Eiropa padziļināti izvērtēs valsts atbalstu "Parex bankas" restrukturizācijā

Eiropas Komisija (EK) sākusi standarta procedūru, lai padziļināti izvērtētu valsts veiktos atbalsta pasākumus un plānotās izmaiņas AS "Parex banka" restrukturizācijas plānā.

Procedūras mērķis ir konstatēt, vai saskaņā ar restrukturizācijas plānu veiktie pasākumi, kā arī piedāvātie grozījumi atbilst EK noteikumiem par valsts atbalstu un ES Kopējam tirgum. Kopš restrukturizācijas plāna apstiprināšanas ir veikti atsevišķi tā papildinājumi un ir nepieciešams veikt padziļinātu izvērtējumu, lai EK varētu apstiprināt restrukturizācijas plāna ieviešanas atbilstību valsts atbalsta noteikumiem un ES Kopējam tirgum, paziņojumā medijiem informē Privatizācijas aģentūrā.

Investoru piesaistes process AS "Citadele banka" tiek turpināts pēc iepriekš noteiktā darbu plāna.

Kā aģentūra LETA uzzināja EK, padziļinātās izmeklēšanas mērķis ir novērtēt, vai papildu valsts atbalsta pasākumi, ko Latvija piešķīrusi "Parex bankai", kas vēlāk pārdēvēta par "Revertu", un AS "Citadele bankai" to pārstrukturēšanas sakarā ir saskaņā ar Eiropas Savienības (ES) valsts atbalsta noteikumiem.

Tāpat EK ir šaubas, ka, īstenojot apstiprināto pārstrukturēšanas plānu, ir ievērotas saistības, kuras Latvija ir uzņēmusies un kuru mērķis ir atjaunot banku dzīvotspēju un ierobežot konkurences kropļojumus.

Padziļinātas izmeklēšanas sākšana dod iespēju ieinteresētajām trešajām personām iesniegt piezīmes, un tā neietekmē procedūras iznākumu.

EK atgādina, ka finanšu krīzes laikā EK apstiprināja glābšanas un pārstrukturēšanas paketi toreizējai "Parex bankai" ar virkni lēmumu un 2010.gada septembrī apstiprinātajā pārstrukturēšanas plānā bija paredzēts sadalīt "Parex banku" "labajā" bankā jeb "Citadele banka" un "sliktajā" bankā jeb "Parex", ko vēlāk pārdēvēja par "Revertu".

Ar EK apstiprinājumu pārstrukturēšanas plāns tika turpmāk grozīts.

Kā norāda EK, 2013.gadā konstatēts, ka Latvija ir sniegusi "Parex" un "Citadelei" papildu valsts atbalstu, par kuriem, pārkāpjot dalībvalsts saistības to darīt saskaņā ar ES valsts atbalsta noteikumiem, neesot paziņots, vai arī tie pārsniedza EK apstiprinātos ierobežojumus.

Turklāt Latvija nav izpildījusi savu apņemšanos pārdot "Citadele bankas" meitasuzņēmumu, kas nodarbojas ar ieguldījumu pārvaldību, uzskata EK.

Pamatojoties uz Latvijas sniegto informāciju šajā posmā, EK ir izteikusi šaubas par to, ka papildu pasākumi ir saskaņā ar noteikumiem par valsts atbalstu bankām krīzes laikā. Jo īpaši EK paužot bažas par to, ka papildu pasākumi nav ierobežoti līdz nepieciešamajam minimumam, tāpēc EK ir sākusi padziļinātu izmeklēšanu, lai novērtētu, vai šos papildu pasākumus var atzīt par saderīgiem ar ES noteikumiem par valsts atbalstu un vai "Parex" pārstrukturēšanas plāns ir pareizi īstenots.

