Ja kāda nodokļa likme Latvijā tiktu paaugstināta līdz tādam līmenim, ko uzņēmums nevarētu samaksāt, 70% uzņēmumu atzinuši, ka atlaistu darbiniekus un uzņēmumu slēgtu, censtos "shēmot" vai pārceltu uzņēmuma darbību ārpus Latvijas, - liecina bankas "Citadele" sadarbībā ar tirgus un sabiedriskās domas pētījumu centru SKDS veiktais "Citadele Index" pētījums.
Uz jautājumu, ko uzņēmums darītu gadījumā, ja kāda nodokļa likme Latvijā tiktu paaugstināta līdz tādam līmenim, ka uzņēmums nevarētu to samaksāt, 30% uzņēmēju norādījuši, ka grūti pateikt. Savukārt 29% uzņēmumu atzinuši, ka šādā situācijā atlaistu daļu vai visus darbiniekus un uzņēmumu slēgtu, bet 22% uzņēmumu censtos "shēmot", lai varētu turpināt uzņēmuma darbību. Aptaujā 19% uzņēmēju norādījuši, ka tādā situācijā pilnībā vai daļēji pārceltu uzņēmuma darbību ārpus Latvijas.
Raugoties pa nozarēm, 34% ražošanas uzņēmumu atzinuši, ka šādā situācijā atlaistu daļu vai visus darbiniekus un slēgtu uzņēmumu. 38% tirdzniecības uzņēmumu atzinuši, ka grūti pateikt, ko šādā situācijā darītu, bet 26% atlaistu daļu vai visus darbiniekus. Būvniecības uzņēmumu vidū 36% un pakalpojumu nozarēs 28% strādājošo norādījuši, ka atlaistu daļu vai visus darbiniekus un uzņēmumu slēgtu.
Raugoties pēc darbinieku skaita, 29% mikrouzņēmumu ar darbinieku skaitu no viena līdz deviņiem un 32% no maziem uzņēmumiem ar darbinieku skaitu no 10 līdz 49 bija grūti pateikt, ko šādā situācijā darītu, bet gandrīz tikpat daudz - 29% mikrouzņēmumu un 28% mazo uzņēmumu vadītāju - atzinuši, ka atlaistu daļu vai visus darbiniekus un uzņēmumu slēgtu. Savukārt lielākā daļa jeb 32% vidējo uzņēmumu ar 50 līdz 249 darbiniekiem censtos "shēmot", lai varētu turpināt uzņēmuma darbību, vēl 32% bija grūti pateikt, ko darītu. Arī lielākā daļa jeb 64% lielo uzņēmumu, kuros strādā 250 un vairāk darbinieku, norādījuši, ka grūti pateikt, ko šādā situācijā darītu, bet 15% norādījuši, ka pilnībā vai daļēji pārceltu uzņēmuma darbību ārpus Latvijas.
Lielākā daļa jeb 35% eksportējošo uzņēmumu gadījumā, ja nodokļi tiktu pārāk daudz paaugstināti, pārceltu uzņēmuma darbību ārpus Latvijas, bet 20% atlaistu daļu vai visus darbiniekus un uzņēmumu slēgtu.
Neeksportējošo uzņēmumu vidū lielākā daļa jeb 32% atzinuši, ka šādā situācijā atlaistu daļu vai visus darbiniekus un uzņēmumu slēgtu. Savukārt 23% norādījuši, ka pārceltu uzņēmuma darbību ārpus Latvijas.
"Citadele Index" pētījuma pamatuzdevums ir iegūt vienotu indeksu, kas raksturotu Latvijas uzņēmēju subjektīvo vērtējumu ekonomiskajam stāvoklim valstī un prognozes nākamajiem sešiem mēnešiem. Indekss tiek aprēķināts, apkopojot uzņēmumu vadītāju vērtējumu par tādiem jautājumiem kā vispārējās ekonomiskās aktivitātes līmenis valstī un attiecīgajā uzņēmējdarbības nozarē, konkurences līmenis nozarē un dažādi uzņēmuma darbības rezultātu rādītāji. "Citadele Index" tiek aprēķināts, apkopojot un izvērtējot 750 dažādu nozaru un lieluma Latvijas uzņēmumu vadītāju aptaujas rezultātus. Pētījumu veic tirgus un sabiedriskās domas pētījumu centrs SKDS reizi ceturksnī. Pēdējais pētījums tika veikts martā.