Gada laikā patēriņa cenas palielinājušās vidēji par 2%

© pixabay.com

Vidējais patēriņa cenu līmenis gada laikā* (2018. gada janvārī, salīdzinot ar 2017. gada janvāri), palielinājās par 2,0 %, liecina jaunākie Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) dati. Precēm cenas pieauga par 1,5 % un pakalpojumiem - par 3,3 %.

Lielākā ietekme uz vidējā patēriņa cenu līmeņa izmaiņām 2018. gada janvārī, salīdzinot ar 2017. gada janvāri, bija cenu kāpumam ar mājokli saistītām precēm un pakalpojumiem, pārtikai un bezalkoholiskajiem dzērieniem, dažādu preču un pakalpojumu grupai, ar transportu saistītām precēm un pakalpojumiem, veselības aprūpei.

Pārtikas un bezalkoholisko dzērienu vidējais cenu līmenis gada laikā palielinājās par 1,9 %. Cenas pieauga sviestam (+31,0 %), skābajam krējumam (+16,3 %), pienam (+9,6 %), kefīram (+14,1 %), jogurtam (+4,9 %), sieram un biezpienam (+1,8 %). Cenu kāpums bija arī olām (+19,9 %), cūkgaļai (+7,2 %), žāvētai, sālītai vai kūpinātai gaļai (+3,1 %), gaļas izstrādājumiem (+5,9 %), mājputnu gaļai (+1,8 %), kā arī konditorejas izstrādājumiem (+4,3 %) un kartupeļiem (+10,1 %). Savukārt lētāki bija svaigi dārzeņi (-11,6 %), cukurs ( 33,5 %) un kafija (-2,7 %).

Apģērbu un apavu grupā vidējais cenu līmenis gada laikā samazinājās par 0,9 %, ko galvenokārt ietekmēja par 3,7 % lētāki apavi. Sieviešu apavi kļuva lētāki par 4,9 % savukārt bērnu apavi - par 6,2 %.

Ekrānuzņēmums/CSP

Gada laikā par 1,3 % cenas samazinājās mājokļa iekārtai. Lētāki bija mājokļa tīrīšanas un kopšanas līdzekļi (-6,7 %) un trauki (-1,5 %).

Ar mājokli saistītām precēm un pakalpojumiem cenas pieauga par 3,2 %. Dārgāks bija cietais kurināmais, siltumenerģija, mājokļa apsaimniekošanas pakalpojumi, atkritumu savākšana, mājokļa uzturēšanas un remonta pakalpojumi, dabasgāze.

Veselības aprūpes grupā vidējais cenu līmenis gada laikā palielinājās par 4,0 %. Kāpumu galvenokārt veicināja cenu pieaugums zobārstniecības pakalpojumiem (+10,4 %), farmaceitiskiem produktiem (+3,2 %) un ārstu speciālistu pakalpojumiem (+2,4 %).

Ar transportu saistītās preces un pakalpojumi sadārdzinājās par 1,9 %, ko ietekmēja cenu kāpums degvielai par 4,3 %, tai skaitā dīzeļdegvielai - par 3,6 %, benzīnam - par 5,8 % un auto gāzei - par 1,0 %. Cenas pieauga arī personisko transportlīdzekļu apkopei un remontam. Savukārt lētāki bija pasažieru aviopārvadājumi.

Dažādu preču un pakalpojumu grupā vidējais cenu līmenis pieauga par 7,3 %, ko galvenokārt noteica autotransportlīdzekļu apdrošināšanas sadārdzināšanās. Cenas palielinājās arī frizētavu un skaistumkopšanas salonu pakalpojumiem.

Pārējās patēriņa grupās nozīmīgākais cenu pieaugums bija tabakas izstrādājumiem, ēdināšanas pakalpojumiem, telekomunikāciju pakalpojumiem un televīzijas abonēšanas maksai. Savukārt cenu samazinājums bija alum un stiprajiem alkoholiskajiem dzērieniem.

Vidējais patēriņa cenu līmenis mēneša laikā saglabājās nemainīgs

Janvārī bija iespējams vienlaicīgi novērot gan atsevišķu preču un pakalpojumu cenu kāpumu, gan sezonālās atlaides un izpārdošanas. Cenu izmaiņas ietekmēja gan pievienotā vērtības nodokļa (PVN) samazinājums Latvijai raksturīgiem dārzeņiem, augļiem un ogām, gan akcīzes pieaugums degvielai. Rezultātā 2018. gada janvārī, salīdzinot ar 2017. gada decembri, vidējais patēriņa cenu līmenis saglabājās nemainīgs. Precēm cenas samazinājās par 0,1 %, bet pakalpojumiem palielinājās par 0,2 %.

Lielākā ietekme uz cenu pārmaiņām janvārī bija cenu kāpumam ar mājokli saistītām precēm un pakalpojumiem, dažādu preču un pakalpojumu grupai, alkoholiskajiem dzērieniem un tabakas izstrādājumiem, mājokļa iekārtai, ar transportu saistītām precēm un pakalpojumiem, tomēr šo kāpumu kompensēja janvārim raksturīgais sezonālais cenu kritums apģērbam un apaviem atlaižu un izpārdošanu ietekmē.