2010.gadā finanšu konsultants "Nomura" izstrādāja "Parex bankas" restrukturizācijas plānu. Izvērtējot vairākas "Parex bankas" restrukturizācijas iespējas un ņemot vērā konsultanta "Nomura" ieteikumu, 2010.gada martā Ministru kabinets nolēma atbalstīt "Parex bankas" restrukturizācijas modeli, kas paredz bankas aktīvu sadalīšanu un jaunas bankas izveidošanu. Šāda pieeja ir sevi sekmīgi pierādījusi citās Eiropas valstīs, veicot banku restrukturizāciju. Restrukturizācijas plāns 2010.gada 15.septembrī saņēma EK apstiprinājumu.

Restrukturizācijas plāna ieviešanas laikā atbilstoši aktuālajai ekonomiskajai situācijai bija nepieciešams veikt izmaiņas. Pēc Latvijas puses iniciatīvas 2012.gada augustā tika apstiprināti restrukturizācijas plāna grozījumi. Tāpat tika sāktas sarunas, lai veiktu būtiskus uzlabojumus un valstij būtu izdevīgāki nosacījumi privātā kapitāla piesaistes procesam bankai "Citadele". Sarunās izskatīta vienošanās, ka privātā kapitāla piesaistei ir izvērtējami dažādi modeļi - viena vai vairāku investoru piesaiste vai akciju kotēšana biržā. Šādus risinājumus bankas restrukturizācijas plāns iepriekš neparedzēja.

Pēc vairākām konsultācijām ar EK atbildīgās nodaļas pārstāvjiem EK tika iesniegts oficiālais lūgums pārskatīt Latvijas puses saistības pret EK. Sāktās procedūras laikā EK izvērtēs, vai līdz šim sniegtais valsts atbalsts un Latvijas priekšlikumi atbilst valsts atbalsta noteikumiem un ES kopējam tirgum.

Privatizācijas aģentūra, Finanšu ministrija, AS "Reverta" un banka "Citadele" operatīvi sniegs visu nepieciešamo informāciju, lai EK veiktā izmeklēšana ļautu sekmīgi pabeigt restrukturizācijas plāna ieviešanu.

Investoru piesaistes process bankai "Citadele" tiek turpināts pēc iepriekš noteiktā darbu plāna. Saskaņā ar apstiprināto stratēģiju Privatizācijas aģentūra sadarbībā ar finanšu konsultantu "Societe Generale" īsteno divu ceļu investoru piesaistes stratēģiju. Tā paredz iespēju pārdot akcijas tiešās pārdošanas darījumā, kā arī izvērtēt iespējas organizēt akciju sākotnējo publisko piedāvājumu biržā.

Kā ziņots, AS "Parex banka" 2008.gada beigās bija otrā lielākā banka Latvijā ar kopējo aktīvu vērtību 3,4 miljardu latu (4,9 miljardi eiro) apmērā. Tā aktīvi darbojās NVS tirgū, ko smagi skāra finanšu krīze. Tā rezultātā zuda uzticība "Parex bankai" un 2008.gadā sākās panika, noguldījumu līmenim samazinoties par 36% salīdzinājumā ar 2007.gada beigām. Latvija uzskatīja, ka finanšu sistēmai banka ir sistēmiski svarīga, un tā rezultātā piešķīra bankai ievērojamu valsts atbalstu.

Latvija 2008.gada novembrī paziņoja par "Parex bankas" paredzētu glābšanas pasākumu paketi, kuru 2008.gada novembrī EK apstiprināja, pamatojoties uz Latvijas apņemšanos sešu mēnešu laikā iesniegt pārstrukturēšanas plānu. Pēc tam, kad tika veikta formālā izmeklēšanas procedūra, EK 2010.gada septembrī apstiprināja "Parex" pārstrukturēšanas plānu, kas paredzēja sadalīt banku "labajā bankā", jaunizveidotā bankā, ko nosauca par "Citadele banku" un kas pārņēma visus ar pamatdarbību saistītos aktīvus un dažus ar pamatdarbību nesaistītos aktīvus, un "sliktajā bankā", kas vēlāk pārdēvēta par "Revertu", kurā tika saglabāti atlikušie ar pamatdarbību nesaistītie un ienākumus nenesošie aktīvi.

EK 2012.gada augustā apstiprināja grozījumus trīs saistībām, kas iekļautas pārstrukturēšanas plānā.

Svarīgākais