Ministrija meklēs risinājumus OIK apmēra mazināšanai

© F64

Ekonomikas ministrija (EM) līdz 1.jūnijam grasās izstrādāt risinājumus obligātā iepirkuma komponentes (OIK) apmēra mazināšanai.

EM skaidro, ka pērnā gada 10.novembrī tai tika tika dots uzdevums sagatavot un līdz 2017.gada 1.martam iesniegt izskatīšanai Ministru kabinetā tiesību akta projektu ar priekšlikumiem atbalsta maksājumu samazināšanai elektroenerģijas ražotājiem, kuri saņem atbalstu garantētās maksas par elektrostacijās uzstādīto jaudu un OIK sistēmas ietvaros.

Patlaban EM strādā pie valdības 2016.gada 4.oktobrī dotā uzdevuma izstrādāt un ekonomikas ministram līdz 2017.gada 1.maijam iesniegt Ministru kabinetā informatīvo ziņojumu par elektroenerģijas cenu un to ietekmējošiem faktoriem, kurā izvērtēta arī dabasgāzes koģenerācijas elektrostaciju ar uzstādīto elektrisko jaudu virs 100 megavatiem atbalsta ietekme uz elektroenerģijas cenām.

Tādējādi EM plāno līdz 1.jūnijam izstrādāt konceptuālu ziņojumu "Kompleksi pasākumi elektroenerģijas tirgus attīstībai", kurā, lai risinātu aktuālās problēmas elektroenerģijas tirgū, plānots piedāvāt risinājumus OIK apmēra mazināšanai, tai skaitā priekšlikumus, kā mazināt atbalsta maksājumus par obligātā iepirkuma ietvaros iepirkto elektroenerģiju un garantēto maksu par uzstādīto elektrisko jaudu, vienlaikus risinot arī jautājumus saistībā ar 2018.gada valsts budžetu un valsts budžeta ietvaru 2018. līdz 2020.gadam.

Valdība šodien nolēma pagarināt pērnā gada 10.novembrī dotā uzdevuma izpildes termiņu līdz 1.jūnijam.

Elektroenerģijas obligātais iepirkums ir valsts noteikts atbalsta mehānisms elektroenerģijas ražotājiem, kas elektroenerģiju ražo koģenerācijas stacijās vai no atjaunojamiem energoresursiem. Atbilstoši Elektroenerģijas tirgus likumam atbalstu īsteno publiskais tirgotājs, kura pienākumus no 2014.gada 1.aprīļa pilda AS "Latvenergo" meitasuzņēmums "Enerģijas publiskais tirgotājs".

Publiskais tirgotājs iepērk elektroenerģiju obligātajā iepirkumā no elektroenerģijas ražotājiem, maksā garantēto maksu par elektrostacijās uzstādīto jaudu, sedz balansēšanas izmaksas, kā arī administratīvās izmaksas. Minētās publiskā tirgotāja izmaksas sedz visi elektroenerģijas galalietotāji proporcionāli savam elektroenerģijas patēriņam kā OIK maksājumu. Obligātā iepirkuma ietvaros iepirktās elektroenerģijas izmaksas OIK ietver tikai tajos gadījumos, kad obligātā iepirkuma ietvaros iepirktās elektroenerģijas cena ir augstāka par elektroenerģijas tirgus cenu, kas ik stundu tiek noteikta elektroenerģijas biržā "Nord Pool". Obligātajā iepirkumā iepirktās elektroenerģijas cenas noteikšanas kārtību reglamentē Ministru kabineta noteikumi.