Cik 2016.gadā nopelnījis no amata atstādinātais Sprūds?

© Andrejs Terentjevs/F64 Photo Agency

Divos kriminālprocesos aizdomās turētais, patlaban no amata atstādinātais maksātnespējas procesa administrators Māris Sprūds pērn nopelnījis 833 400 eiro, liecina Srūda iesniegtā valsts amatpersonas deklarācija.

748 975 eiro Sprūds guva kā ienākumus no "saimnieciskās darbības un komercdarbības". Ienākumus viņus guvis arī no sev piederošajiem uzņēmumiem.

Sprūdam ir izveidojušies 812 238 eiro lieli iekrājumi. Skaidrā naudā Sprūds uzkrājis 310 000 eiro, bet bezskaidrās naudas uzkrājumi veido 502 238 eiro.

Sprūds ir kapitāldaļu turētājs AS "MAX Group", kā arī SIA "Grāmatvedības standarts", kuru akciju kopējā nominālvērtība ir 156 516 eiro.

Administratora īpašumā ir divas "Bentley" markas automašīnas, viena no tām - "Bentley Bentayga" - iegādāta pagājušajā gadā.

Sprūds deklarācijā arī norādījis veiktos ziedojumus 30 000 eiro apmērā, kā arī viņam bijušas ceļojumu izmaksas 39 939 eiro apmērā. Sprūds pērn maksājis arī uzturlīdzekļus 24 000 eiro apmērā.

Andrejs Terentjevs/F64 Photo Agency

Administrators arī izsniedzis aizdevumus 7725 eiro un 300 000 eiro apmērā.

Kā ziņots, Valsts policijas Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvalde (ENAP) aizturējusi un par aizdomās turētajiem atzinusi maksātnespējas administratorus Sprūdu, Ilmāru Krūmu un Nauri Durevski, kā arī finansistu Jorenu Raitumu. Tiesa viņiem visiem piemēroja drošības līdzekli - apcietinājumu, taču Raitums pēc pāris dienām tika atbrīvots.

Aģentūrai LETA zināms, ka ENAP sākusi divus atsevišķus kriminālprocesus. Vienā figurē Sprūds kopā ar likvidējamās "Trasta komercbankas" administratoru Krūmu un Raitumu. Sprūdam un Krūmam tiek inkriminēta izspiešana un noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšana, savukārt Raitumam tiek inkriminēta dalība izspiešanā un noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanā. Otrajā lietā figurē Durevskis, par kura inkriminēto noziegumu nekas patlaban publiski nav zināms.

Pēc ENAP veiktajām aizturēšanām Maksātnespējas administrācija šonedēļ atstādināja no amata Sprūdu, Krūmu un Durevski.

Savukārt kriminālprocesā par iespējamiem pārkāpumiem uzņēmumu "Dzimtā sēta" un "Peltes īpašumi" maksātnespējas procesos starp aizdomās turētajiem ir Sprūds, viņa dzīvesbiedre maksātnespējas procesa administratore Ilze Gulbe, kā arī kādreizējais Tieslietu ministrijas parlamentārais sekretārs, bijušais nacionālās apvienības "Visu Latvijai!"-"Tēvzemei un brīvībai"/LNNK ģenerālsekretārs Aigars Lūsis, liecina aģentūras LETA rīcībā esošā informācija. Kopumā šajā procesā par aizdomās turētajiem atzītas sešas personas.

Organizētās noziedzības un citu nozaru specializētās prokuratūras prokurors veic pirmstiesas izmeklēšanu par iespējamiem pārkāpumiem "Dzimtā sēta" un "Peltes īpašumi" maksātnespējas procesos. Finanšu policijas pārvaldes darbinieki prokurora uzdevumā 9.jūnijā minētajā kriminālprocesā veica deviņas kratīšanas. Šajā pašā dienā par aizdomās turētajām tika atzītas divas personas pēc Krimināllikuma panta par noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanu. Turklāt tika aizturēta sertificēta maksātnespējas administratore, kura nākamajā dienā atzīta par aizdomās turēto noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanā.

14.jūnijā par aizdomās turēto noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanā un piesavināšanā atzīts maksātnespējas administrators, kurš pašlaik atstādināts no administratora amata. Nākamajā dienā par aizdomās turēto divos noziegumos atzīts bijušais maksātnespējas administrators, patlaban zvērināts advokāts. Savukārt 16.jūnijā par aizdomās turēto atzīta vēl viena persona.

Turklāt minētajā kriminālprocesā pieņemts lēmums par piespiedu ietekmēšanas līdzekļa piemērošanas juridiskajai personai procesa sākšanu.

Piecām personām piemēroti drošības līdzekļi, kas nav saistīti ar brīvības atņemšanu.

Sprūda vārds iepriekš vairākkārt izskanējis skaļos maksātnespējas procesos. Tika ziņots par Sprūda atcelšanu no uzņēmuma "Dzimtā sēta" maksātnespējas procesa, bet lēmums vēl nav stājies spēkā. Par šo procesu Maksātnespējas administrācija (MNA) administratoram vairākas reizes prasīja paskaidrojumus un informāciju, cita starpā arī saistībā ar naudas līdzekļu novirzīšanu no uzņēmuma bankas konta.

Tāpat plaši izskanēja "Peltes īpašumu" process, par kuru arī notika vairākas tiesvedības, turklāt tajā MNA radās šaubas par administratora objektivitāti, tomēr Sprūds no procesa netika atcelts, jo jau iepriekš notika administratoru maiņa.

Žurnāls "Ir" savulaik vēstīja par darījumu, kurā Lūsis no nezināma avota finansējis 3,2 miljonus eiro vērtu darījumu - parādsaistību iegādi -, kas vēlāk iesaistītajām pusēm nodrošināja piekļuvi zemei vairāk nekā 40 hektāru platībā Ķīšezera krastā. Zeme piederēja uzņēmumam "Peltes īpašumi", kuram 2011.gadā tika pasludināta maksātnespēja un par administratoru nozīmēts Sprūds. Šie naudas līdzekļi nākuši no Sprūda administrētā maksātnespējīgā uzņēmuma "Dzimtā sēta" konta, iepriekš rakstīja žurnāls.

Ekonomika

Kopš šā gada 2. decembra, baudot “Rīgas balzama” produkciju, tiek stiprināti Totenhemas kluba futbolisti un otrādi – gūstot kārtējos vārtus futbolā, kluba dalībnieki apliecina pateicību alkohola lietotājiem. Jūlijs Šeflers ieķīlājis “Rīgas balzama” aktīvus futbola kluba īpašniekam, atsaucoties uz Apvienotās Karalistes uzņēmumu reģistru, ziņo Krievijas ziņu platforma PBK.

Svarīgākais