Ceturtdiena, 25.aprīlis

redeem Bārbala, Līksma

arrow_right_alt Ekonomika \ Latvijā

VID: Kases aparātu reforma rit smagnēji

© F64

Kases aparātu reforma rit smagnēji, tomēr tās gaita ir daudz raitāka nekā pērn, informēja Valsts ieņēmumu dienestā (VID).

''Lai vērtējumi būtu objektīvi, esam piesaistījuši arī neatkarīgu ekspertu."

VID norādīja, ka patlaban jau 49% no visām dienestā reģistrētajām ierīcēm un iekārtām ir nomainītas.

"VID no savas puses dara visu iespējamo, lai padarītu šo procesu vienkāršāku gan tiem uzņēmējiem, kuri jau ieguldījuši savus līdzekļus jauno kases aparātu iegādē, gan tiem, kuri to plāno izdarīt. Regulāri notiek aktīvas diskusijas ar visām iesaistītajām pusēm. Lai vērtējumi būtu objektīvi, esam piesaistījuši arī neatkarīgu ekspertu," uzsvēra iestādē.

Vienlaikus VID pauda gatavību skaidrot nianses, kā tiek interpretēti Ministru kabineta (MK) noteikumi, gadījumā, ja atsevišķiem uzņēmējiem rodas jautājumi vai viedoklis, kā atbilstoši tiem tiek īstenota kases aparātu sistēmas maiņa. "Reformas nepieciešamību ir noteicis augstais ēnu ekonomikas īpatsvars valstī, un, sastopoties ar grūtībām tās īstenošanas gaitā, ir būtiski nezaudēt šo fokusu. Ir svarīgi, lai ar jaunajiem kases aparātiem nevarētu krāpties," pauda iestādē.

VID ieskatā lietotājam par ražotāju kļūdām nav jāmaksā, un nekvalitatīvo kases aprātu atkārtota sertifikācija uzņēmēju izmaksas nepalielinās, jo tā netiks veikta par tirgotāju līdzekļiem. VID atzīmēja, ka tas ir saņēmis mutisku apstiprinājumu no SIA "Computer Hardware Design" (CHD) par gatavību segt izmaksas, kas radīsies, lai nodrošinātu jau lietošanā esošo CHD attiecīgo modeļu kases aparātu atbilstību normatīvajos aktos noteiktajām prasībām.

Savukārt komentējot izmaksas saistībā ar kases aparātu maiņu reformas īstenošanas gaitā, VID uzsvēra, ka tajā iesaistītas vairākas atbildīgās puses, un VID nav tiesīgs regulēt vai ietekmēt tirgus cenas. "Tirgus ir atvērts, un jaunajām prasībām atbilstošus kases aparātus var piedāvāt jebkurš ražotājs, gan ārvalstu, gan vietējais. Atbilstības institūcija nevērtē ražotāju, bet produktu. Jo vairāk MK prasībām atbilstošu kases aparātu modeļu nonāks tirgū, jo vieglāk lietotājam būs izvēlēties savam biznesam atbilstošo. Jaunu ražotāju ienākšana tirgū paātrinātu reformas gaitu," uzsvēra VID.

Vienlaikus iestādē atzīmēja, ka pēdējā laikā VID veiktie kontroles pasākumi ir preventīvi un tie nav tieši saistīti ar kases aparātu pārbaudēm. "Lai arī atklāto pārkāpumu skaits ir ievērojams, uzņēmēji netiek sodīti, jo mūsu mērķis ir veicināt brīvprātīgu saistību izpildi. Apzinot tirdzniecības vietas klātienē, esam konsultējuši, skaidrojuši, kā labot kļūdas, un aicinājuši novērst pārkāpumus," skaidroja VID.

Kā ziņots, Latvijas Tirgotāju asociācijas (LTA) ieskatā kases aparātu reformas kopējās izmaksas varētu sasniegt 250 miljonus eiro. Asociācija uzskata, ka VID maldinājis sabiedrību un uzņēmējus, norādot, ka reformas finansiālā ietekme varētu būt 20 miljoni eiro.

Vienlaikus no LTA puses VID tika pārmests pārlieku dārgais kases aparātu sertifikācijas process, kā arī tā sadārdzināšanās atkārtotas sertifikācijas rezultātā, kas varētu veicināt preču un pakalpojumu cenu pieaugumu, tādējādi ietekmējot pašus patērētājus.

Tāpat LTA uzskata, ka VID kases aparātu reformas īstenošanas laikā neatbilstoši interpretē MK noteikumus, kā arī negodīgi vēršas pret uzņēmējiem, veicot pārbaudes tirdzniecības vietās un nosakot pārejas termiņus uz jaunajiem kases aparātiem, kaut arī uzņēmēji iepriekš Elektroniskās deklarēšanas sistēmā saņēmuši paziņojumus, ka var lietot nesertificētos aparātus līdz brīdim, kad varēs veikt to maiņu vai sertifikāciju. Asociācijas uzskaitīto pārmetumu vidū VID bija arī vienotas sistēmas trūkums reformas īstenošanas gaitā, viena ārvalstu ražotāja kases aparātu lobēšana un iespējama VID darbinieku labuma gūšana no minētā procesa.

Aģentūra LETA jau vēstīja, ka pērn 1.janvārī stājās spēkā noteikumi par jaunajām kases aparātu un sistēmu prasībām, kurām uzņēmējiem jāpielāgojas līdz aizvadītā gada 1.jūlijam.

Atbilstoši MK noteikumiem atbilstošo kases aparātu, hibrīda kases aparātu un kases sistēmu lietošana visiem nodokļu maksātājiem, izņemot padziļinātās sadarbības programmas dalībniekus, obligāti bija jāsāk ne vēlāk kā 2017.gada 1.janvārī. Tomēr, tā kā uzņēmēju gatavība, pielāgoties jaunajām prasībām, vērtējama kā zema, VID iepriekš paziņoja par sešu mēnešu pārejas periodu. Tas nozīmē, ka jaunām prasībām atbilstošus kases aparātus un sistēmas bija jāsāk lietot no 2017.gada 1.jūlija.

Savukārt padziļinātās sadarbības programmas dalībnieku reģistrā iekļautie nodokļu maksātāji jaunajām tehniskajām prasībām atbilstošos kases aparātus, hibrīda kases aparātus un kases sistēmas jāsāk lietot ne vēlāk kā 2019.gada 1.janvārī.