Rīgā augstas ābolu cenas

Lielākajā daļā dārzu šogad ir īsts ābolu gads – dažviet vasaras ābolu ir tik daudz, ka ceļa malās nolikti maisi vai kastes ar āboliem, kurus bez samaksas var ņemt ikviens, kas vien vēlas. Tajā pašā laikā Rīgas Centrāltirgū šo augļu cenas turas augstas.

Vasaras gardākie āboli – ‘Baltie dzidrie’, ‘Cukuriņš’, ‘Konfetnoje’ – jau teju beigušies, un drīz varēs baudīt rudens ābolus. Arī to raža, izskatās, šogad būs izcila. Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra (LLKC) speciālisti atzīst, ka lielākajā daļā mazdārziņu šogad tiešām ir laba ābolu raža, jo iepriekšējos gados neražas dēļ ābelēm bija iespējas saņemt spēkus un veidot produktīvus ziedpumpurus pavasarī.

LLKC Augkopības nodaļas vecākais speciālists dārzkopībā Imants Missa norāda, ka profesionālu dārzkopju dārzos raža mēdz būt katru gadu vienādi laba, arī šogad, jo pie tā tiek rūpīgi strādāts, tas ir, tiek veikta ražas normēšana, laikus izkniebjot augļu aizmetnīšus, nodrošināta atbilstoša mēslošana, kā arī veikti citi labai auga pašsajūtai nepieciešamie darbi. LLKC pagājušās nedēļas beigās apbraukāja Zemgales augļu dārzus, un centra speciālisti secināja, ka vietām augļu kokiem gan kaitējusi karstā vasaras saule, jo ieplaisājuši stumbri, taču tas ražas veidošanos nav ietekmējis. «Vasaras ābolu raža jau faktiski novākta, tā bijusi laba, ziemas ābolu raža vēl tikai briest un atkarībā no šķirnes tiks novākta septembrī un oktobrī,» sacīja I. Missa. Arī Latgales pusē, kur lietus šovasar bija mazāk nekā citos reģionos, par spīti karstajai un sausajai vasarai, dārzos ābolu raža ir laba. LLKC Daugavpils biroja uzņēmējdarbības konsultante Janīna Kursīte atzīst, ka sausuma dēļ sīkāki nekā ierasts bijuši vasaras āboli, taču ziemas āboli, kam šobrīd ir briešanas laiks, mitrumu saņem pietiekamā daudzumā, tāpēc arī ražas būs labas un āboli kvalitatīvi.

Neskaitot mazdārziņus, Latvijā komercdārzi aizņem apmēram 2000 hektāru lielu platību. Lielākajā daļā – aptuveni 1500 hektāros – tiek audzētas ābeles, krietni mazāk – aptuveni 300 hektāros – aug bumbieres. Pārējās platības aizņem saldie un skābie ķirši un plūmes.

Latvijā augļkopju iecienītākās ziemas ābolu šķirnes ir ‘Auksis’, ‘Merrigold’, ‘Zarja Alatau’, ‘Belorusskoje sladkoje’, ‘Antejs’ un citas. «Latvijas augļkopji prot izaudzēt augstas kvalitātes ābolus, kas garšas un uzturvērtības ziņā ir krietni pārāki par importētajiem,» Neatkarīgajai uzsvēra LLKC sabiedrisko attiecību vadītāja Iveta Tomsone.

To, cik āboli šogad garšīgi, var novērtēt ne tikai ābeļu dārzu īpašnieki. Šogad ābolu bagātībā nesavtīgi ar pilsētniekiem dalās kaut neliela daļa saimnieku, kuriem ābolu ir pārpārēm. Vieni tos ik rītu nogādā darbavietā, cienājot kolēģus, citi izliek pie savas mājas kastēs un maisos ar laipnu aicinājumu garāmgājējiem vai garāmbraucējiem mieloties ar tiem bez maksas. Ābolu priekā šogad dalās Rīgā, Ventspilī, Valmierā, Siguldā un citās Latvijas vietās.

Garšīgi āboli tiek piedāvāti arī tirgos. Taču, neraugoties uz šīs vasaras labo ābolu ražu, tirgū to cenas turas augstas. Vakar Rīgas Centrāltirgū ‘Baltie dzidrie’ maksāja pat latu kilogramā, tas ir, tikpat, cik pirmie šīs vasaras āboli. Arī saldo ‘Cukuriņu’ un ‘Konfetnoje’ cena svārstījās ap 70 līdz 80 santīmiem kilogramā. Vienīgi mazus un neizskatīgus ābolīšus vakar varēja nopirkt par 40 līdz 50 santīmiem kilogramā. Ābolu pārdevēja Dzintra Neatkarīgajai atzina, ka vasaras āboli jau tikpat kā beigušies, tāpēc arī to cenas ir tik augstas. Ievārījumiem āboli pagaidām vēl netiekot pirkti. Savukārt Talsu tirgū iepriekšējā sestdienā ābolu cenas svārstījās no 30 santīmiem līdz 50 santīmiem kilogramā.

Ekonomika

Turpinot darbību dažādos biznesa virzienos un tehnoloģiju inovācijās, kā arī saglabājot daudznozaru uzņēmuma asi un apgūstot eksporta tirgu, Latvijas vadošais telekomunikāciju un tehnoloģiju uzņēmums LMT ar esošo klientu portfeli jau tuvākajos 6 - 7 gados varētu sasniegt 500 miljonu eiro lielu apgrozījumu. Tas būtu 60% pieaugums, salīdzinot ar 2023.gadu. Tiesa, šāda plāna īstenošana būs atkarīga no uzņēmuma nākotnes izaugsmes turpmākā scenārija, īpašnieku ambīcijām un iespējas eksportēt, informē LMT.

Svarīgākais