Elektroenerģijas obligātā iepirkuma komponente (OIK) pašreizējā izpildījumā ir fundamentāla, nacionāla un makroekonomiska kļūda, kas ir jālabo, atzina ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens (V).
Ašeradens aģentūrai LETA pastāstīja, ka rīt, 9.aprīlī, partijas "Vienotība" valdes sēdē un valdības koalīcijas sadarbības padomes sēdē viņš nāks klajā ar ierosinājumu izveidot augsta līmeņa darba grupu, kurai līdz 1.augustam būs jāizstrādā rīcības plāns OIK atcelšanai.
"OIK tādā izpildījumā, kā tas ir šodien, ir fundamentāla, nacionāla un makroekonomiska kļūda, kas ir jālabo. Esošie mehānismi OIK ietekmes mazināšanai, kas ir manā kā ekonomikas ministra rīcībā, tūlīt būs izsmelti, un valdībai būs jālemj par OIK kā "gāzi grīdā" ekonomikas paliekas izskaušanu - OIK kā iedzīvotāju un uzņēmēju maksājums ir jālikvidē, bez jebkādas tolerances pret negodīgiem ražotājiem, tā vietā izveidojot tādu atjaunojamās enerģijas ražošanas mehānismu, kas atbilst sabiedrības interesēm gan šodien, gan nākotnē," uzsvēra politiķis.
Viņā ieskatā, ir nepieciešama stingra politiskā griba mainīt šo sistēmu, tāpēc Ašeradens cer uz koalīcijas partneru vienprātīgu un nedalītu atbalstu šajā jautājumā.
Ašeradens rosina darba grupas vadību uzticēt Ekonomikas ministrijas valsts sekretāram Ērikam Eglītim un kopumā tajā iesaistīt 24 dalībniekus - atbildīgo ministriju un valsts institūciju vadītājus un ekspertus, kā arī Latvijas Darba devēju konfederācijas, Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras, Ārvalstu investoru padomes un citu valdības sociālo partneru vadītājus.
Ja "Vienotības" valde un valdības koalīcijas sadarbības padome pirmdien atbalstīs Ašeradena iniciatīvu, tad iecerēts, ka valdība par to varētu lemt jau 10.aprīļa sēdē, pavēstīja politiķis.
Aģentūra LETA jau vēstīja, ka pēc publiski izskanējušās informācijas par atsevišķu koģenerācijas elektrostaciju neatbilstību Ministru kabineta noteikumu prasībām EM, līdztekus normatīvās bāzes pilnveidošanai, veic auditu sēriju, lai analizētu un vērtētu visu iesaistīto iestāžu un uzņēmēju rīcību un pieņemto lēmumu leģitimitāti.
EM veic pārbaudes atjaunojamo energoresursu koģenerācijas elektrostacijās, kas sākušas darbību ar pazeminātu jaudu, tostarp stacijās, kas vēl nav noslēgušas līgumu par OIK. Līdz marta sākumam EM atcēla atļaujas pārdot elektroenerģiju obligātā iepirkuma ietvaros kopumā 21 koģenerācijas elektrostacijai. Tādējādi, pēc ministrijas aplēsēm, novērsts iespējamais OIK kopējais izmaksu pieaugums turpmākajos desmit gados par aptuveni 334,8 miljoniem eiro.
EM arī izstrādāja noteikumu projektus, kas paredz būtiski pastiprināt uzraudzību pret krāpniecību ar elektroenerģijas pārdošanu obligātā iepirkuma ietvaros.
Ministrija izstrādājusi un izskatīšanai Ministru kabineta komitejas sēdē iesniegusi grozījumus divos noteikumos - "Noteikumi par elektroenerģijas ražošanu un cenu noteikšanu, ražojot elektroenerģiju koģenerācijā" un "Noteikumi par elektroenerģijas ražošanu, izmantojot atjaunojamos energoresursus, un cenu noteikšanas kārtību".