Septembrī reģistrēta deflācija gada griezumā, bet salīdzinājumā ar augustu novērota 0,3% inflācija.
Vidējais patēriņa cenu līmenis 2013.gada septembrī, salīdzinot ar 2012.gada septembri, samazinājās par 0,4%. Precēm cenas samazinājās par 0,6%, bet pakalpojumiem pieauga par 0,2%, informē Centrālā statistikas pārvalde.
Lielākā ietekme uz vidējo patēriņa cenu līmeni 2013.gada septembrī, salīdzinot ar 2012.gada septembri, bija energoresursu, tostarp autodegvielas, siltumenerģijas un dabasgāzes, kā arī telekomunikāciju pakalpojumu cenu samazinājumam, kuru patēriņš mājsaimniecību izdevumu struktūrā veido ievērojamu daļu.
Transporta grupā cenas samazinājās degvielai - par 6,6% un automašīnām - par 3,6%.
Sakaru pakalpojumi gada laikā kļuva par 6,7% lētāki, ko ietekmēja mobilo telekomunikāciju un interneta pakalpojumu cenu samazinājums.
Gada laikā cenas kāpušas uztura produktiem, ar veselību saistītajām precēm un pakalpojumiem, mājokļa iekārtai, kā arī sabiedriskās ēdināšanas un izmitināšanas pakalpojumiem.
Pārtikas produktu cenas 12 mēnešu laikā pieauga par 1,1%. Visvairāk cenas pieauga kartupeļiem - par 10,8%, dārzeņiem - par 6%, pienam un piena produktiem - par 4,3%, sieram - par 4,2%, gaļai - par 2,3%.
Alkoholisko dzērienu cenas pieauga par 1,9%, bet tabakas izstrādājumu - par 3,8%.
Pārējās patēriņa grupās nozīmīgākais sadārdzinājums bija personīgās aprūpes precēm un medikamentiem. Cenas kāpušas arī laikrakstiem un grāmatām.
Septembrī, salīdzinot ar iepriekšējo mēnesi, patēriņa cenas palielinājās par 0,3%. Precēm vidējais cenu līmenis pieauga par 0,5%, bet pakalpojumiem samazinājās par 0,2%.
Lielākā ietekme uz patēriņa cenu pārmaiņām septembrī bija sezonālam cenu kāpumam apģērbam un apaviem, kā arī cenu kritumam pārtikai.
Dārzeņu un kartupeļu cenas samazinājās vidēji par 5,5%, augļu - par 6%. Salīdzinot ar augustu, cenas pieauga svaigai gaļai - par 2,4%, pienam un piena produktiem - par 0,8%, sieram - par 2,4%, zivīm - par 3,3%, olām - par 2,6%.
Noslēdzoties izpārdošanas akcijām un sākoties jaunās sezonas preču tirdzniecībai, apģērbam cenas pieauga par 2,4%, bet apaviem par 13%.
Cenas kritās pasažieru gaisa transporta pakalpojumiem - par 5,9%, degvielai - par 0,1%, bet pieauga automašīnām - par 0,3%.
Sākoties mācību gadam, maksa par izglītības pakalpojumiem pieauga vidēji par 0,1%.
Pārējās patēriņa grupās cenu kāpums bija vērojams personīgās aprūpes precēm un pakalpojumiem - par 1,4%, kafejnīcu un restorānu pakalpojumiem - par 1%. Cenas samazinājās kompleksajiem atpūtas pakalpojumiem - par 6,2%, izmitināšanas pakalpojumiem - par 7,3%, sanatoriju pakalpojumiem - par 14,6%.
Pēdējo 12 mēnešu vidējais patēriņa cenu līmenis, salīdzinot ar iepriekšējiem 12 mēnešiem, ir palielinājies par 0,4%.
Jau ziņots, ka augustā reģistrēta deflācija gan mēneša, gan gada griezumā.
Vidējais patēriņa cenu līmenis šā gada augustā, salīdzinot ar 2012.gada augustu, samazinājās par 0,2%. Precēm cenas samazinājās par 0,3%, bet pakalpojumiem cenas palika nemainīgas.
Jūlijā bija vērojama mēneša deflācija, taču gada griezumā reģistrēta 0,2% inflācija. Deflācija gada griezumā šogad tika novērota arī aprīlī un maijā.
Gan Latvijas Banka, gan Finanšu ministrija samazinājusi gada vidējās inflācijas prognozi šim gadam. Latvijas Banka gada vidējo inflāciju šogad prognozē 0,7% apmērā, bet Finanšu ministrija šim gadam inflācijas prognozi samazinājusi līdz 0,4%.