Lai transformētu valsts ekonomiku un veicinātu tās izaugsmi, nepieciešams attīstīt darbaspēku, pārliecināts ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens (V).
Šodien pēc Nodarbinātības padomes sēdes ministrs skaidroja, ka patlaban izvirzītas divas fundamentālas problēmas - tautsaimniecības produktivitāte un eksportspēja, turklāt abi problēmjautājumi saistīti ar iedzīvotāju prasmēm un zināšanām, tādējādi prioritāšu priekšplānā izvirzīta cilvēkkapitāla attīstība.
Politiķis uzsvēra, - ja vēlamies transformēt ekonomiku, ir labāk jākoordinē darbs pie cilvēkkapitāla attīstīšanas.
"Iezīmējās virkne fundamentālu problēmu - trešdaļa strādājošo ir mazkvalificēti, kas nav turpinājuši izglītoties. Joprojām izglītības sistēmā šādi cilvēki rodas - ap 4000 gadā, taču darba tirgū pieprasījums pēc šādiem cilvēkiem samazinās. Pieaug pieprasījums pēc profesionālo izglītību ieguvušiem speciālistiem, kas patlaban ir deficīts," teica politiķis, uzsverot, ka arī augstākajā izglītībā vērojams strauji augošs deficīts pēc STEM profesionāļiem.
Viņš skaidroja, ka, piemēram, humanitārajās zinātnēs tiek sagatavots pārāk liels cilvēku skaits, kuri, visticamāk, nestrādās savā profesijā, jo nevarēs atrast darbu.
"Ir jāaptur mazkvalificēta darbaspēka pieaugums, līdz ar to jādomā, kā to darīt," teica ministrs, piebilstot, ka jāsaprot arī tas, kā nodrošināt darbaspēku perspektīvām tautsaimniecības nozarēm.
Viņaprāt, ir jāpilnveido pieaugušo izglītības sektors, lai turpmākajos gados tajā iesaistītos vismaz 15% pieaugušo esošo piecu procentu vietā. Politiķis norādīja, ka secināts par virkni nepieciešamu izmaiņu normatīvajā regulējumā, lai sekmētu mūžizglītības attīstību, piemēram, ar nodokli neapliekot darbaspēka apmācības. "Tām organizācijām, kam ir koplīgumi un kur ir darbinieku apmācības, apmācību izmaksas nebūtu apliekamas ar nodokļiem," pauda Ašeradens.