Veterinārā dienests: Āfrikas cūku mēra draudu līmenis Latvijā ir ļoti augsts

Āfrikas cūku mēra draudu līmenis Latvijā ir ļoti augsts, šorīt telekanālā LNT uzsvēra Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) vadītājs Māris Balodis.

Balodis atgādināja, ka Latvijā Āfrikas cūku mēris joprojām nav konstatēts, taču pa diviem gadījumiem atklāti Lietuvā un Polijā, bet Krievijā un Baltkrievijā tas notiekot regulāri, sekojoši atrodamies paaugstināta riska zonā.

PVD vadītājs pauda viedokli, ka aptuveni 70 000 lielā mežacūku populācija Latvijai ir pārāk liela, tāpēc mednieki tiek aicināti šaut vairāk dzīvnieku. Lielākā daļa mednieku saprotot PVD aicinājumu, tomēr Balodim nav datu, vai un par cik būtu samazinājies mežacūku skaits Latvijā.

Kā ziņots, valdība februārī akceptēja Zemkopības ministrijas (ZM) ziņojumu par Āfrikas cūku mēra profilakses pasākumiem un uzdeva ministrijai līdz 1.jūlijam iesniegt ilgtermiņa plānu slimības apkarošanai. Valdība uzdeva ZM sagatavot un līdz šā gada 1.aprīlim iesniegt izskatīšanai Ministru kabinetā noteikumu projektu par atbalsta piešķiršanu Āfrikas cūku mēra profilakses pasākumu īstenošanai.

Zemkopības ministrs Jānis Dūklavs (ZZS) uzsvēra, ka Āfrikas cūku mēris ir ļoti nopietna saslimšana cūkām un tā izskaušana nav dažu mēnešu vai viena gada jautājums, bet gan vairāku gadu jautājums. Patlaban esot ļoti svarīgi nepieļaut, ka šī slimība ienāk Latvijā.

Nepieciešamo finansējumu - vienu miljonu eiro - mežacūku skaita samazināšanai saistībā ar Āfrikas cūku mēra izplatību varētu ziedot AS "Latvijas Valsts meži", norādīts Zemkopības ministrijas informatīvajā ziņojumā. Zemkopības ministrijas pārstāvji gan šodien valdības sēdē atzina, ka šis jautājums ir jāsaskaņo ar Finanšu ministriju - vai netiek pārkāpts likums "Par valsts un pašvaldību finanšu līdzekļu un mantas izšķērdēšanas novēršanu".

Šis finansējums tiktu novirzīts medību tiesību lietotāju materiāli tehniskā nodrošinājuma pilnveidošanai un medību procesa nodrošināšanai. Šis ziedojums neietekmēs "Latvijas Valsts mežu" 2014.gada maksājumus valsts budžetā par valsts kapitāla daļu izmantošanu, teikts ziņojumā.

Ziņojumā skaidrots, ka līdz šim no valsts budžeta programmas "Līdzekļi neparedzētiem gadījumiem" mēra profilaksei piešķirti 1 352 949 eiro, kas tiks iedalīti Finanšu ministrijai, Zemkopības ministrijai (ZM), kā arī Iekšlietu ministrijai, lai 2014.gadā nodrošinātu mēra profilaksi pārtikas un dzīvu dzīvnieku tirdzniecības vietās un robežkontroles punktos uz Latvijas ārējās robežas.

Tāpat ziņojumā norādīts - uz minēto atbalstu var pretendēt medību tiesību lietotāji, kas nomedījuši vairāk nekā 70% no Valsts meža dienesta noteiktā pieļaujamā nomedīšanas limita, saņemot 35 eiro par katru nomedīto mežacūku virs minētajiem 70%.

Finansējuma izlietojumu administrēs Lauku atbalsta dienests, pamatojoties uz medību tiesību lietotāju pieteikumiem un Valsts meža dienesta sniegto informāciju par izpildīto meža cūku nomedīšanas apjomu.

Jau vēstīts, ka saistībā ar Āfrikas cūku mēra draudiem valsts un nevalstiskās organizācijas vienojušās par kopīgu sadarbību mežacūku skaita samazināšanā. Plānots šajā sezonā pēc iespējas nomedīt visu pieļaujamo nomedīšanai plānoto skaitu - 66 000 dzīvnieku. Mednieki Pārtikas un veterinārā dienesta teritoriālajās struktūrvienībās var saņemt informāciju par nepieciešamo paraugu skaitu, teritorijām, paraugu iesniegšanas un apmaksas kārtību.

Āfrikas cūku mēris ir bīstama, ļoti lipīga vīrusa izraisīta saslimšana cūku dzimtas dzīvniekiem. Dzīvnieku novietnē, kurā slimība konstatēta, ir jānokauj viss ganāmpulks, tādēļ šīs slimības uzliesmojums dzīvnieku turētājiem rada lielus ekonomiskos zaudējumus.

Āfrikas cūku mēris nav bīstams cilvēkiem. Šī kaite Latvijas teritorijā nekad nav reģistrēta.

Svarīgākais