VID: Uzņēmumu reģistra dēļ tiek kavēta nodokļu parādnieku likvidācija

© Vladislavs Poroškins/ f64 photo agency

Uzņēmumu reģistra (UR) nepietiekamā kapacitāte kavē ilgstošo nodokļu parādnieku savlaicīgu likvidāciju, šodien Saeimas Publisko izdevumu un revīzijas komisijas sēdē sacīja Finanšu ministrijas (FM) Nodokļu administrēšanas un grāmatvedības politikas departamenta direktore Jana Salmiņa.

Kopumā laika posmā no 2014.gada 9.janvāra Valsts ieņēmumu dienests (VID) ir nosūtījis informāciju par 43 585 nodokļu maksātājiem, no kuriem UR ir likvidējis tikai 9863 nodokļu maksātājus jeb 23%.

Tajā skaitā VID nosūtīja UR 27 853 lēmumus par saimnieciskās darbības izbeigšanu, no kuriem UR likvidēja 6662 nodokļu maksātājus jeb 24%.

Tāpat VID šajā laikā par 15 732 nodokļu maksātājiem nosūtīja UR informāciju par sabiedrības valdes pārstāvības tiesību neesamību ilgāk par trīs mēnešiem. No šiem nodokļu maksātājiem UR likvidēja 3201 jeb 20%.

Salmiņa skaidroja, ka laikā, kamēr nodokļu parādnieks nav juridiski likvidēts, tā parādu nevar dzēst, lai gan jau sen ir skaidrs, ka tas ir neatgūstams parāds.

"Tādējādi jau gadiem atskaitēs un tabulās parādās neatgūstamo parādu summa miljarda eiro apjomā. UR trūkst kapacitātes, bet palēnām šie parādnieki dzēšas. Tomēr nebūtu prātīgi tagad piešķirt 15 papildus štata vietas, lai ātri nodzēstu visus parādniekus," piebilda Salmiņa.

LETA jau ziņoja, ka Latvijā šogad janvāra sākumā kopējie nodokļu parādi, ieskaitot aktuālos, apturētos parādus un atmaksas termiņa pagarinājumus, bija 1,36 miljardi eiro, kas ir par 0,07% mazāk nekā mēnesi iepriekš.

Tostarp 875,45 miljonu eiro parāds bija valsts pamatbudžetam, kas ir kritums par 1,5% salīdzinājumā ar decembra sākumu, 326,05 miljoni eiro - pašvaldību budžetiem, kas ir par 2,2% vairāk, bet sociālās apdrošināšanas iemaksu parādi bija 158,69 miljonu eiro apmērā, kas ir par 2,2% mazāk.

Atbilstoši VID datiem aktuālie parādi, kuriem tiek aprēķināta nokavējuma nauda, šogad 1.janvārī bija 71,29% no kopējās parādu summas jeb 969,73 miljoni eiro.

Tāpat VID dati liecina, ka par nepiedzenamiem 2017.gada 1.janvārī bija atzīti parādi 9,5 miljonu eiro apmērā - šie parādi izveidojušies likvidējamiem uzņēmumiem līdz likvidācijas procedūras pabeigšanai.

Par piedzenamiem šogad janvāra sākumā bija atzīti parādi 960,23 miljonu eiro apmērā, tostarp par reāli piedzenamiem atzīti parādi 152,6 miljonu eiro apmērā, bet par reāli nepiedzenamiem - 807,63 miljonu eiro apmērā.

Ekonomika

Daugavpils lokomotīvju remonta rūpnīca (DLRR) pagājušajā gadā reģistrēja kārtējo meitasuzņēmumu – šoreiz Ungārijā. Tagad uzņēmums strauji paplašina savu klientu loku Baltijas valstīs, Ukrainā, Polijā, Ungārijā, Vācijā, Rumānijā, Bulgārijā, Azerbaidžānā, Gruzijā un pat Āfrikā.

Svarīgākais