Mobilo sakaru kompānijas gatavojas 4G tīkla ieviešanai

Ceturtās paaudzes mobilo sakaru tīkls jeb 4G, kas spēj pārraidīt datus ar 100 megabitu sekundē lielu ātrumu, kopš pagājušā gada beigām ir pieejams komercrežīmā Zviedrijas galvaspilsētā Stokholmā un Norvēģijas galvaspilsētā Oslo. Kopš jūnija sākuma arī Latvijā tiek izmēģinātas šīs jaunās tehnoloģijas.

Arī Latvijā izmēģina

Latvijā pirmais 4G tīkla testus ir uzsācis mobilo sakaru operators Latvijas mobilais telefons (LMT). Šogad to plāno darīt arī Tele2 un Bite Latvija.

LMT šobrīd piedāvā iespēju Liepājā ikvienam pamēģināt, kā strādā ātrākais mobilais internets. Vēlāk 4G tīklu LMT testēs arī Daugavpilī, Rēzeknē un Valmierā. Pēc LMT preses sekretāres Elīnas Lideres teiktā, interese par iespēju testēt 4G tīklus šobrīd ir ļoti liela – ik dienu aptuveni 100 liepājnieku izmēģina, kā strādā šis jaunās paaudzes mobilo sakaru tīkls.

"Kā tehnoloģiju līderis LMT pirmais Baltijā demonstrē pilnas infrastruktūras 4G tīklu, kas nodrošina šobrīd pieejamo ātrāko mobilo internetu pasaulē. Tā ir iespēja esošajiem un potenciālajiem LMT klientiem izmēģināt jaunākās mobilo sakaru tehnoloģijas, kas varbūt varētu pamudināt arī uz jaunām biznesa un izklaides idejām nākotnē," uzsvēra Latvijas mobilā telefona prezidents Juris Binde.

Lai gan tehniski mobilo sakaru kompānijas Latvijā būtu gatavas ieviest 4G tīklu drīzumā, visticamāk, komercrežīmā šis tīkls sāks strādāt tikai pēc 2013. gada.

"Ir zināms, ka 4G tīklam piemērotākā 2,6 gigahercu frekvence būs brīva tikai aptuveni 2013. gadā. Taču skaidrs ir viens, ka tā ir jauna mobilo sakaru kvalitāte, uz kuru mēs ejam. LMT mēģina rast risinājumu, lai 4G iespējas klientiem varētu piedāvāt pēc iespējas ātrāk," Neatkarīgajai teica LMT viceprezidents Ingmārs Pūķis.

4G tīklu šobrīd testē ne tikai Latvijā, bet arī Lielbritānijā, Somijā, Spānijā, Vācijā Lietuvā un Igaunijā.

Tele2 tehniskais direktors Ervīns Kampāns pieļauj, ka tieši Igaunija būs pirmā no Baltijas valstīm, kas ieviesīs komercrežīmā 4G tīklu.

"Igaunijā nav tādas problēmas ar frekvencēm kā Latvijā, un, tiklīdz Igaunijā tiks izsludināts konkurss 4G licences iegūšanai, Tele2 noteikti tajā piedalīsies. Latvijā 4G tīkla ieviešana komerciālā režīmā ir atkarīga no iespējas iegādāties šo licenci vai piedalīties konkursā šīs licences iegūšanai," Neatkarīgajai skaidroja E. Kampāns. Pēc viņa prognozēm, tas varētu būt ne agrāk kā 2014. gadā.

"Nevar teikt, ka Latvija būs ļoti liela zaudētāja, ja 4G tīkli nebūs pieejami vēl pāris gadu. Līdz tam laikam arī tehnoloģijas būs pilnveidotas, būs arī vairāk gala ierīču, kas atbalstīs 4G tīklus," optimistiski teica E. Kampāns.

Arī Bite Latvija šogad plāno uzsākt 4G testus. Latvijas EXPO paviljonā Šanhajā 11. jūnijā tika parakstīts sadarbības līgums starp Bite Latvija un mobilo tehnoloģiju nodrošinātāju Huawei.

