Latu depozītu likmes kļūst mazākas

Termiņnoguldījumu procentu likmju trīskārtēju samazinājumu noguldījumiem latos banku eksperti skaidro ar ekonomiskās situācijas uzlabošanos un latu resursu pārpalikumu.

Turklāt, lai gan par ienākumiem no depozītiem, sākot ar šo gadu, ir jāmaksā nodoklis, noguldījumu portfelis lielākajās bankās Latvijā pieaug.

Pirms sešiem mēnešiem bankas piedāvāja augstas procentu likmes depozītam latos – 11 līdz 13 procentus noguldījumiem uz gadu, 7 līdz 10 procentus noguldījumiem uz diviem gadiem. Šobrīd procentu likmes gada depozītiem svārstās no 2,9 līdz 6 procentiem, tās ir divas līdz četras reizes zemākas nekā pagājušā gada rudenī.

Ekonomika stabilizējas

SEB bankas Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Agnese Strazda depozīta likmju salīdzinoši zemo līmeni Neatkarīgajai skaidroja ar ekonomiskās situācijas stabilizēšanos. "Ekonomikas krituma temps ir apzināts, ir izvērtēti tie faktori, kas šo kritumu veicināja, ekonomikas dalībnieki vērtē attīstības iespējas un potenciālu nākotnē, kas liecina par noteiktu stabilitātes iestāšanos. Tas ietekmē arī procentu likmju samazināšanos pēdējā pusgada laikā. Arī centrālo banku politika mazināt bāzes procentu likmes, lai atbalstītu ekonomikas atveseļošanos un naudas cenu, nosaka noguldījumu zemās likmes, jo tās tiek noteiktas, ņemot vērā naudas cenu tirgū," sacīja A. Strazda.

Pēc Swedbank Investīciju produktu daļas vadītājas Kristīnes Mūrmanes teiktā, procentu likmes ir kā lakmusa papīrs tam, kas notiek ekonomikā. "Ja ekonomikas riski pieaug, likmes reaģē ar kāpumu, kā tas bija 2008.–2009. gadā, bet, ja situācija uzlabojas – gaidāms procentu likmju pazeminājums. Kopš 2009. gada beigām latu naudas tirgus likmes turpina samazināties, un tas ietekmē arī latu likmes komercbankās. Likmju samazinājums ir saistīts ar to, ka šobrīd Latvijas tirgū ir novērojams latu resursu pārpalikums, kā arī nav novērojama pastiprināta interese aizņemties latus," Neatkarīgajai atzina K. Mūrmane.

10% nodoklis

Sākot ar šo gadu, ienākumi no kapitāla tiek aplikti ar nodokli. Ieņēmumiem no depozītu procentiem tiek piemērots 10% nodoklis. Tomēr ne šis faktors, ne arī procentu likmju kritums nav samazinājis noguldījumu apjomu. Abās lielākajās bankās Latvijā noguldījumu apjoms ir pat pieaudzis.

"Kopš gada sākuma, kad tika ieviests nodoklis ienākumiem no kapitāla, SEB bankas depozītu portfelis ir turpinājis palielināties. 2009. gada 1. ceturksnī noguldījumu portfelis kopš gada sākuma nedaudz samazinājās, bet 2010. gadā vērojams pieaugums. Ņemot vērā klientu pausto novērtējumu un viedokli, lielākās diskusijas par valdības lēmumu nebija par šā nodokļa ieviešanu kā tādu, bet gan vairāk par to, ka tas tiek attiecināts arī uz visiem jau iepriekš veiktajiem noguldījumiem. Ņemot vērā, ka 10% nodoklis maksājams no peļņas, nevis no visa depozīta, šobrīd šis process būtiski nav kavējis cilvēku vēlmi noguldīt," skaidroja A. Strazda.

Arī Swedbank noguldījumu apjoms nav mazinājies.

"Jāsaprot, ka 10% iedzīvotāju ienākuma nodoklis no kapitāla ir attiecināms uz procentu ienākumiem no noguldījumiem, nevis pašu noguldījuma summu. Tāpēc ievērojama ietekme uz Swedbank klientu vēlmi noguldīt nav novērota, jo jebkurā gadījumā depozītā noguldītā nauda pelna. Kopējā tendence ir tieši pieaugošā interese par noguldījumiem. Vairumam Swedbank klientu jau ir pieredze noguldījumu veikšanā, un viņi aktīvi veic noguldījumu pagarināšanu. Tomēr kopš 2009. gada beigām ir novērojama arī tendence palielināties to klientu skaitam, kuri atver savu pirmo depozītu. Tāpat, salīdzinot ar gada nogali, ir pieaugusi vidējā viena līguma noguldījuma summa. Tas varētu būt saistīts ar to, ka cilvēkiem šobrīd ir beigušies lielie ziemas tēriņi, kas veidoja papildu izdevumus," stāstīja K. Mūrmane.

Alternatīvi noguldījumu veidi

Tā kā pašlaik tradicionālo depozītu procentu likmes ir salīdzinoši zemas, SEB banka šobrīd cenšas maksimāli blīvāk nodrošināt pieteikšanos Progresīvajam depozītam, lai izmantotu akciju tirgus dotās iespējas, kā arī izejvielu, valūtu tirgus perspektīvas, tai pašā laikā saglabātu pilnīgu ieguldījumu pamatsummu. Katru mēnesi SEB banka izstrādā jaunu Progresīvā depozīta piedāvājumu. "SEB banka strādā lai klientiem būtu iespēja sasniegt tādu ienesīgumu, kas atbilst viņa riska līmenim, līdz ar to ne tikai noteiktos gada periodos (svētkos), bet visu laiku ieguldīšanas piedāvājumi tiek veidoti tā, lai noguldītāji varētu saņemt vajadzīgo risinājumu ar vēlamo ienesīgumu," skaidroja A. Strazda.

Swedbank speciālisti savukārt ir novērojuši arī krājkonta lietotāju skaita pieaugumu. Īpaši tas ir izteikts senioru jeb pensijas gadagājuma klientu segmentā, kur no jauna noslēgto krājkonta līgumu skaits šogad pieaug par 10 reizēm straujāk nekā iepriekšējā gada nogalē. K. Mūrmane uzskata, ka to noteikti ietekmēja ieturētās pensijas daļas atgriešana, kā arī tas, ka, sākoties siltākam laikam, ir samazinājušies maksājumi par komunālajiem pakalpojumiem un seniori jau sāk veidot regulārus uzkrājumus nākamajam ziemas periodam.

Svarīgākais