Tieslietu ministrija (TM) saskata nepieciešamību izvērtēt veidus, kā motivēt parādnieku savlaicīgi iesniegt maksātnespējas procesa pieteikumu.
Šodien preses pasākumā TM informēja par veicamajiem darbiem nākamajā gadā un arī ilgtermiņā. Ministrija vēlas arī pārskatīt fiziskās personas maksātnespējas procesa regulējumu, to padarot skaidrāku un saprotamāku, kā arī noteiktos gadījumos nosakot to vienkāršotu.
TM arī uzskata, ka ir jānodrošina regulāras apmācības Valsts policijai tās kompetences stiprināšanai maksātnespējas jomā.
Tāpat, kā norāda ministrijā, ir regulāri jāveic pasākumi tiesiskās aizsardzības procesa un maksātnespējas procesa popularizēšanai, kā arī sabiedrības informēšanai par ārpustiesas parādu restrukturizācijas iespējām.
TM arī paredzējusi izstrādāt priekšlikumus uzņēmuma kā kopuma pārdošanas efektivizācijai - gan attiecībā uz mantas kā aktīvu kopuma pārdošanu, gan uzņēmuma pārdošanu, kas ietvertu darbinieku un saistību pāreju.
Nākamgad ministrija paredzējusi turpināt darbu pie Maksātnespējas politikas attīstības pamatnostādņu īstenošanas, optimizējot Maksātnespējas administrācijas darbību un piesaistot finansējumu.
Kā ziņots, Saeima šodien galīgajā lasījumā pieņēma likuma grozījumus, no nākamā gada nosakot stingrāku maksātnespējas administratoru darba uzraudzību, kā arī ieviešot brīvā tirgus principu tiesiskās aizsardzības procesā.
Līdz ar Maksātnespējas likumā pieņemtajiem grozījumiem kā obligāta prasība administratoram tiks izvirzīta nevainojama reputācija. Iespējamu kandidāta neatbilstību šai prasībai izskatīs neatkarīga eksaminācijas komisija.
Tāpat paredzēts ieviest maksātnespējas administratoru disciplināratbildību. Par pamatu disciplinārlietas ierosināšanai būs normatīvo aktu būtisks vai sistemātisks pārkāpums vai profesionālo ētikas normu būtisks pārkāpums. Disciplinārlietu komisija varēs piemērot disciplinārsodu, kā arī ierosināt administratora atcelšanu no amata.
Atbalstītās izmaiņas skar vairākus citus nozares jautājumus, arī uzraudzības modeļa maiņu un administratora amata pretendentu apmācību.
Liela daļa no paredzētajām izmaiņām attieksies arī uz tiesiskās aizsardzības procesa norisi, tostarp pieaugs kreditoru loma tajos. Piemēram, viņiem tiks piešķirtas tiesības ieteikt procesa uzraugošās personas, ne tikai maksātnespējas procesa administratoru, bet arī revidentus.