"4G komerciāla lietošana praktiski būs atkarīga no pieejamām frekvencēm, ko nosaka Satiksmes ministrija, tomēr, pateicoties jaunajam modernizācijas projektam, būsim tehnoloģiski gatavi 4G ieviešanai jau drīz. Jau tagad gandrīz katrs piektais mobilā telefona lietotājs Latvijā lieto arī datu pārraidi telefonā, no tā varam secināt, ka datu pārraides pieejamība un ātrums būs nozīmīgs faktors mobilo sakaru izvēlē nākotnē. Protams, jāņem vērā, ka pilnvērtīgai 4G izmantošanai nepieciešams ne tikai attīstīts mobilo sakaru tīkls, bet arī mobilās ierīces, kas atbalsta šīs tehnoloģijas. Ātrs mobilais internets gan telefonos, gan modemos varēs risināt arī Latvijas reģionu iedzīvotāju vajadzību pēc piekļuves internetam vietās, kur fiksēto internetu nav iespējams ierīkot vai tas ir pārāk dārgi. Tāpēc kopumā esam pārliecināti, ka datu pārraide un arī 4G sakari būs pieprasīti nākotnē," Neatkarīgajai sacīja Bite Latvija konsultante Zane Bojāre.

TV tiešraide ar mobiliem sakariem

Telekomunikāciju uzņēmums TeliaSonera 4G licenci ieguva 2008. gada augustā, un pēc gada un četriem mēnešiem – 2009. gada decembrī – 4G tīkls Stokholmā un Oslo sāka strādāt jau komercrežīmā. Šobrīd 4G tīklu Stokholmā lieto aptuveni 2000 klientu, taču to skaits nākotnē strauji augs, prognozēja TeliaSonera mobilo sakaru biznesa Mobility vadītājs Hokans Dālstrēms. Tā kā tieši šodien Zviedrijas kroņprincese Viktorija svin savas kāzas, tad TeliaSonera varēs visai pasaulei nodemonstrēt 4G tīkla priekšrocības, piemēram, nodrošināt televīzijas tiešraidi, neizmantojot satelītu, pārsūtot ļoti augstas izšķirtspējas fotogrāfijas dažu sekunžu laikā no notikuma vietas.

Tā gan ir tikai viena niecīga daļa no 4G tīkla spējām. I. Pūķis uzsvēra, ka īstenībā 4G tīkla iespējas vēl nav pilnībā aptvertas.

"4G tīklu priekšrocības lielākoties tiek vērtētas saistībā ar portatīvajiem datoriem, galda datoriem, mobilajiem telefoniem, kas paver iespēju ļoti lielā ātrumā pārraidīt lielu datu apjomu. Tajā pašā laikā esmu redzējis ierīci, kas pēc izskata atgādina parastu stiklu, taču, uzlikta uz svešvalodā rakstīta teksta, tā spēj iztulkot tekstu tik zibenīgi, ka, skatoties šim stikliņam cauri uz laikraksta vai grāmatas lapu, redzams teksts latviešu valodā. Tas liecina, ka 4G tīklu pielietojums būs ļoti plašs," skaidroja I. Pūķis.

Atbalsta ES

Eiropas Savienība no 2004. līdz 2007. gadam Long Term Evolution (LTE) jeb 4G tīkla optimizācijas un standartizācijas pētījumam piešķīra 25 miljonu eiro (17,57 miljonu latu) lielu atbalstu. Šogad plānojusi šā tīkla tehnoloģiju izpētē ieguldīt vēl 18 miljonu eiro (12,65 miljonus latu). Pirms 25 gadiem Eiropa par modernās mobilās tehnoloģijas pamatu padarīja GSM. Izmantojot Eiropas kopīgā pētījuma rezultātus un ES vienotā tirgus ietekmi, patlaban GSM standartu lieto 80% pasaules mobilo tīklu. 4G tīkls sola līdzīgus panākumus.

Ekonomika

Latvijā šogad janvāra sākumā kopējie nodokļu parādi, ieskaitot aktuālos, apturētos parādus un atmaksas termiņa pagarinājumus, bija 844,276 miljoni eiro, kas ir par 0,1% mazāk nekā mēnesi iepriekš un par 2,1% mazāk nekā pagājušā gada janvāra sākumā, liecina Valsts ieņēmumu dienesta (VID) dati.

Svarīgākais