Gada inflācija augustā samazinājusies līdz 1,8%

Šī gada augustā, salīdzinot ar iepriekšējā gada augustu, patēriņa cenas Latvijā palielinājušās par 1,8%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) dati.

Precēm gada inflācija Latvijā augustā bija 0,8%, bet pakalpojumiem - 4,5%.

To galvenokārt noteica straujš cenu kāpums gada sākumā tabakas izstrādājumiem, alkoholiskajiem dzērieniem, ūdens piegādei un citiem ar mājokli saistītiem pakalpojumiem, kā arī līdzmaksājumu pieaugums medicīnas precēm un pakalpojumiem.

Patēriņa cenu gada pieauguma temps turpināja samazināties, augustā - par 0,7 procenta punktiem. Vidējais patēriņa cenu līmenis vairākām nozīmīgām patēriņa grupām augustā ir zemāks nekā pērn.

CSP dati liecina, ka vidējais patēriņa cenu līmenis šā gada augustā, salīdzinot ar šā gada jūliju, samazinājās par 1%. Precēm cenas saruka par 1,3%, bet pakalpojumiem - par 0,4%. 2008.gada augustā, salīdzinot ar 2008.gada jūliju, vidējais patēriņa cenu līmenis samazinājās par 0,4%.

Lielākā ietekme uz patēriņa cenu pārmaiņām augustā bija cenu kritumam dārzeņiem, augļiem un apģērbam, kā arī cenu kāpumam degvielai.

Sezonas ietekmē dārzeņi kļuva lētāki vidēji par 17,9%, bet augļi - par 13,8%.

Turpinoties izpārdošanām, apģērbiem cenas samazinājās vidēji par 1,7%, bet apaviem - par 1,8%.

Akciju un izpārdošanu ietekmē cenas kritās arī citām precēm un pakalpojumiem, īpaši alum par 3,2%, svaigai gaļai par 1,1%, piena produktiem par 0,8%, cukuram par 1,7%, svaigām zivīm par 1,8%, maizei par 0,4%, bezalkoholiskajiem dzērieniem par 0,3%, mājokļa tīrīšanas un kopšanas līdzekļiem par 4,6%, kā arī personīgās aprūpes precēm, mēbelēm un grīdas segumiem, automašīnas rezerves daļām, materiāliem mājokļa uzturēšanai un remontam, sadzīves tehnikai un mājsaimniecības precēm.

Sakarā ar pievienotās vērtības nodokļa likmes samazināšanu no 21% uz 10% lētākas kļuva grāmatas par 7,6%, kā arī cietais kurināmais - par 2,9%. Augustā cenas turpināja samazināties arī telekomunikāciju pakalpojumiem par 0,2%, ambulatorajiem pakalpojumiem par 0,4%, siltumenerģijai par 0,2%, kā arī autotransportam, īres maksai, ēdināšanas un personīgās aprūpes iestāžu pakalpojumiem.

Lētāki kļuva ceļojumi, apdrošināšanas pakalpojumi, īpaši ar transportu saistītā apdrošināšana, kā arī sanatoriju pakalpojumi.

Noslēdzoties akcijām, cenas palielinājās medikamentiem, terapeitiskajām precēm, TV, audio, video tehnikai, kā arī atsevišķiem pārtikas produktiem, piemēram, sālim, majonēzei, kečupam, konditorejas izstrādājumiem un zivju konserviem.

Degviela kļuva dārgāka vidēji par 1,4%, tai skaitā dīzeļdegviela - par 2,8%. Palielinājās maksa par sašķidrināto gāzi balonos par 6,8%, finanšu pakalpojumiem par 1,1% un aviobiļetēm par 0,7%.

12 mēnešu vidējais patēriņa cenu līmenis, salīdzinot ar iepriekšējiem 12 mēnešiem, ir palielinājies par 9,1%.

Ekonomika

Kopējais valsts parāds jau tagad ir lielāks par Latvijas gada budžetu, bet, lai finansētu visus nākamajā gadā ieplānoties tēriņus, tas pieaugs vēl par aptuveni pusotru miljardu eiro, vēsta LTV raidījums “de facto”. Parāda apmērs gan nebūtu nekas ārkārtējs, īpaši salīdzinoties ar citām valstīm. Taču pesimistiskās ekonomikas prognozes, lielais budžeta deficīts un kredītreitingu aģentūru lielāka skepse par Latvijas situāciju uz parāda audzēšanu liek raudzīties ar lielāku piesardzību.

Svarīgākais