''Hipo Fondi'': arī nākamgad ražotāju cenas turpinās samazināties

Latvijas ražotāju cenu indekss liecina, ka 2009.gada novembrī, salīdzinot ar pagājušo gadu, ražotāju cenas samazinājušās par 9%, bet salīdzinot ar iepriekšējo mēnesi - par 1,7%. Vislielākais cenu kritums gada laikā fiksēts metāla izstrādājumiem - par 23,8%, savukārt atsevišķu komunālo pakalpojumu cenas būtiski pieauga.

Elektroenerģijas, gāzes un siltuma piegādātāju cenas samazinājušās par 16,2%, kas, visticamāk, saistīts ar energoresursu cenu samazinājumu. Pozitīvi vērtējams fakts, ka ražotāju cenas samazinās galvenajās Latvijas eksporta nozarēs - metālapstrādē, kokrūpniecībā (-11,8%), mēbeļu ražošanā (-6,1%), pārtikas nozarē (-9,3%), papīra un tā izstrādājumu ražošanā (-10,9%).

Ražotāju cenu samazināšana palielina Latvijas preču konkurētspēju starptautiskajā tirgū un palielina šo nozaru eksporta potenciālu, kas arī ir iekšējās devalvācijas būtība - nemainot valūtas vērtību, samazināt algas, izmaksas un gatavās produkcijas cenas, tādējādi palielinot ieņēmumus no eksporta.

Vienlaikus pieaugušas cenas nozarēs, kur pieprasījums ir maz elastīgs - ūdens apgādē (28,8%), kā arī atkritumu izvešanā un pārstrādē (45,8%). Tomēr prognozējams, ka ar laiku arī šie komunālie pakalpojumi Latvijas iedzīvotājiem un uzņēmējiem kļūs lētāki, jo cenas šo pakalpojumu cenas, salīdzinot ar iepriekšējo mēnesi, ir samazinājušās (attiecīgi par 2,6% un 3,8%).

Lielākais ražotāju cenu samazinājums salīdzinot ar iepriekšējo mēnesi, tāpat kā salīdzinot ar gadu iepriekš, fiksēts metālu ražošanas nozarē - tur cenās mēneša laikā samazinājušās par 11,8%.

Ražotāju cenas sarūk arvien straujāk - oktobrī cenas samazinājās par 8,8% salīdzinot ar iepriekšējo gadu, bet pret iepriekšējo mēnesi cenas oktobrī pieauga par 0,1%.

Ražotāju cenu samazināšana un izmaksu optimizēšana ir būtisks solis Latvijas konkurētspējas atjaunošanai. Prognozējams, ka arī nākamgad ražotāju cenu samazinājums turpināsies.

Ekonomika

Iezīmētā (marķētā) dīzeļdegviela divos mēnešos realizēta kopumā 5380 tonnu apmērā, kas ir par 717 tonnām jeb 11,8% mazāk nekā 2024.gada divos mēnešos, liecina Valsts ieņēmumu dienesta (VID) apkopotie akcīzes preču aprites rādītāji.

Svarīgākais