nodrošinājusi iespēju klientiem pašiem noteikt datu pārraides limitu, Neatkarīgajai stāstīja Bite Latvija komunikācijas konsultante Zane Bojāre. No 1. jūlija datu pārraides limits automātiski tiks piemērots visiem klientiem. Tiem klientiem, kam būs nepieciešams lielāks datu pārraides limits, Bite Latvija piedāvās iespēju noteikt arī lielākus limitus – Ls 100, Ls 200, kā arī atcelt limitu pavisam. Arī Tele2 klienti ar īsziņas palīdzību varēs palielināt limita apjomu vai to samazināt.

Svarīgākais