Mobilajā nozarē ieņēmumi krīt

Lai gan mobilo sakaru pakalpojumu sniedzēju – LMT, Tele2 un Bite Latvija – kopējais klientu skaits šobrīd jau pārsniedz Latvijas iedzīvotāju kopskaitu, šī gada pirmā ceturkšņa kopējie ieņēmumi ir mazāki nekā pirms gada.

Lietotāju skaits aug

"1991. gadā statistikā parādījās tobrīd pavisam jauns un svešs jēdziens mobilā telefona abonentu skaits. Toreiz šādu abonentu skaits nesasniedza pat simtu, taču ar katru gadu mobilā telefona abonentu skaits strauji pieauga – pēc gada šādi abonenti bija 1029, vēl pēc gada – 3843," Neatkarīgo informēja Centrālās statistikas pārvalde.

Šobrīd mobilā telefona pieslēgums vai priekšapmaksas karte ir teju katram Latvijas iedzīvotājam, jo LMT, Tele2 un Bite Latvija kopējais klientu skaits pārsniedz Latvijas iedzīvotāju kopskaitu – 2,2 miljonus. Jaunākie publiski pieejamie dati liecina, ka kopējais pieslēgumu skaits LMT ir 1,042 miljoni, Tele2 – 1,039 miljoni un Bite Latvija – 200 tūkstoši.

Paplašina 3G tīklu

Arī šī gada sākumā LMT klientu skaits turpināja pieaugt. LMT viceprezidents Ingmārs Pūķis to Neatkarīgajai skaidro gan ar uzņēmuma mārketinga aktivitātēm, gan ar ekonomikas atlabšanu. "Ir daudz pozitīvu pazīmju, kas liecina, ka ekonomika sāk atveseļoties. Arī mobilo operatoru var uzskatīt par zināma veida indikatoru, kurš atspoguļo ekonomikā notiekošo. Ja pieaug sarunu biežums un ilgums, datu pārraides apjoms, tas liecina par iedzīvotāju sociālo aktivitāti. Un tieši šobrīd tas notiek," skaidroja I. Pūķis. Arī LMT mārketinga aktivitātes veicinājušas klientu pieplūdumu. Neatkarīgā jau rakstīja, ka februārī LMT sāka piedāvāt internetu telefonā par fiksētu maksu. Divu mēnešu laikā šis pakalpojums ir piesaistījis 20 000 jaunu klientu. "Lai gan sabiedriskās aptaujas liecina, ka aptuveni 80% cilvēku nezina, ko iesākt ar internetu mobilajā telefonā, pieredze rāda pretējo – gandrīz katrs, kas to ir pamēģinājis, vairs no tā negrib atteikties. Mēs nepretendējam uz to, ka internets telefonā aizvietos internetu datorā, tomēr tas paplašina interneta patēriņa lietošanas paradumus, un tā ir iespēja pieslēgt internetu tajās vietās, kur nav pieejams, piemēram, platjoslas internets. Arī pasaulē šī tendence vēršas plašumā un, visticamāk, pārsniegs iepriekšējos mobilo sakaru izplatības rekordus," stāstīja

I. Pūķis. Viņaprāt, nav arī vietas bažām par tīkla resursu spēju izturēt tik lielu datu pārraides apjomu, jo "šobrīd tīkla kapacitātei ir daudzkārtīga rezerve un LMT strādā, lai to arvien palielinātu".

Šobrīd LMT 3G tīkls ir pieejams 40% Latvijas teritorijas, gada beigās plānots aptvert 60% teritorijas, un ar laiku LMT 3G tīkls tāpat kā šobrīd GSM tīkls būs pieejams visā Latvijas teritorijā.

LMT aktīvāk izmanto savas priekšrocības arī priekšapmaksas karšu segmentā. Daudzi atceras plastilīna vīriņu cīņas. LMT to vērtē kā veiksmīgāko O! Kartes kampaņu daudzu gadu laikā. "Šo kampaņu vērtējam kā ļoti aktīvu un atraktīvu komunikāciju. Tas mudināja daudzus mobilo priekšapmaksas karšu lietotājus pārvērtēt, cik īsti viņi maksā par sarunām," bilda LMT viceprezidents.