Mēneša laikā pārtikas un bezalkoholisko dzērienu cenas samazinājās par 0,1 %. Lētāki bija svaigi dārzeņi

(-5,7 %), kam cenu kritumu ietekmēja arī PVN samazināšanās Latvijai raksturīgiem dārzeņiem, augļiem un ogām no 21 % uz 5 %. Salīdzinot ar iepriekšējo mēnesi, cenas samazinājās kāpostiem (-9,1 %), burkāniem (-4,3 %), sīpoliem (-8,0 %), tomātiem (-3,1 %), gurķiem (-8,4 %) un ķiplokiem (-15,3 %), kamēr iepriekšējos gados šajā periodā attiecīgajiem dārzeņiem lielākoties bija novērojams cenu kāpums. Par 0,4 % cenas samazinājās svaigiem augļiem, tomēr, ņemot vērā, ka liela daļa Latvijai raksturīgo augļu janvāra mēnesī nav plaši pārstāvēti veikalos, PVN samazinājums augļu cenu pārmaiņas ietekmēja mazāk. Lētāks bija sviests (-6,8 %), skābais krējums (-3,1 %) un cukurs (-6,0 %). Savukārt dārgāka bija šokolāde (+5,9 %), gaļas izstrādājumi (+4,6 %), svaigas vai atdzesētas zivis (+8,1 %), cūkgaļa (+1,9 %), konditorejas izstrādājumi (+1,4 %), siers un biezpiens (+1,2 %), kafija (+1,6 %).

Alkoholisko dzērienu cenas palielinājās par 1,6 %, ko galvenokārt ietekmēju cenu pieaugums stiprajiem alkoholiskajiem dzērieniem un alum. Tabakas izstrādājumiem vidējais cenu līmenis palielinājās par 0,6 %.

Atlaižu un izpārdošanu ietekmē apģērbiem cenas samazinājās par 10,2 %, apaviem - par 7,9 %.

Ar mājokli saistītām precēm un pakalpojumiem cenas pieauga par 1,3 %. Dārgāki bija mājokļa apsaimniekošanas pakalpojumi, cietais kurināmais, atkritumu savākšana. Atkritumu savākšanas sadārdzināšanos ietekmēja dabas resursu nodokļa palielināšanās no 2018. gada 1. janvāra. Savukārt lētāka bija dabasgāze.

Mājokļa iekārtai vidējais cenu līmenis palielinājās par 2,0 %. Noslēdzoties akcijām, dārgāki bija mājokļa tīrīšanas un kopšanas līdzekļi, neelektriskie virtuves piederumi un priekšmeti.

Ar transportu saistītās preces un pakalpojumi sadārdzinājās par 0,6 %, ko galvenokārt ietekmēja cenu kāpums degvielai par 3,7 %, tai skaitā dīzeļdegvielai - par 3,6 %, benzīnam - par 3,9 % un auto gāzei - par 3,5 %. Degvielai sākot ar 2018. gada 1. janvāri pieauga akcīzes nodoklis. Cenas palielinājās personisko transportlīdzekļu apkopei un remontam, savukārt lētāki bija pasažieru aviopārvadājumi.

Dažādu preču un pakalpojumu grupā vidējais cenu līmenis palielinājās par 2,6 %, ko noteica cenu kāpums personīgās higiēnas precēm un skaistumkopšanas līdzekļiem, kā arī autotransportlidzekļu apdrošināšanai. No 2018. gada 1. janvāra par 37,7 % pieauga valsts noteiktā maksa par pensijas piegādi mājās.

Pārējās patēriņa grupās nozīmīgākais cenu kāpums bija zobārstniecības pakalpojumiem, savukārt cenas samazinājās kompleksajiem atpūtas pakalpojumiem, barībai lolojumdzīvniekiem.

Informāciju par patēriņa cenu pārmaiņām 2018. gada februārī paziņos 8. martā.

Plašāka informācija par patēriņa cenu pārmaiņām pieejama CSP datubāzē sadaļā “Patēriņa cenas”.

*Gada inflācija atspoguļo patēriņa cenu pārmaiņas, salīdzinot pārskata mēneša vidējo cenu līmeni ar iepriekšējā gada atbilstošā mēneša vidējo cenu līmeni.

**Svari atspoguļo attiecīgās patēriņa grupas izdevumu īpatsvaru kopējos mājsaimniecību izdevumos.

Ekonomika

Kopš šā gada 2. decembra, baudot “Rīgas balzama” produkciju, tiek stiprināti Totenhemas kluba futbolisti un otrādi – gūstot kārtējos vārtus futbolā, kluba dalībnieki apliecina pateicību alkohola lietotājiem. Jūlijs Šeflers ieķīlājis “Rīgas balzama” aktīvus futbola kluba īpašniekam, atsaucoties uz Apvienotās Karalistes uzņēmumu reģistru, ziņo Krievijas ziņu platforma PBK.

Svarīgākais