Uzņēmēji otro forumu nepamana

Pretēji pērn ar vērienu organizētajam Pirmajam uzņēmēju forumam Arēnā Rīga, šogad Otrais uzņēmēju forums norisa lielākajai daļai uzņēmēju nepamanīts.

Sestdien Banku augstskolas telpās pulcējās apmēram 100 uzņēmēju, kas bija sadzirdējuši aicinājumu piedalīties šajā forumā. Pagājušajā gadā Arēnā Rīga bija sanākuši apmēram 2000 uzņēmēju, kā arī tolaik satiksmes ministra amata pienākumus pildošais Ainārs Šlesers (LPP/LC), tā laika finanšu ministrs Atis Slakteris (TP) un citas valsts amatpersonas.

Trūka informācijas

"Šogad forumu organizējām mazākā formātā," Neatkarīgajai atzina biedrības Politiskā laboratorija preses sekretāre Marika Skulte. Forumā piedalījušies vien daži partijas Saskaņas centrs deputāti un pārstāvis no Izglītības un zinātnes ministrijas. "Atsaucība no valsts pārvaldes nebija," ar nožēlu sacīja M. Skulte.

Diemžēl arī uzņēmēju atsaucība nebija visai liela. Daļa Neatkarīgās aptaujāto uzņēmēju atzina, ka nemaz nav zinājuši par šādu pasākumu. Otrajā uzņēmēju forumā nepiedalījās Latvenergo valdes priekšsēdētājs Kārlis Miķelsons, jo neesot bijis uzaicināts. "No publiski pieejamās informācijas redzams, ka uzņēmēji runājuši par eksportspējas palielināšanu – tas tiešām ir arī svarīgs faktors enerģētikā, un Latvenergo varētu būt labs piemērs, kā aktivizēt darbību ārvalstu tirgū," Neatkarīgajai atzina Latvenergo ārējās komunikācijas daļas vadītājs Andris Siksnis.

Vai politiska nokrāsa?

Daļa uzņēmēju izteicās, ka neredz jēgas runāšanai, jo rezultātu no tā nav, savukārt citi saskatīja šajā pasākumā politisku nokrāsu. Tieši iespējamās politiskās pieskaņas dēļ no dalības forumā atteicās Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera (LTRK). Tās valdes priekšsēdētāja Žaneta Jaunzeme-Grende savu lēmumu pamatoja ar to, ka piedalīšanās politiska konteksta pasākumā varētu vedināt uzņēmējus un plašāku sabiedrību uzskatīt, ka LTRK ir zaudējusi savu apolitiskumu.

M. Skulte skaidroja, ka šim pasākumam nebija nekāda sakara ar politiku un, kā iepriekš tika solīts, tas bija veltīts vienīgi tautsaimniecības atveseļošanai. Viņa savukārt pieļāva, ka LTRK forumā neļāva piedalīties kāds politisks spēks. Kurš tas varētu būt, M. Skulte gan neminēja.

"Uzņēmēju forums, pēc savas būtības, ir ekonomiska rakstura pasākums, kas jau otro gadu tiek rīkots ar mērķi panākt vienotu izpratni par tiem pasākumiem, kas būtu veicami, lai panāktu tautsaimniecības atveseļošanos," norādīja M. Skulte.

Rosina būvēt termoelektrocentrāles

Forumā uzstājās vairāki uzņēmēji, to vidū arī Brīvā viļņa valdes priekšsēdētājs Arnolds Babris. Viņš piedāvāja eksportētājus sadalīt pa nozarēm, lai vieglāk varētu izskaust ēnu ekonomiku, kas pašlaik aizņemot apmēram 40% tirgus. Pēc viņa domām, valdībai vajadzētu sadalīt eksportētājus pa nozarēm un vērsties pie katras nozares uzņēmējiem, prasot, ko nepieciešams mainīt, lai samazinātu pašizmaksas. Izanalizējot iegūto informāciju, iespējams, kādā nozarē lietderīgi būtu samazināt nodokļu slogu, citā – birokrātiskos šķēršļus. Tāpat uzņēmējs nāca klajā ar priekšlikumu, kā mazināt bezdarbu un vienlaikus arī atkarību no ārējiem energoresursu piegādātājiem. Viņš piedāvāja vairākās Latvijas vietās vienlaikus uzbūvēt termoelektrocentrāles, kurās par tehnisko stāvokli rūpētos viena remontbrigāde. Tas nodrošinātu gan neskaitāmas darba vietas vietējiem iedzīvotājiem, gan, protams, enerģijas ražošanu uz vietas.

Dibinās jaunu partiju

A. Babris iepazīstināja foruma dalībniekus ar biedrības Politiskā laboratorija izstrādāto tautsaimniecības atveseļošanas plānu. Tā kā forumi, sanāksmes, kurās uzņēmēji apmainās domām, lielākoties redzamus rezultātus nedod, biedrība nolēmusi ķerties pie darba un dibināt partiju, lai īstenotu dzīvē savas idejas, piemēram, realizētu savu tautsaimniecības atveseļošanas plānu. Partijas dibināšanas sanāksme plānota sestdien.

***

VIEDOKĻI

Elīna Egle, Latvijas Darba devēju konfederācijas ģenerāldirektore:

– Ielūgumu saņēmu, taču nepiedalījos, jo nevaru paspēt piedalīties visos pasākumos, uz kuriem tieku aicināta. Taču LDDK bija pārstāvēta, jo šajā forumā piedalījās vairāki uzņēmēji, kas ir LDDK biedri. Tas ir apsveicami, ka Latvijā ir idejām bagāti uzņēmēji, kuri gatavi doties politikā, uz laiku atstājot savu uzņēmējdarbību.

Andris Vanags, Sakret direktors:

– Man pietrūka informācijas par šo pasākumu, tāpēc nepiedalījos. Ja iepriekš būtu zinājis par šo forumu un būtu pārliecināts, ka forumā runātais nav tikai tukša pļāpāšana, droši vien arī piedalītos. Diemžēl šobrīd bieži ir tā – uzņēmēji satiekas, apmainās viedokļiem, izstrādā ieteikumus, bet neviens to neņem vērā.

Svarīgākais