Krīt ne tikai meteorīts

Savukārt, kā liecina Tele2 Group publiskotais 2009. gada pārskats, Latvijā strādājošā SIA Tele 2 klientu skaits pagājušā gada laikā ir samazinājies par 49 000, pat neskatoties uz pagājušā gadā veikto meteorīta akciju, kuru pati Tele2 vadība uzskata par veiksmīgu. Tendence saglabājusies arī šogad – no pirmā ceturkšņa finanšu pārskata var secināt, ka Tele2 zaudējusi 19 000 klientu. 2009. gada finanšu pārskatā uzrādītais klientu skaita samazinājums lielā mērā ir radies mākslīgi, jo pirmā pusgada beigās tika mainīti Tele2 priekšapmaksas karšu lietotāju uzskaites principi, kas Tele2 Grupā tagad ir vienoti un striktāki par Latvijas telekomunikāciju tirgū pieņemtajiem, Neatkarīgajai skaidroja Tele2 sabiedrisko attiecību vadītāja Vita Sirica. "Ja mēs izmantotu to pašu uzskaites metodi, kādu izmanto citi operatori, tad Tele2 klientu skaits būtu par 50 000 lielāks. Latvijas telekomunikāciju tirgū mums ir visgodīgākā un visstriktākā uzskaites metode," uzsvēra Tele2 valdes priekšsēdētājs Valdis Vancovičs.

Finanses kopsolī ar ekonomiku

Tele2 pirmajā ceturksnī strādāja ar 23,8 miljonu latu apgrozījumu, kas ir par 16,6% mazāk nekā pirms gada šajā pašā laikā. Tele2 EBITDA rādītājs (peļņa pirms procentiem, nodokļiem, nolietojuma un amortizācijas) Latvijā gada pirmajos trijos mēnešos bija 7,8 miljoni latu, kas, salīdzinot ar pērnā gada pirmo ceturksni, ir par 19% mazāk.

Arī LMT ieņēmumi, salīdzinot ar pagājušā gada pirmo ceturksni, ir samazinājušies, liecina viena no LMT īpašniekiem – Skandināvijas uzņēmuma TeliaSonera – finanšu pārskats. Tai pašā laikā LMT uzsver, ka šis gads sācies ar pozitīvu tendenci, jo gan klientu skaita ziņā, gan finanšu rādītāju ziņā ir vērojams pieaugums. Turklāt arī EBITDA arī šogad LMT ir augstāka nekā citiem TeliaSonera uzņēmumiem.

Bite joprojām strādā ar zaudējumiem, lai gan ieņēmumi šī gada pirmajos trijos mēnešos, salīdzinot ar to pašu periodu pērn, pieauguši par 29%, sasniedzot

6,3 miljonus latu. EBITDA joprojām ir ar mīnusa zīmi – uzņēmums strādājis ar 0,8 miljonu latu zaudējumiem, tomēr tie ir mazāki nekā pirms gada.

***

VIEDOKĻI

Ingmārs Pūķis, Latvijas mobilais telefons viceprezidents:

– LMT ir mobilo sakaru tirgus un tehnoloģiju līderis Latvijā. Mums ir vislielākais klientu skaits, kas apliecina, ka LMT šobrīd tirgū ir kvalitātes un cenas ziņā izdevīgākais piedāvājums. Šogad ieviešot interneta pieslēgumu gan datorā, gan telefonā par fiksētu un zemu mēneša maksu, esam ienesuši tirgū jaunu tendenci – strauji pieaug mobilā interneta lietotāju skaits, un telefons ikdienā arvien vairāk pārņem datora funkcijas. LMT klientu priekšrocība ir modernais ātrgaitas mobilo sakaru tīkls, kas ir plašākais Latvijā un jau tagad pieejams ne tikai visos rajonu centros, bet arī citur Latvijā – kopumā 40% Latvijas teritorijas.

Valdis Vancovičs, Tele2 valdes priekšsēdētājs:

– Neraugoties uz Latvijas ekonomikas situāciju, Tele2 turpina uzrādīt stabilu finanšu sniegumu un ievērojamus sasniegumus sakaru kvalitātē un servisa līmeņa nodrošināšanā klientiem. Viņu atzinība mums ir augstākais novērtējums, un tas, ka mūs ir izvēlējušies vairāk nekā miljons klientu, ir apliecinājums tam, ka esam līderis par pieņemamu cenu.

Freds Renčaks, Bite Latvija ģenerāldirektors:

– Par spīti smagajai makroekonomiskajai situācijai, Latvijā esam uzlabojuši finanšu rezultātus. Mēs to panācām, piedāvājot cilvēkiem gudras izvēles iespēju – augstas kvalitātes pakalpojumu, kas tiem ir nepieciešams, par zemu cenu. Pat mūsu konkurentiem ir nācies publiski atzīt, ka viņu klienti pārnāk pie mums.

Ekonomika

Latvijā šogad janvāra sākumā kopējie nodokļu parādi, ieskaitot aktuālos, apturētos parādus un atmaksas termiņa pagarinājumus, bija 844,276 miljoni eiro, kas ir par 0,1% mazāk nekā mēnesi iepriekš un par 2,1% mazāk nekā pagājušā gada janvāra sākumā, liecina Valsts ieņēmumu dienesta (VID) dati.

Svarīgākais